UHERSKÉ HRADIŠTĚ. Spoločné rokovanie, ktoré sa začalo v Uherskom Hradišti a pokračovalo v Trenčíne, má symbolizovať, že vzťahy krajín sú stále nadštandardné, a to aj 20 rokov po vzniku samostatných štátov.
Kabinety vedené Petrom Nečasom a Robertom Ficom sa stretli deň po štátnom sviatku v Českej republike a pamätnom dni na Slovensku, keď si pripomíname vznik 1. Československej republiky 28. októbra 1918.
Fico na stretnutí vyhlásil, že sa teší, že českí turisti sa vrátili do Tatier a na slovenské termálne kúpaliská, a naopak Slováci vedia, že kultúrne inšpirácie napríklad z Olomouca, Prahy či Brna, ako aj prírodné krásy Jeseníkov či Vysočiny oblažujú naše duše.
Český premiér poznamenal, že medzi krajinami je priestor na diskusiu o množstve projektov.
„Obe krajiny chceme byť súčasťou efektívne fungujúcej a v globálnom hľadisku konkurencieschopnej Únie,“ povedal Nečas.
Jadra sa nevzdáme, odkázali Únii
Slovenský a český predseda odkázali štátom Únie, že obe krajiny budú stavať svoju energetickú bezpečnosť aj naďalej na jadrovej energetike.
“Zhodli sme sa na to, že máme silný záujem o rozvíjanie jadrovej energetiky v Únie. Bez stabilných a cenovo dostupných dodávok elektrickej energie sa nezaobídeme. To znamená, že ďalšie pokračovanie programu jadrovej energetiky tak na Slovensku ako aj v Českej republike je v našom spoločnom záujme,“ povedal.
“Nie každému sa páči v Európe, že Slovensko a Česká republika stavajú svoju energetickú bezpečnosť na atómových elektrárňach. Naopak si myslíme, že sú krajiny, ktoré by boli najradšej kládli prekážky, ktoré by boli rady, aby boli zatvorené. Na Slovensku si bez atómových elektrární nevieme predstaviť energetickú bezpečnosť,“ doplnil svojho kolegu Fico.
“Máme spoločný záujem európskou cestou zabrániť torpédovaniu ďalšieho rozvoja jadrovej energetiky v Únii,“ uzavrel Nečas.
Slovensko je dnes druhý najvýznamnejší obchodný partner Česka. Chcú rozvinúť aj spoločný potenciál prihraničia, napríklad pre turistický ruch.
Stále uvažujú o spoločnom Cargu
Slovensko a Česko stále uvažujú o vytvorení spoločného železničného podniku Cargo.
Po spoločnom rokovaní slovenskej a českej vlády to potvrdili premiéri oboch krajín.
“Informoval som českú stranu, že na Slovensku sa momentálne hodnotia ponuky na poradenské služby pre vstup strategického investora do Carga. My nechceme privatizovať, my hľadáme niekoho, kto by s nami vytvoril spoločný podnik,“ povedal slovenský predseda vlády Robert Fico.
“Vidíme tú veľký potenciál,“ dodal český premiér Petr Nečas.
Ako na tlačovej konferencii povedal Fico, na českej strane naďalej pokračuje diskusia, či je, alebo nie je možná fúzia českého a slovenského Carga.
“Politicky odpovedám, že by to bolo pre všetkých najlepšie riešenie. Spoločný podnik by znamenal veľmi významnú a citlivú reštrukturalizáciu,“ zdôraznil Fico.
“Vznikla by silná spoločnosť patriaca v Európe medzi troch, štyroch najväčších nákladných železničných prepravcov,“ myslí si Nečas.
Armády by mali zdieľať spoločné kapacity
České a slovenské rezorty obrany ako aj samotné armády by mali prejsť od „obyčajnej“ spolupráce ku skutočnému zdieľaniu kapacít. Takúto ambíciu dnes vyslovil český premiér Petr Nečas.
„Obidve armády pochádzajú z rovnakých koreňov, je tu jazyková blízkosť, firemné kultúry v oboch armádach sú veľmi podobné,“ vysvetlil Nečas dôvody, pre ktoré chcú spoluprácu podľa jeho slov postrčiť vpred.
Začiatok tejto tesnejšej spolupráce vidí vo výcviku, vojenskom vzdelávaní a logistike, pokračovať by mala až po bojové jednotky. V snahe o konsolidáciu verejných financií by to podľa Nečasa mohlo viesť k tomu, že obranné výdavky sa nebudú donekonečna škrtať.
Minister obrany Martin Glváč a šéf českého rezortu obrany Alexandr Vondra dnes podpísali v Uherskom Hradišti vykonávací protokol k medzivládnej dohode o spolupráci v oblasti zabezpečenia vojenskej letovej prevádzky.
Dokument upravuje podmienky spolupráce predovšetkým pri zabezpečovaní nepretržitej obrany a ochrany nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky a Českej republiky v rámci integrovaného systému protivzdušnej obrany NATO NATINADS.
Upravuje bilaterálnu spoluprácu aj v iných oblastiach, ako sú napríklad vzájomné využívanie vojenských letísk alebo výcvikových zariadení zmluvných strán.
Pomoc pri vyšetrovaní trestných káuz sa uľahčí
Na rokovaní tiež podpísali protokol, ktorým sa aktualizovala 20 rokov stará zmluva medzi o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach.
Zmena zmluvy umožní, aby sa aj na výsluch obvineného a podozrivého z územia druhej zmluvnej strany telemostom, teda videokonferenciou, využili pravidlá, ktoré priniesli európske dohovory o spolupráci v trestnej oblasti.
Policajti jednej zmluvnej strany môžu v trestných kauzách získavať dôkazy sledovaním na území druhej strany, ak bol vydaný súhlas príslušného justičného orgánu.
Splavnosť Baťovho kanála sa predĺži
Splavnosť vodnej cesty Otrokovice – Rohatec, teda Baťovho kanála sa má asi o kilometer predĺžiť. V Skalici by mal zároveň vzniknúť prístav.
Dnes na spoločnom rokovaní slovenskej a českej vlády v Trenčíne český minister dopravy Pavel Dobeš a slovenský minister životného prostredia Peter Žiga podpísali dohodu o dočasnom užívaní časti štátneho územia a majetku SR pre výstavbu a prevádzku stavby na hraničnom vodnom toku Radejovka (Radějovka) v katastrálnych územiach mesta Skalica a obcí Sudoměřice a Rohatec.