Európska únia je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci na svete, v členských krajinách si preto spravila prieskum.
BRATISLAVA. Až 82 percent Slovákov si myslí, že pomáhať ľudom v rozvojových krajinách je dôležité.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila Európska komisia v súvislosti s názormi európskej verejnosti na rozvojovú pomoc, solidaritu a budúcnosť rozvojovej politiky.
V prieskume sa v 27 krajinách Európskej únie vyslovilo 26 622 respondentov, z toho tisíc Slovákov.
Európania by pomáhali viac
Európska komisia sa rozhodla tento prieskum zrealizovať na základe faktu, že Únia je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci.
Jej pomoc predstavuje až viac ako polovicu oficiálnej celosvetovej pomoci. V roku 2011 to bolo 53 miliárd eur.
Aj napriek súčasnej ekonomickej situácii si tri pätiny (61 percent) Európanov myslia, že pomoc rozvojovým krajinám by mala byť väčšia.
49 percent si myslí, že súčasný sľub zvýšenia pomoci by mal byť dodržaný a ďalších 12 percent si myslí, že pomoc by mala byť ešte navýšená
Tri pätiny (61) obyvateľov Európskej únie a takmer tri štvrtiny (72) Slovákov sa domnievajú, že Únia by mala prioritne pomáhať tým krajinám, ktoré sú postihnuté konfliktami či prírodnými katastrofami.
Naše priority sú odlišné
Za najdôležitejšie oblasti, v ktorých by sa mala uplatňovať rozvojová politika, považujú Európania ľudské práva (34), vzdelanie (33) a zdravie (32).
Pre Slovákov je najdôležitejšou oblasťou rozvojovej pomoci poľnohospodárstvo a zabezpečenie potravín (44).
Z prieskumu rovnako vyplynulo, že znalosti o tom, ako Slovensko pomáha rozvojovým krajinám má 44 percent Slovákov, naopak 58 percent slovenských respondentov sa vyjadrilo, že o pomoci svojej krajiny rozvojovému svetu nemá žiadnu znalosť.
Európska únia sa v rámci svojej pomoci rozvojovým krajinám zameriava hneď na niekoľko oblastí.
Týkajú sa napr. oblasti energií, podpory krajín pri prechode na demokraciu, investovania do bezpečnosti potravín a agrikultúry, ktoré by malo zabezpečiť dostatok jedla a schopnosť vyrovnať sa s budúcou krízou, ako aj v oblasti silnejúcich pokrokov pri dosahovaní Miléniových rozvojových cieľov (MDG).