BRATISLAVA. Počet slovenských diplomatov v Bruseli bude počas nášho predsedníctva v Európskej únii v druhej polovici roka 2016 oproti súčasnému stavu pravdepodobne dvojnásobne vyšší.
Kým dnes na Stálom zastúpení pri Únii pracuje 60 diplomatických zamestnancov, o štyri roky by v Bruseli malo pôsobiť 129 diplomatov.
Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila vláda. Zvýši sa aj počet všetkých slovenských zamestnancov, ktorí na stálom zastúpení pracujú.
K 1. septembru tohto roka tu pôsobilo približne 80 ľudí, v roku nášho šéfovania by tu ministerstvo zahraničných vecí chcelo mať 198 zamestnancov a 27 stážistov.
Agendy má pribudnúť
Diplomati a zamestnanci budú zo Slovenska do Bruselu postupne odchádzať už od roku 2014.
"Uvedený počet bol identifikovaný na základe predpokladaného nárastu agendy, potreby plnohodnotného pokrytia všetkých pracovných skupín a skúseností predchádzajúcich predsedníctiev," tvrdí rezort diplomacie v schválenom návrhu.
Počet zamestnancov Stáleho zastúpenia Slovinska pri Únii v Bruseli sa napríklad počas ich predsedníctva zvýšil z približne 50 na 170 osôb.
V prípade Českej republiky išlo o zvýšenie zo 124 na 233, v prípade Maďarska išlo o nárast z približne sto na dvesto osôb a keď predsedalo Poľsko, zvýšilo počet zamestnancov zo 150 na 280.
Zriadili poradný orgán
Vláda bude tiež mať ďalší poradný orgán, schválila totiž Štatút Medzirezortnej koordinačnej rady pre prípravu predsedníctva Slovenskej republiky.
Hlavnou úlohou orgánu, zloženého zo štátnych tajomníkov jednotlivých ministerstiev, bude riešenie otázok týkajúcich sa prípravy a výkonu nášho predsedníctva.
"Koordinačná rada usmerňuje činnosť ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy v oblasti prípravy predsedníctva v Únii," uvádza sa v materiáli, ktorý schválila vláda.
Predsedom nového poradného orgánu bude štátny tajomník rezortu diplomacie, podpredsedami koordinačnej rady budú vedúci Úradu vlády a štátni tajomníci rezortu financií a vnútra.
Ďalšími členmi rady budú štátni tajomníci ostatných ministerstiev.