Vladimír Jánoš zo Smeru je presvedčený, že verejnosť takýmto postupom ukrátená nebude, lebo občan môže osloviť ktoréhokoľvek poslanca a presvedčiť ho o svojom kandidátovi.
BRATISLAVA. Právo navrhovať predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) budú mať len poslanci Národnej rady a jednotlivé parlamentné výbory.
Iné návrhy, napríklad od mimovládnych či stavovských organizácií, ak si ich neosvojí niektorý z poslancov, sa nebudú brať do úvahy.
Jednohlasne sa na tom vo štvrtok dohodli členovia ľudskoprávneho výboru s tým, že termín na podávanie kandidátok vyprší 5. novembra.
"Vychádzali sme zo zákona, z rokovacieho a volebného poriadku, kde je jasne povedané, kto podáva návrhy," vysvetlila členka výboru Jana Laššáková (Smer).
Podpredseda výboru Vladimír Jánoš (Smer) je presvedčený, že verejnosť takýmto postupom ukrátená nebude, lebo občan môže osloviť ktoréhokoľvek poslanca a presvedčiť ho o danom kandidátovi.
Po tom, ako ľudskoprávny výbor dostane nominácie, preskúma, či kandidáti spĺňajú zákonné podmienky.
Následne sa uskutoční ich verejné vypočutie. Ak v prvom kole voľby neuspeje žiaden z uchádzačov, do druhého kola postúpia dvaja najlepší.
Ak sa šéfom ÚPN nestane žiaden z nich, bude nasledovať nová voľba. Voliť by sa malo ešte do konca roka, lebo súčasnému šéfovi ÚPN Ivanovi Petranskému končí funkčné obdobie v januári 2013.