Fungovanie tajných služieb v slobodných krajinách má vždy svoje špecifiká. Americký novinár, Tim Weiner, nositeľ Pulitzerovej ceny, ktorého predkovia pochádzajú zo Slovenska, bude vo svojej prednáške hľadať odpovede na otázky: Kto kontroluje informácie v slobodnej spoločnosti? Ako môžu novinári zápasiť s cenzúrou oligarchov a tajných služieb? Ako sú v demokracii kontrolované tajné služby?
Ak chcete byť online pri tom, priamy prenos z jeho prednášky z Auly Univerzity Komenského v Bratislave začne práve tu v pondelok 5.11.2012 o 16:00.
Tim Weiner (nar. 1956) získal Pulitzerovu cenu a tiež Národnú knižnú cenu za reportáže a články o dilemách spojených s fungovaním tajných spravodajských služieb v demokracii. V rozmedzí rokov 1993 až 2009 pracoval ako reportér The New York Times, pričom pôsobil ako zahraničný korešpondent v 18 krajinách vrátane Afganistanu, Pakistanu, Sudánu, Kuby či Haiti. Počas desiatich rokov ako korešpondent pre oblasť národnej bezpečnosti so sídlom vo Washingtone D.C. tiež pokrýval CIA (Ústredná spravodajská služba).
V roku 1988 Weiner ako investigatívny reportér v The Philadelphia Inquirer získal Pulitzerovu cenu za národné spravodajstvo za svoje články o utajených informačných programoch v Pentagone a CIA. Národnú knižnú cenu za vecnú literatúru získal neskôr za svoju knihu z roku 2007 s názvom Legacy of Ashes: The History of the CIA. Jeho najnovšia kniha, Enemies: A History of the FBI, mapuje históriu utajených spravodajských operácií FBI – od jeho vytvorenia začiatkom 20 storočia až po jeho súčasnú úlohu vo vojne proti terorizmu.
Knihy Tima Weinera:
- Blank Check: The Pentagon's Black Budget. Warner Books, 1989
- Betrayal: The Story of Aldrich Ames, an American Spy. Random House, 1995.
- Legacy of Ashes: The History of the CIA. Doubleday, 2007.
- Enemies: A History of the FBI. Random House, 2012.
Organizátori prednášky: The Slovak Spectaror, Nadácia Tatra banky, Univerzita Komenského v Bratislave a Petit Academy.

Beata
Balogová
