BRATISLAVA. Hradenie sterilizácií zo zdravotného poistenia by sa podľa Igora Matoviča mohlo stať nekalým biznisom.
Povedal to v rozprave k návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú predložila Lucia Nicholsonová zo strany SaS.
Matovič si myslí, že agenti súkromných gynekologických kliník by mohli hlavne negramotné ženy z rómskych osád za finančný príspevok motivovať k tomu, aby podstúpili sterilizáciu.
Keďže klinikám by zákroky preplatila poisťovňa, mohli by ich zneužiť na obohatenie.
Ľudia sú podľa Škripeka proti
Proti Nicholsonovej návrhu bol aj Matovičov stranícky kolega Branislav Škripek.
Argumentoval tým, že zdravotné poistenie patrí všetkým obyvateľom Slovenska rovnako, no sterilizácie sa všetkých netýkajú a navyše je mnoho ľudí proti nim.
Predseda strany SaS Richard Sulík mu oponoval tvrdením, že občania teraz už aj tak platia stovky miliónov eur na sociálne dávky.
Nicholsonová, s odvolaním sa na Tomáša Szalaya z Health Policy Istitute, bráni svoj návrh tým, že výdavky na sterilizácie sú oproti nákladom na úhradu zdravotnej starostlivosti o ženy po početných pôrodoch zanedbateľné.
Bezplatnú sterilizáciu by podľa návrhu poslankyne Nicholsonovej mohli podstúpiť osoby, ktoré majú viac ako štyri deti, alebo dosiahli vek 35 rokov a majú minimálne tri deti.
Podľa predloženého návrhu by bezplatná sterilizácia neovplyvnila pôrodnosť, nakoľko prístupná mala byť len pre osoby so štyrmi, resp. tromi deťmi, pričom priemerne dnes na jednu ženu na Slovensku pripadá 1,4 dieťaťa.
Navrhovaná zmena v legislatíve sa opierala o skutočnosť, že cena jednej sterilizácie sa pohybuje od 300 do 500 eur a v súkromných zdravotníckych zariadeniach aj vyššie.
Nicholsonová: Záujem je obrovský
Záujem o sterilizácie je podľa Nicholsonovej je obrovský, množstvo ľudí si však zákrok podľa nej nemôže dovoliť pre ekonomické bariéry.
Dopoludňajšie argumenty odporcov právnej normy označila ako návrat do 16. storočia.
"Mám pocit, že som stála pred inkvizičným súdom, ktorý si našiel bosorku a ako poslednú ma upália. KDH dnes malo plno rečí, že lepšie riešenie ako dobrovoľná sterilizácia je hormonálna antikoncepcia, no bolo to práve KDH, ktoré postavilo hormonálnu antikoncepciu mimo financovania z verejného zdravotného poistenia," zdôraznila Nicholsonová.
Smer, Most a SDKÚ nediskutujú
KDH si myslí, že SaS prekrýva ťažiskové problémy krajiny a nepriamo pomáha Smeru.
BRATISLAVA. Poslanci Smeru, Mostu-Híd a SDKÚ sa nezapájajú do diskusie o návrhu SaS na zavedenie bezplatných sterilizácií.
K návrhu sa vyjadrujú v rozprave a vo faktických poznámkach len poslanci KDH, Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a SaS.
"Návrh tejto novely zákona, ktorú nechceme potvrdiť, je prezentáciou Lucie Nicholsonovej a nepovažujeme za potrebné sa k tomu vyjadrovať," povedala predsedníčka poslaneckého klubu Smer Jana Laššáková.
Podľa nej si Nicholsonová naháňa politické body a Smer jej s tým nechce pomáhať. Obdobný postup zaujme Smer k registrovaným partnerstvám. "Nebudeme predlžovať rozpravu a vystupovať v nej," dodala.
Podľa Hrušovského ide o zástupné témy
Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského je evidentné, že SaS sa nedarí ako politickej strane a preto si hľadá zástupné témy, ktoré patria do kultúrno-etickej oblasti.
"Prichádzajú s návrhmi, o ktorých vedeli, že to nemôže inak skončiť ako konfliktom medzi konzervatívnym a liberálnym. Ich názor však nepovažujem ani za liberálny. To je úplne hlúpy názor na kultúru života a riešenie niektorých problémov," vyhlásil Hrušovský.
Podľa neho SaS prinášaním zástupných tém nepriamo pomáha Smeru, ktorý si uvedomuje v akej kríze sa Slovensko nachádza.
"Je nám ľúto, že ťažiskové problémy SaS vedome prekrýva týmito témami," povedal Hrušovský.
Most bude hlasovať, SDKÚ nevidí nič nové
Most-Híd sa zúčastní na hlasovaní o sterilizáciách. Podľa predsedu poslaneckého klubu Lászlóa Solymosa však ide o tému, ktorú SaS preferuje dlhodobo a Most-Híd si nemyslí, že liberáli navrhujú dobré riešenie.
"Už v minulom volebnom období sme o tom diskutovali v koalícii a preto dnes k tomu nevystupujeme," povedal s tým, že SaS si návrhom naháňa politické body.
"SaS si robí politickú agendu, ktorou prekrýva vážne témy dotýkajúce sa každého občana," dodal Solymos.
V návrhu SaS podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ nejde o nič iné, ako o to, čo je dnes normálnou vecou.
"Žena môže požiadať o sterilizáciu aj dnes a podľa predloženého návrhu a pri splnení niektorých podmienok, nebude za to platiť. V tom nevidím žiadny problém," povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník.
Podľa neho tento postoj neznamená, že poslanci strany musia o tom dve hodiny diskutovať.
Zároveň dodal, že bola by na mieste aj odborná debata o bezplatnom prístupe k istým druhom antikoncepcie pre takéto skupiny obyvateľov.