Bratislava 10. septembra (TASR) - Počet informácií o politických subjektoch, ktoré od 26. augusta do 1. septembra vo svojich hlavných spravodajských reláciách odvysielali televízie Markíza, JOJ, TA3 a Slovenská televízia (STV), v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástol. Vyplýva to z kvalitatívneho monitoringu vysielania týchto médií, ktorý na požiadanie Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) uskutočnila spoločnosť Slovakia Online.
Podobný výsledok bol zaznamenaný aj v spravodajstve rozhlasových staníc Expres, Slovensko 1, Twist, Hviezda FM a Okey. Výskum však prezradil, že v porovnaní s prvým monitorovaným týždňom počet politických strán prezentovaných v rádiách a televíziách poklesol. V spravodajstve sa objavovali informácie predovšetkým o subjektoch, ktoré v rámci predvolebných prieskumov dosahujú alebo presahujú hranicu zvoliteľnosti do Národnej rady SR (NR SR).
Najvýraznejší pokles v počte prezentovaných strán zaznamenali vo vysielaní TV Markíza. Kým počas prvého monitorovaného týždňa priniesla informácie o 14 subjektoch, v druhom týždni to bolo o deviatich stranách. Markíza pri tom najčastejšie informovala o SDĽ.
Najviac informácií o SDKÚ bolo zaznamenaných v STV a TA3, pričom TA3 približne rovnaký priestor venovala aj SNS. Televízia JOJ najčastejšie informovala o HZDS. O prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi najviac informovala TA3.
Medzi rádiami najvyšší počet politických strán, presne 13, prezentovala rozhlasová stanica Hviezda FM. Tá spoločne so Slovenskom 1 odvysielala najvyšší počet informácií o SDKÚ. Rádiá Expres a Okey sa najčastejšie zaujímali o stranu Smer a Rádio Twist o SDĽ a SDKÚ. Najviac noviniek viažucich sa na prezidenta SR odvysielala takisto Hviezda FM.
Čo sa týka priamych vstupov do vysielania, najväčší podiel v spravodajstve STV, Markízy a TA3 mala slovenská vláda. V TV JOJ to bola politická strana Smer, no táto televízia zároveň poskytla priestor na vlastné vyjadrenia najvyššiemu počtu subjektov, ktorých bolo spolu deväť. V STV svoje názory vyjadrili len členovia vládneho kabinetu, hlava štátu a KDH, kým pred týždňom to bolo spolu osem strán. Zaujímavosťou je, že Markíza ani v prvom, ani v druhom monitorovanom týždni nedala priestor na vyjadrenie predstaviteľom HZDS.
Medzi rádiami mala slovenská vláda najviac priamych vstupov na okruhoch Slovensko 1, Okey a Twist. Rádio Expres neumožnilo počas uplynulých dvoch týždňov priamo prezentovať svoj názor v spravodajstve tejto stanice žiadnej politickej strane, iba vláde. Naopak, v rádiu Hviezda FM kabinet nedostal žiaden priestor. Najviac politických subjektov, spolu jedenásť, sa vlastnými slovami predstavilo v správach verejnoprávneho rozhlasu Slovensko 1.
Cieľom monitoringu RVR je zmapovať prezentáciu politických strán v spravodajstve mienkotvorných rádií a televízií. Získané údaje slúžia ako pomocný zdroj pri sledovaní objektivity a vyváženosti spravodajstva týchto médií v súvislosti s prebiehajúcou predvolebnou kampaňou. Monitoring je rozdelený do štyroch týždenných správ a vyvrcholí pred parlamentnými voľbami.