SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Trestné stíhanie v prípade vraždy Daniela Tupého prerušili

Od vraždy študenta Daniela Tupého onedlho uplynie sedem rokov.

Spomienka na zavraždeného študenta Daniela Tupého pri pamätníku na nábreží Dunaja.Spomienka na zavraždeného študenta Daniela Tupého pri pamätníku na nábreží Dunaja. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Trestné stíhanie v prípade neobjasnenej vraždy študenta Daniela Tupého, od ktorej onedlho uplynie sedem rokov, je prerušené. TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

V trestnom poriadku sa píše, že trestné stíhanie sa preruší, ak sa nepreukázali skutočnosti, ktoré by oprávňovali trestne stíhať konkrétnu osobu. Vrah študenta je doposiaľ neznámy. Polícia a prokuratúra v minulosti poslali pred súd Richarda Hrotka, pre nedostatok dôkazov bol však oslobodený.

Uznesenie, ktorým policajný vyšetrovateľ prerušil trestné stíhanie má dátum 24. august 2012. Podľa informácii od Dobiášovej však polícia na tomto prípade pracovala aj počas posledných 12-tich mesiacov. "V prípade boli vykonané procesné úkony výsluchy, znalecké dokazovanie a rôzne previerky," povedala.

Incident, ktorý sa odohral 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave, si okrem smrti Tupého vyžiadal aj ďalších šesť zranených, z nich jedného vážne. Študent zomrel po ôsmich ranách nožom. Vo februári 2008 oznámil minister vnútra Robert Kaliňák, že polícia má vraha.

O rok neskôr sa postavili pred súd piati muži, ktorých obvinili z útoku na skupinu študentov, jeden z nich zároveň čelil obvineniu z vraždy. Obvinení mali údajne blízko k bratislavskej skupine piťovcov. Proces skončil ich oslobodením.

Utajení svedkovia pred súdom zmenili svoje výpovede a vyšetrovatelia nemali žiadny iný priamy dôkaz. Prokuratúra voči oslobodzovaciemu rozsudku podala odvolanie, no neskôr ho stiahla.

Otca mrzí, že nevyužili detektor lži

Otca zavraždeného študenta Daniela Tupého dodnes najviac mrzí, že v prípade dobodania jeho syna nebol využitý detektor lži u ľudí, ktorých zo spáchania skutku najprv podozrievali, ale na súde napokon oslobodili. O syna prišiel pred takmer siedmimi rokmi a skutočnosť, že trestné stíhanie bolo koncom tohto leta prerušené, ho veľmi neprekvapila. „Neostáva nič iné, len to akceptovať, čo iné sa dá robiť?,“ povedal pre agentúru SITA Daniel Tupý st., otec obete.

Tupý starší dopĺňa, že novostanovení vyšetrovatelia preverovali všetky skutočnosti, ktoré sa objavili. „Vyjasnili sa rôzne nové, ale protichodné výpovede. V podstate sa neobjavila žiadna nová skutočnosť, ktorá by umožňovala v prípade urobiť významnejší pokrok,“ poznamenal Tupý st.

Otec zavraždeného študenta hovorí, že na súde bola veľká šanca pomôcť objasniť tento prípad, ale súd neumožnil vyšetrenie na detektore lži. Poukazuje na to, že obžalovaní sa naň dobrovoľne hlásili. „Mohlo sa to vrátiť na došetrenie, stále je to pre mňa záhada,“ povedal.

Detektor lži sa u nás nepovažuje za dôkaz, iba poskytuje určitú informáciu. Tupý st. sa však pýta, prečo ho potom využíva aj polícia pri prijímaní do niektorých útvarov, alebo keď preveruje svojich ľudí v súvislosti s nejakou trestnou činnosťou. Podľa jeho názoru by sa mala legislatíva zmeniť.

Otec študenta ešte úplne nezavrhol myšlienku, že prípad vraždy jeho syna napokon vyšetria. Podľa jeho názoru by sa však muselo podariť zistiť, komu patrí jedna biologická stopa, ktorú sa podarilo v minulosti zaistiť.

Chronológia vraždy Daniela Tupého a vyšetrovanie prípadu

Vrah študenta je doposiaľ neznámy.

4. novembra 2005 - Vo večerných hodinách bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Daniel Tupý. Podľa očitých svedkov ho zabila skupina neznámych maskovaných osôb (neonacistov). Pri útokoch boxermi a nožmi zranili pritom ďalších šesť študentov, jedného vážne.

8. novembra 2005 Spomienke na zavraždeného študenta Daniela Tupého bolo venované predstavenie muzikálu Vlasy na doskách divadla bratislavskej Novej scény.

