KLENOVEC. Je presne zorientovaný v čase aj v udalostiach, ktoré sa odohrali. Ivan G. stojí vo dverách bytu v Hnúšti. Hneď sa pýta, ako sme ho našli a či je to pre výročie.
V sobotu to bolo devätnásť rokov, čo popravil dvoch ľudí. Za asi polhodinu debaty nad tým neprejaví známku ľútosti. Naopak svoj čin obhajuje a stojí si za ním.
Plánovaný čin
Kauza
Čo sa stalo
dňa 27. októbra 1993 obecný policajt Ivan G. zastrelil v Klenovci dvoch Rómov. Zabiť chcel viacerých;
v roku 1994 stíhanie zastavili pre jeho nepríčetnosť;
v roku 1996 ho pustili z ústavu, žije neďaleko miesta tragédie v Hnúšti.
Dvoch Rómov v Klenovci, kde pracoval ako obecný policajt, zabil strelou do tyla. Keby ho nezastavili, zabil by ďalších.
Psychiatri mu diagnostikovali schizofréniu a polícia musela trestné stíhanie zastaviť. Z väzby išiel rovno do ústavu.
V Hnúšti, ktorá je od miesta tragédie vzdialená šesť kilometrov, dnes býva v časti „kolónia“, kde žijú najmä Rómovia. Menovku na zvončekoch pri bráne nemá. Nepracuje.
„Mám kamarátov, Cigánov z Klenovca. Aj teraz, keď sa stretneme, mi podávajú ruky. Ale to, čo sa stalo, v žiadnom prípade neľutujem,“ hovorí už vo svojej obývačke vysoký chlap s účesom, aký nosil v 90. rokoch hokejista Jaromír Jágr.
Na slobode je od roku 1996, keď ho po dvoch rokoch prepustili z psychiatrickej nemocnice v Kremnici. Raz za tri mesiace chodí k psychiatrovi, raz za štyri roky ho vyšetria posudkoví lekári.
To, že má schizofréniu, nie je z bežného rozhovoru vôbec badateľné. V hlave má jasno, myšlienky radí až príliš presne.
Vo svojej obývačke presne opisuje, čo sa stalo a varuje, že ani Hurbanovo nemusí byť posledné. „Nikto nevie, akí ľudia chodia po Slovensku.“
Pozorne pozoruje
Ako teda vysvetľuje svoj čin? Hovorí, že si vybral mužov, ktorí sa opakovane dopúšťali násilia v Klenovci, vykrádali ich a ľudia sa báli o život. Preto sa mestský policajt rozhodol konať. „Dalo sa to riešiť priestupkami?“
Na poznámku, že popravil dvoch ľudí, reaguje chladne. „Áno, popravil. Bolo to iné ako Juhász v Hurbanove. On prišiel a strieľal. Ja som si ich bral po jednom.“
Vie o všetkých podobných prípadoch. O Sendreiovcoch umlátených na smrť na policajnej stanici, sleduje hurbanovskú kauzu, o svojom prípade má výstrižky z novín.
Vedia, kde býva
V trojtisícovom Klenovci o ňom vedia. To, že býva v Kolónii, vie aj brat zavraždeného Barnabáša Oláha, Ľubomír.
„Bolo to strašné. Policajti nás strážili, aby sme niečo neurobili. Manželka obete potom zomrela tiež. Utrápila sa. Nechcem o tom hovoriť,“ rozpráva na ceste v Klenovci.
Starší Klenovčan hovorí, že „Bulhar“ ako Ivana G. prezývali pre jeho pôvod, bol dobrý chlap. S Rómami aj vyrastal.
„Niekedy ich chránil aj pred bielymi. Problémy sa kopili. Potom prišiel skrat a popravil ich tu, na Pavlínke, nad obcou,“ ukazuje.
Ivan G. vo výpovedi rasový motív odmietal. Tvrdil, že mu išlo len o poriadok. Nežije už ani Róm, ktorý mal byť po dvoch zabitých ďalší na rade a podarilo sa mu utiecť. Zomrel prirodzenou smrťou.
Vyšetrovací spis k prípadu je dnes už skartovaný. Na stránke Odborového zväzu polície je zverejnená súdnička, ktorá ho so zmenenými menami na základe spisu podrobne opisuje.
