Bratislava 10. septembra (TASR) - Prezentáciu údajného investora, ktorý mal predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi požičať 40 až 100 miliónov korún, považuje šéf SMK Béla Bugár za podfuk.
"Aj ja si viem vyrobiť papier, že mi niekto požičal 100 miliónov," povedal Bugár a upozornil, že Mečiar by mal informovať, ako chce takúto obrovskú sumu splácať.
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského by mal údajného investora predstaviť priamo šéf HZDS a povedať, aké sú medzi nimi vzťahy a čo mu Mečiar za poskytnutie pôžičky sľúbil. Hrušovský v diskusnej relácii Sito Televízie Markíza uviedol, že celý prípad vzbudzuje podozrenie z korupcie. Podľa jeho slov ho neprekvapujú zistenia televízie, že Mečiarov údajný veriteľ spravoval majetok zosnulého exministra a veľkopodnikateľa Alexandra Rezeša a mal určité prepojenia na VSŽ.
Predseda HZD Ivan Gašparovič sa v tejto súvislosti spýtal podpredsedu HZDS Sergeja Kozlíka, akým spôsobom sa mohlo previezť toľko miliónov v kufri cez hranice.
Kozlík zasa zastáva názor, že údajná pôžička súkromnej osoby inej súkromnej osobe neznamená porušenie zákona. Rad ministrov Dzurindovej vlády má podľa neho vily za niekoľko desiatok miliónov korún a polícia ani médiá ich pôvod nepreverujú.
V otázke zloženia budúcej vlády KDH podľa Hrušovského preferuje pravicový kabinet, zložený z KDH, SDKÚ, SMK, ANO. HZDS z povolebnej spolupráce vylučuje. Mečiar by možno obetoval sám seba a nekandidoval by na žiadnu ústavnú funkciu, ale problémom je politika HZDS, ktoré neprešlo žiadnou sebareflexiou, uviedol a upozornil, že "na Slovensku nevyhráva voľby ten, kto má najviac, ale ten, kto sa dokáže dohodnúť".
Kritizoval ho však predseda HZD Gašparovič, keď uviedol, že terajšie vládne strany chcú zostavovať koalíciu napriek tomu, že vyše 80 percent občanov je so súčasnou vládou nespokojných. Hoci je presvedčený, že HZD bude v parlamente, nechce byť v takej vláde, ktorá nebude obhajovať národno-štátne záujmy SR. Vylúčil koalíciu s HZDS i s SMK, ale poznamenal, že všetky strany budú po voľbách nútené robiť kompromisy. Nedosiahnutie dohody a vymenovanie úradníckej vlády prezidentom by totiž znamenalo absolútnu nedôveru zahraničia.
Podľa predsedu SMK Bugára by vláda podľa predstavy KDH nemala parlamentnú väčšinu. SMK však takisto neuvažuje o spolupráci s HZDS a na vládnej úrovni ani s HZD.
Podľa Kozlíka by mala vláda byť zložená z troch strán s účasťou HZDS, ktoré je ochotné rokovať s každým okrem SDKÚ. HZDS podľa neho chce byť vo vláde a je tomu ochotné prispôsobiť aj svojho kandidáta na premiéra. Osoba Vladimíra Mečiara pri rokovaniach o zostavení koalície nebude prekážkou, dodal Kozlík.