BRATISLAVA. Strana Smer-SD nemá záujem stavať straníckeho kandidáta v prípade novej voľby generálneho prokurátora. S návrhom by v prípade novej voľby mohli prísť "profesijné organizácie prokurátorov", a teda by išlo o "absolútne nestraníckeho kandidáta". V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút 12 to povedal minister práce Ján Richter (Smer-SD).
Sociálny demokrat rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR, podľa ktorého má prezident SR vymenovať legitímne zvoleného kandidáta na šéfa prokurátorov, prípadne vysvetliť, prečo tak neurobí. Dôvody na nevymenovanie nesmú byť svojvoľné. Richter pripomenul, že vymenovanie má v rukách prezident Ivan Gašparovič a Smer-SD bude rešpektovať jeho rozhodnutie.
Čentéš využije všetky právne prostriedky
Podpredseda KDH Július Brocka si myslí, že prezident by mal zvoleného Jozefa Čentéša vymenovať za generálneho prokurátora. Urobiť to mal podľa neho už dávno.
"Zastáva mi rozum, že nekoná a takto škodí Slovensku," povedal. Zdôraznil, že Čentéš bol parlamentom zvolený v legitímnej tajnej voľbe, a preto hlave štátu nič nebráni v tom, aby ho vymenovala. Richter poznamenal, že voľba bola absolútne spolitizovaná, čo predtým nebývalo. Brocka sa obáva, že ak to pôjde takto ďalej, Smeru-SD budú patriť všetky funkcie. Richter pripomenul, že sociálni demokrati získali svoj mandát od ľudí legitímne.
Zvolený kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš v diskusii vyhlásil, že keď Ústavný súd SR skonštatoval legitimitu jeho voľby, mali by to všetci rešpektovať. Ak ho prezident SR nevymenuje, na svoju obranu využije všetky právne prostriedky, ktoré umožňuje slovenské aj európske právo. Hovorca prezidenta Marek Trubač poukázal na to, že okolo voľby šéfa prokurátorov je veľa otáznikov, preto je prirodzené, že si hlava štátu chce počkať na všetky verdikty Ústavného súdu SR.
Richter: Ľudí z fabrík vyháňa kríza, nie Zákonník práce
Iba pred pár dňami schválená novela Zákonníka práce (ZP) je podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) sociálnejšia, spravodlivejšia a solidárnejšia. Ako konštatoval v dnešnej relácii televízie STV O 5 minúť 12, zmena tejto pracovnej legislatívy zamestnancom pomôže.
"Vy nepomáhate, ale zhoršujete postavenie Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami," oponoval jeho kolega v diskusii Július Brocka (KDH). Vysvetlil, že už teraz firmy prepúšťajú s tvrdením, že dôvodom je zmena ZP. "Odmietam vplyv zákonníka na zamestnanosť. Ľudí z fabrík vyháňa kríza, nie zákonník," uviedol.
Richter dodal, že zmena ZP neprišla prekvapujúco. "Strana Smer-SD už po prijatí poslednej novely povedala, že chce v zákonníku robiť zmeny, ak na to dostane priestor a šancu," podotkol s tým, že dôvodom zmeny bolo nevyvážené postavenie medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, ktoré posledná novela priniesla.
"Nie je potrebné, aby každá vláda reagovala zmenou zákonníka," uviedol Brocka. Vysvetlil, že počas jeho pôsobenia v koalícii za bývalej vlády, bola zmena ZP potrebná z dôvodu krízy. "Kríza ovplyvňuje správanie firiem. Chceli sme pomôcť tým, ktorí zamestnávajú, aby cez krízu prešli s čo najmenšími stratami," uzavrel.