Vrah mal zoznam s dvadsiatimi menami
Duševný stav vraha z Hurbanova bude prokuratúra ešte skúmať.
BRATISLAVA. Keď pred devätnástimi rokmi policajti dorazili večer na miesto činu v Klenovci, zostali prekvapení.
Ivan G. sa ochotne priznal a hovoril, že chcel zabiť ďalších neprispôsobivých Rómov. Už vraj nevedel, ako inak urobiť poriadok.
Vraj počul hlasy
Dvoch, ktorých stihol zabiť, prišiel vyzdvihnúť k nim domov. Povedal, že ich chce vypočuť. Pri potoku ich prinútil ľahnúť si tvárou na zem s tým, že ich prehľadá.
Strelil ich do tyla. Potom išiel po ďalších dvoch. Tí si všimli ležiacich mužov a začali utekať. Strieľal po nich, ale netrafil.
Neskôr pri výsluchu tvrdil, že počul hlasy a spev. Znalci zistili schizofréniu v plazivej forme a stíhanie zastavili.
Aj v prípade trojnásobnej vraždy v Hurbanove, kde pred štyrmi mesiacmi zabíjal mestský policajt, už znalci vypracovali posudok.
Tvrdia, že Milan Juhász mal podstatne zníženú schopnosť rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania a ovládať ho. Podľa viacerých sudcov v takom prípade nemôže byť stíhanie zastavené.
„Aspoň jedna z týchto zložiek by musela byť úplne vymiznutá,“ povedal SME jeden z nich.
Aj dlhoročný mestský policajt Juhász obete poznal a jedna z vyšetrovacích verzií je, že si s problémovými obyvateľmi mestečka nedokázal poradiť ako mestský policajt, a tak v skrate zobral riešenie do vlastných rúk.
Znalci zároveň napísali, že navrhujú umiestnenie obvineného do psychiatrického ústavu, aby sa mohol liečiť. Tvrdia, že má duševnú poruchu. Aj preto chcela polícia znalcov znovu vypočuť a pravdepodobne požiada o kontrolný posudok.
Mimoparlamentná Rómska iniciatíva Slovenska po zverejnení informácií zo správy napísala, že ich prijala „s počudovaním“.
„Máme dojem, že právo a spravodlivosť majú dvojaký meter. Ak by túto ohavnú vraždu vykonal Róm, do mesiaca by ho odsúdili, a to na doživotný trest.“
Budú ešte skúmať
„Trestná zodpovednosť vychádzajúca z duševného stavu ešte bude predmetom vyšetrovania,“ povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Monika Tódová
Starosta: Bol to dobrák
Vtedajší starosta Klenovca PAVEL STRUHÁR hovorí, že prípad, ktorý sa stal u nich, má k tomu v Hurbanove blízko.
Pamätáte si deň vraždy?
„Pamätám, samozrejme. Keď mi to prišli v noci povedať, bol to šok.“
Nevšimli ste si, že váš obecný policajt má schizofréniu, alebo že nie je v poriadku?
„Nevedeli sme to. Až spätne sme si to dali do súvisu. Havaroval na obecnom aute. Bol som za ním v nemocnici, bol v bezvedomí. Keď sa prebral, nedal sa ani vyšetriť a hneď odišiel. A odvtedy naňho niečo išlo. Plazivá schizofrénia, ako keby naozaj bola plazivá. My sme si to vtedy neuvedomili, ale začal aj čítať nejaké noviny o čarodejniciach, zaoberal sa duševnom. Hovorili sme mu, čo blbne, že v to verí a potom to takto vyvrcholilo.“
Ako ste vnímali rozhodnutie zastaviť stíhanie Ivana G.?
„K tomu sa neviem vyjadriť. Bol to veľmi dobrý človek, nemal rád nespravodlivosť a svojím spôsobom ju zobral do vlastných rúk. Bol dobrák od kosti.“
Ako vychádzate s Rómami?
„Sú takí, ako boli aj vtedy. Drobné krádeže. Väčšie problémy v Klenovci nikdy neboli.“
Keď ste videli prípad z tohto leta v Hurbanove, spomenuli ste si na tento?
„Napadlo mi to. Aj som sa čudoval, že to nikto v televízii nespomenul. Má to k tomu veľmi blízko.“
Monika Tódová

Beata
Balogová
