SME

Prezident nemôže konať podľa toho, čo sa mu hodí

Dôvod na nevymenovanie Čentéša nie je, vraví bývalý ústavný sudca Ivan Trimaj.

Bývalý ústavný sudca Ivan Trimaj bol aj riaditeľom legislatívneho odboru Kancelárie prezidenta Michala Kováča.Bývalý ústavný sudca Ivan Trimaj bol aj riaditeľom legislatívneho odboru Kancelárie prezidenta Michala Kováča. (Zdroj: SME –VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Pri Čentéšovi prezident niekoľkonásobne prekročil čas potrebný na rozhodnutie, hovorí bývalý ústavný sudca IVAN TRIMAJ.

Posilnilo rozhodnutie Ústavného súdu o voľbe generálneho prokurátora právomoci prezidenta?

„Predovšetkým treba povedať, že kým nepoznáme odôvodnenie rozhodnutia, všetky názory sú predčasné. Ale z toho, čo vieme, jednoznačne vyplýva, že kompetencie prezidenta sa posilnili.“

Čo z rozhodnutia vyplýva?

„Rozhodnutie má tri časti. Prvá hovorí, že prezident je povinný sa vecou zaoberať. To je v poriadku a nadväzuje to na staršie judikáty, ktoré boli ešte presnejšie. Ktorýkoľvek ústavný činiteľ má konať bez zbytočného odkladu a v čase, ktorý je objektívne potrebný na to, aby si zadovážil všetky podklady.“

SkryťVypnúť reklamu

Neboli dôvodom na vyčkávanie prezidenta podozrenia z korupcie a ďalšie veci, čo namietal?

„Nepredpokladám, lebo to už bolo riešené v rozhodnutí Ústavného súdu, ktorým posudzoval sťažnosť Dobroslava Trnku. Tam je konštatované, že voľba prebehla v súlade so zákonom.“

Koľko je teda primeraná lehota?

„Nedá sa povedať, že musí rozhodnúť do troch dní.“

A čas, ktorý uplynul od zvolenia Jozefa Čentéša, je primeraný?

„Myslím si, že prezident niekoľkonásobne prekročil čas objektívne potrebný na rozhodnutie.“

Ďalšia časť rozhodnutia je o tom, že prezident môže odmietnuť vymenovanie, ak kandidát nespĺňa zákonné predpoklady.

„To je taktiež v poriadku a nadväzuje to na doterajšiu judikatúru. Ale tretia časť hovorí, že prezident môže nevymenovať aj z iných závažných dôvodov. To je niečo celkom nové a som zvedavý, akým spôsobom sa s tým Ústavný súd v odôvodnení vyrovná. V ústave nič také nie je a odchyľuje sa to aj od doterajšej judikatúry.“

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa to porovnať s postupom exprezidenta Michala Kováča, ktorý v roku 1993 odmietol vymenovať za ministra Ivana Lexu?

„Nie. Lebo bol trochu iný ústavný stav. Vtedy vychádzal z toho, že prezident je hlavou výkonnej moci a nebol viazaný na nejaké návrhy. Ústavný súd dal Michalovi Kováčovi za pravdu, že prezident nemôže byť viazaný vládou. Od toho času boli kompetencie prezidenta oslabené a bol viazaný rozhodnutím Národnej rady, lebo sme parlamentná republika. Od toho teraz Ústavný súd ustúpil. Som zvedavý, ako to odôvodní.“

Bolo rozhodnutie Ústavného súdu nezávislé, aj vzhľadom na to, ako predtým vystupovali premiér a prezident?

„To nemôžem povedať. Sudcovia pozerajú televíziu a čítajú noviny, tak pri svojom rozhodnutí vedeli, ako argumentuje prezident. Vedeli, ako argumentujú poslanci alebo kandidát zvolený v parlamente. Toto by som nepovažoval za zásah do nezávislosti. Ak sa dialo niečo v zákulisí, o čom neviem, tak to by bol zásah. Ale to by boli špekulácie.“

SkryťVypnúť reklamu

V rozhodnutí je aj veta, že prezident nesmie postupovať svojvoľne. Ako si to možno vyložiť?

„To je len potvrdenie súčasného stavu. Každý štátny orgán je povinný rozhodovať v záujme štátu a občanov a nie spôsobom, ktorý sa jemu hodí a nezodpovedá potrebám spoločnosti.“

Aké by teoreticky mohli existovať závažné dôvody, aby prezident mohol zvoleného kandidáta zamietnuť?

„Teoreticky si viem predstaviť, že zvolený kandidát po rozhodnutí Národnej rady pôjde do vyšetrovacej väzby pre podozrenie zo závažného trestného činu. Ale to je vyslovene špekulatívna teória.“

Má teraz Ústavný súd nejakú lehotu, do ktorej musí doplniť zdôvodnenie rozhodnutia?

„Existuje poriadková lehota na zverejnenie, ktorá je myslím tridsať dní. Ale to neznamená, že by po tejto lehote bez zverejnenia prestalo uznesenie platiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Aký majú právny význam odlišné stanoviská sudcov, ktorí avizujú, že sa nestotožňujú s rozhodnutím súdu?

