Návšteva sa niesla v znamení rozširovania ekonomickej spolupráce medzi oboma krajinami. Súčasť prezidentovho sprievodu tvorilo vyše dvadsať slovenských podnikateľov, ktorí absolvovali rokovania s rumunskými partnermi i predstaviteľmi ekonomických rezortov Rumunska. Na dnešnom Ekonomickom fóre vyjadril Schuster záujem slovenských podnikov podieľať sa na modernizácii rumunských tepelných energetických zariadení. Obe krajiny by podľa neho mohli ďalej spolupracovať v oblasti stavebníctva, výroby poľnohospodárskych strojov a cestovného ruchu, v ktorom - ako povedal prezident - by Rumunsku malo patriť leto a Slovensku zima.
Na rokovaní s rumunským prezidentom Ionom Iliescom ponúkol Schuster hostiteľskej krajine slovenské skúsenosti pri ceste do Európskej únie. Pred najvyšším rumunským predstaviteľom vyjadril svoj názor, že SR ani po parlamentných voľbách nezmení svoje smerovanie a bude pokračovať v prístupovom procese do únie i NATO. Obaja prezidenti spolu hovorili aj o maďarskom zákone o zahraničných Maďaroch a zhodli sa na tom, že Budapešť bude musieť akceptovať výhrady susedských krajín vznesené k tomuto zákonu.
Okrem Iliesca hovoril Schuster aj s rumunským premiérom Adrianom Nastasem, predsedom Senátu - hornej komory rumunského parlamentu Nicolaem Vacaroiom, predsedom poslaneckej snemovne Valerom Dorneanom, rumunskými akademikmi i študentmi slovakistiky z Bukureštskej univerzity. Na záver druhého dňa svojej návštevy zavítal Schuster do Temešváru, kde sa stretol s predstaviteľmi samosprávy a zástupcami slovenskej národnostnej menšiny v Rumunsku.