Zväz chce tri percentá z cien telefónov, no operátori s poplatkom nesúhlasia.
BRATISLAVA. Aj keď iba telefonujete a zasielate textové správy z mobilu, Slovenský ochranný zväz autorský žiada poplatok za váš telefón. Nárokuje si naň, pretože mobil umožňuje narábať s hudbou.
„Podľa autorského zákona rovnako ako podľa stanoviska ministerstva kultúry je mobilný telefón prístroj na vyhotovovanie rozmnoženín zvukových alebo zvukovoobrazových záznamov,“ zdôvodňuje marketingová manažérka SOZA Katarína Tomandlová.
Koľko chce zväz za mobily? „Podľa zákona sú to tri percentá z predajnej alebo dovoznej ceny takéhoto prístroja,“ odpovedá Tomandlová.
Bojkot operátorov
Autorský zväz
Čo spoplatňuje
koncerty, tanečné podujatia,
cvičenia podľa hudby v kluboch, módne prehliadky,
diskotéky, striptíz,
cirkusové vystúpenia s použitím hudby,
cirkevné a občianske obrady,
paušál berie aj za hudbu v taxíkoch, čakárňach či obchodoch,
licenčné zmluvy uzatvára aj s rozhlasovými stanicami, televíziami a niektorými webovými portálmi.
SOZA doposiaľ takýto poplatok nevyberala.
Vo výročnej správe za vlaňajší rok však avizovala, že sa chce sústrediť na „opomínaný trh s mobilnými telefónmi“.
Oslovila už mobilných operátorov. Tí však s poplatkom nesúhlasia.
Spoločnosť O2 tvrdí, že platiť nemusí, lebo nie je výrobcom mobilov ani ich prvodovozcom na Slovensko, ale „operátorom pôsobiacim na telekomunikačnom trhu“.
„Podľa našej právnej analýzy sa na nás poplatok nevzťahuje,“ pridáva sa aj hovorca Orangeu Peter Tóth. Slovak Telekom iba potvrdil, že so zväzom rokuje.
„Rokovania stále prebiehajú, a preto sa k nim bližšie nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Telekomu Martin Vidan.
Pýtajú od správneho?
Ministerstvo kultúry aj expert na autorské právo, právnik Miroslav Ivanovič hovoria, že zväz smie percentá z ceny mobilov brať.
„Poplatok má uhradiť subjekt, ktorý ako prvý za účelom predaja prinesie zariadenie na slovenský trh,“ vraví hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. „Týmto subjektom vôbec nemusí byť operátor, ale napríklad výrobca mobilov,“ podotkol Ivanovič.
Či zväz kontaktoval aj výrobcov, sa zistiť nepodarilo. Mobilní operátori mu už dnes platia za zvonenia, ktoré si ich môžu klienti sťahovať do svojich telefónov.
Percentá idú aj z CD
Rovnaký poplatok, ako chce SOZA za telefóny, sa týka napríklad počítačov, mp3 prehrávačov či CD nosičov. Už roky berie šesť percent z predajnej, prípadne dovoznej ceny prázdnych CD.
Odvod jej putuje, aj keď si CD zaobstaráte na napaľovanie fotografií. Podobne to funguje aj inde v zahraničí. Príjmy zväzu vlani dosiahli 7,7 milióna eur. Jeho úlohou je rozdeliť ich autorom diel.
Mnohí hudobníci mu vyčítajú delenie peňazí podľa neprehľadných pravidiel. SOZA ani svojim členom nezverejňuje, komu koľko vyplatila. Milión z príjmov dala na mzdy pre 60 zamestnancov.
Svadby a pohreby
Po minulotýždňovom spore o poplatok za stužkovú chce ministerstvo kultúry spraviť výklad zákona, čo je a čo nie je verejné podujatie.
Už teraz tvrdí, že tak ako stužkovú nesmie spoplatňovať ani hudbu na svadbách, rodinných oslavách, pohreboch či karoch.
„Ide totiž o neverejné akcie, ktoré nemajú komerčný charakter a sú určené pre uzavretú spoločnosť,“ podotkol Bednár.
SOZA priznala, že má podpísané hromadné licenčné zmluvy s pohrebníctvami, miestnymi a obecnými úradmi na použitie chránenej hudby pri platených občianskych a cirkevných obradoch. Ročne za ne vyberá stovky eur.
Len za stužkové vzala v rokoch 2010 až 2011 takmer 560 eur od 33 tried, ktoré večierok nahlásili. Keďže ministerstvo vraví, že výber nemá oporu v zákone, vo zväze vykoná dohľad, ktorý má zistiť, ako dodržiava svoje povinnosti.
Zväz je občianskym združením, ktoré má oprávnenie od ministerstva. Odobrať ho môže pre porušenia zákona.
Chcú meniť cenník
Aj zväz sa chystá prehodnotiť svoj cenník. Predseda Výboru SOZA Matúš Jakabčic na stredajšom zasadnutí navrhne, aby zanalyzovali sadzobník verejných produkcií.
„Navrhnem výboru vyňať poplatky za citlivé druhy použitia tak, ako to výbor urobil v prípade stužkových.“
Aké ďalšie pripadajú do úvahy, zatiaľ nekonkretizoval. Ministerstvo sľubuje, že poplatky sprehľadní aj nový autorský zákon. Pripravovať ho bude vyše roka.

Beata
Balogová