„Každý, aj keď je členom kolektívneho orgánu, zodpovedá sám za seba. Ak má rozhodnutie nepriaznivé právne dôsledky, a človek bude kandidovať opäť na sudcu či inú verejnú funkciu, môžu ho za to brať na zodpovednosť. Odlišné stanovisko má význam, aj keď sa bude Ústavný súd opäť otázkou zaoberať. Svoje staré rozhodnutie môže súd zmeniť. Alebo to môže byť aj podklad pre poslancov na novelu ústavy.“

Existujú dnes dôvody na to, aby Čentéš nebol vymenovaný?

„Také dôvody nevidím. Voľba prebehla v súlade so zákonom, a aj Ústavný súd posúdil zákonnosť tohto procesu. To, že medzitým sa skupina politikov kandidáta zastávala a druhá bola proti, to nie je dôvod na nevymenovanie. O čomkoľvek politici rozhodujú, je politické, taký je systém. Neviem, či má prezident nejaké poznatky o kandidátovi z minulosti, z osobného života alebo zo skutkov. Ja o nich neviem.“

SkryťVypnúť reklamu

Prezident hovoril najmä o korupcii a o tom, že Čentéš skartoval výpoveď Igora Matoviča.

„Pokiaľ ide o korupciu, trestné stíhanie bolo odložené. Závery z obyčajného podozrenia, ktoré sa nepreukázalo, podľa mojej mienky nemožno robiť. Skartácia bola nepríjemnosť, ale ak by sme nastavili také kritérium, že sa nikto nikdy v bežnom živote nepomýlil, tak by sme nikdy nikoho nemohli do žiadnej funkcie zvoliť. Všetci sme ľudia omylní a chybujúci.“

Bol by Čentéš dobrým generálnym prokurátorom?

„To neviem. Trestným právom som sa naposledy zaoberal v roku 1964. Neskôr som pomáhal disidentom. Doktor Čentéš je odborníkom z oblasti trestného práva. Napísal mnoho odborných publikácií. Aj keď úprimne povedané, predtým než sa stal kandidátom, tak som nevedel, že nejaký doktor Čentéš je. Jeho osobu neviem posúdiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste zhodnotili osobu Gašparoviča, keď bol generálnym prokurátorom ešte za federácie?

„Od generálneho prokurátora sa po revolúcii očakávalo, že sa ráznejšie vyrovná s porušovateľmi zákonnosti a nositeľmi brutálnych rozhodnutí bývalého režimu. Za ten čas, čo bol generálnym prokurátorom, sa nič také nestalo. Pravdou je, že za mnohonásobne dlhšie obdobie po Gašparovičovi sa tiež nič nestalo. Napriek tomu, že sme cítili, koľko sa udialo justičných vrážd, koľko vrážd bolo vo väzniciach, koľkí boli pri vyšetrovaní umlátení na smrť, koľkí boli zmrzačení a koľkí ľudia stratili zdravie v Jáchymove. Všetci vieme, že tí, čo to majú na svedomí, chodia po slobode. Vtedy síce boli ticho, no dnes sa tým aj chvália.“

Je to aj Gašparovičova vina?

„Nielen jeho, kladiem to za vinu celkovo bývalej Československej republike a Slovenskej republike. Som kritický k tomu, ako koná v týchto veciach. Dnes už je to v teoretickej rovine, lebo je všetko premlčané.“

SkryťVypnúť reklamu

Je normálne, ak ústavní sudcovia dnes nemôžu verejne prezentovať svoje názory a môžu byť za to disciplinárne stíhaní?

„Je to v poriadku vtedy, keby bol daný dostatočný priestor na vyjadrenie nesúhlasu. Ak by odlišné stanovisko štyroch sudcov bolo takisto publikované ako väčšinové rozhodnutie. Nie je vhodné, aby sudca dodatočne polemizoval o správnosti alebo nesprávnosti svojho verdiktu, aby mal iné argumenty než tie, ktoré dal na papier. Ale ak možnosť publikovať odchylné stanovisko nie je, to považujem za nie práve šťastné obmedzenie menšinovo rozhodujúcich sudcov.“

Predsedníčka súdu Ivetta Macejková nedávno verejne zaútočila na sudcu Ladislava Orosza, pre kauzu jeho manželky v súvislosti s rozhodovaním o Špeciálnom súde. Svedčí to o atmosfére na súde?

SkryťVypnúť reklamu

„Nepochybne to dáva svedectvo o atmosfére. Ak vo fungujúcom manželstve príde manželka s vážnym podozrením, že dostala výstrahu, určite bude ten manžel niečo robiť, napríklad požiada o ochranu. A ak niečo robí, tak by sa nemali voči nemu vyvodzovať dôsledky. Rád by som videl kohokoľvek iného, že by v takej situácii nič neurobil. Orosz urobil len to, čo má urobiť nie sudca Ústavného súdu, ale každý manžel, ktorého manželka sa cíti vážne ohrozená. Bez ohľadu na to, či mala, alebo nemala pravdu.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 410
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 231
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 972
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 187
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 134
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 956
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 1
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Na snímke je brankár Slovana Bratislava Dominik Takáč.

Vnímam to ako ďalšiu motiváciu pracovať na sebe a zlepšovať sa, reagoval.


TASR
Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu