Opozícii sa nepáči, že morálne kvality Čentéša má hodnotiť prezident, ktorý nemá čistý štít.
BRATISLAVA. Jozef Čentéš sa pravdepodobne nedočká funkcie generálneho prokurátora.
Prezident Ivan Gašparovič po prehliadke vojenského cvičenia v Lešti na otázku televízie Markíza, či má dôvod na jeho nevymenovanie, odvetil: „Vy ste novinárka a neviete ani jeden dôvod? Vyše roka všade píšu všetky dôvody.“ Dôvody už nekonkretizoval.
„Tieto slová nekomentujem. Počkám si na oficiálne vyrozumenie prezidenta,“ reagoval Čentéš, ktorý na post už čaká rok aj štyri mesiace.
Dôvody prezidentaUž v deň zvolenia Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora v parlamente prezident Ivan Gašparovič spochybnil jeho osobu i okolnosti.
Hovoril, že bol zvolený po „bitke politických strán“ a vyjadril pochybnosť, či by nerozhodoval „v záujme niektorej z politických strán“.
Postupne nasledovali ďalšie dôvody proti Čentéšovi a v stredu prišiel verdikt Ústavného súdu, ktorý Gašparovičovi umožňuje nevymenovať zvoleného kandidáta.
Musí len uviesť dôvody a nesmie to byť svojvoľné rozhodnutie.
„Doteraz sme nič závažné nepočuli. Ani skartácia výpovede pána Matoviča nemôže byť prekážkou. Pán Čentéš by musel spáchať trestný čin, aby bol neprijateľný,“ hovorí poslanec SaS Martin Poliačik.
Aj poslanec Smeru Mojmír Mamojka hovorí, že Čentéš je „rovnako ako Dobroslav Trnka profesionálny prokurátor“.
Počuli ste za rok dôvod, pre ktorý by nemal byť vymenovaný? „Ani nie,“ reagoval Mamojka s tým, že sa nechce pliesť do kompetencií prezidenta, ktorý musí Čentéša posúdiť.
Rozhodnutie Ústavného súdu dáva prezidentovi veľký priestor. Ale priestor na nevymenovanie Jozefa Čentéša sa v ňom v skutočnosti nájsť nedá, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Priestor na voľnú úvahuMamojka sa pridal na stranu opozície, ktorej sa nepozdáva, že Ústavný súd umožnil odmietnuť Čentéša nielen pre zákonné dôvody, ale aj „závažné skutočnosti“, ktorými by mohol znevážiť postavenie šéfa prokuratúry a celej inštitúcie.
„Dáva to priestor pre subjektívne dôvody, čo je nesprávne,“ podotkol Mamojka.
Čo súd pod závažnými skutočnosťami myslí, nie je z jeho rozhodnutia jasné. Spresnenie by malo byť v odôvodnení, ktoré ešte nezverejnil.
Poslanec KDH Radoslav Procházka si myslí, že súd nepoužil závažné skutočnosti náhodou.
„Ide o priestor na voľnú úvahu prezidenta, a tak aj bude využitý.“ Poliačik kritizuje, že kvality Čentéša má hodnotiť Gašparovič, ktorý podporil vylúčenie poslanca Františka Gauliedera z parlamentu.
„Prezident dostáva možnosť zastaviť kohokoľvek len tak. V podtitule s jeho minulosťou je to dosť otrasný signál,“ komentoval Jozef Viskupič z OĽaNO.
Premiér Robert Fico neodpovedal, či pozná dôvody, pre ktoré by Čentéš nemal obsadiť post generálneho prokurátora. „Nikdy nevstupuje do právomoci prezidenta a trpezlivo si počká na jeho rozhodnutie,“ odkázal.
Procházka odhaduje, že vládny Smer už čoskoro zvolí nového šéfa prokuratúry, ktorého prezident blokovať nebude. Predpokladá, že by do funkcie mohol nastúpiť vo februári.
Zvolenie nového šéfa Generálnej prokuratúry je pre Smer pri jeho nadpolovičnej väčšine v Národnej rade len formalitou.
Obrana v zahraničíVoľbám by podľa ústavného právnika Petra Kresáka nezabránil ani Čentéš, ak by sa po odmietnutí prezidenta obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, že boli porušené jeho práva.
„Prax je taká, že rozhodnutie trvá roky. Medzitým môže nastúpiť na prokuratúru iný.“
Kresák pripomína prípad šéfa Sociálnej poisťovne. Ústavný súd nedávno rozhodol, že vláda Ivety Radičovej v rozpore so zákonom odvolala nominanta Smeru Dušana Muňka.
Namiesto neho vymenovala Ľuboša Lopatku. Súd Muňkovi priznal od augusta 2010 do júna 2012 ušlú mzdu vyše stotisíc eur.
Kliknutím - obrázok zväčšíte.
Autor: map

Beata
Balogová