9. novembra 2005 - Organizácia Ľudia proti rasizmu (ĽPR) vyzvala ministra vnútra Vladimíra Palka, aby boj proti trestnej činnosti páchanej pravicovými extrémistami zaradil medzi politické priority rezortu. ĽPR mali navyše informácie, že medzi policajtmi a v armáde sa nachádza viacero pravicových extrémistov.

9. novembra 2005 - Ekumenická rada cirkví v SR (ERC SR) odsúdila konanie motivované myšlienkami rasovej a názorovej neznášanlivosti.

9. novembra 2005 - Odmenu v celkovej výške 400 tisíc slovenských korún (Sk) ponúkali viaceré médiá tomu alebo tým, ktorí pomôžu polícii nájsť vraha Daniela Tupého. Medzi prvými, čo sa takto rozhodli pomôcť objasniť brutálnu vraždu, boli denník Nový Čas, televízia Markíza a rodičia zavraždeného. Každý z nich prispel vtedy 100 tisíc slovenskými korunami. S rovnakou sumou sa k tejto iniciatíve pripojila TV JOJ.

9. novembra 2005 - Na boj proti neonacizmu a k prihláseniu sa k občianskej zodpovednosti v súvislosti s vraždou 21-ročného študenta Daniela Tupého postupne vyzývali umelci, občania, mimovládne organizácie i jednotlivci.

9. novembra 2005 - Pripomenúť si smrť Daniela Tupého a odmietnuť neonacizmus vo všetkých jeho podobách prišlo na Hodžovo námestie v Bratislave 5 tisíc protestujúcich. Na protestnom zhromaždení sa zúčastnil z politických špičiek iba vtedajší predseda NR SR Pavol Hrušovský. Pochodom ku miestu vraždy a zapálením sviečok si uctili pamiatku študenta. Protestné zhromaždenia sa konali aj v Košiciach, vo Zvolene a Prešove.

10. novembra 2005 - Polícia stále neodhalila páchateľov vraždy Daniela Tupého. Na boj proti rasizmu a extrémizmu bola na Ministerstve vnútra (MV) SR zriadená centrálna Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu.

10. novembra 2005 - Príbuzní, spolužiaci, pedagógovia, ale aj neznámi ľudia sa prišli na Nový cintorín v Žiline rozlúčiť s Danielom Tupým. V zaplnenom dome smútku sa prítomným prihovoril aj Danielov pedagóg, básnik a textár Daniel Hevier. Na pohrebe sa zúčastnila aj poslankyňa NR SR Zuzana Martináková.

11. novembra 2005 - Bratislavský župan Ľubo Roman sa sumou 100 tisíc Sk pripojil k médiám, ktoré vypísali odmenu na odhalenie vraha 21-ročného študenta Daniela Tupého. Celková výška odmeny pre toho, kto pomôže polícii nájsť vraha alebo vrahov mladíka, tak dosiahla pol milióna Sk.

12. novembra 2005 - Vo vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého sa objavili "zaujímavé stopy". V relácii rádia Expres Fakty X to povedal minister vnútra Vladimír Palko. Zdôraznil, že polícia sa prípadu venuje veľmi intenzívne, ale k ďalším podrobnostiam vyšetrovania sa zatiaľ nebude vyjadrovať.

12. novembra 2005 - Pod heslom Zastavme neonacistov! sa konal na mieste vraždy mladého študenta Daniela Tupého koncert, ktorého organizátorom bol Michal Kaščák. Cieľom podujatia bolo upozorniť na neonacistické násilie v uliciach slovenských miest a vyzvať "ľudí, ktorí majú city a emócie", aby sa postavili tejto hrozbe. Boj proti neonacizmu a fašizmu prišli podporiť aj viaceré významné osobnosti spoločenského života.

12. novembra 2005 - Protestné zhromaždenie sa uskutočnilo aj v Ružomberku.

21. novembra 2005 - Polícii sa naďalej nedarilo vypátrať vrahov Daniela Tupého. Na namáhavosť objasňovania vplýval rýchly priebeh a spáchanie tohto skutku pod rúškom tmy. Polícia v súvislosti s týmto prípadom predviedla a vypočula už desiatky osôb. Obvinenie proti konkrétnej osobe nebolo vznesené.

7. decembra 2005 - ĽPR formou otvoreného listu ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi vyslovili znepokojenie nad policajnými akciami zameranými voči mládežníckym subkultúram. Privítali však zvýšenú aktivitu polície v boji proti extrémizmu po tragickej vražde Daniela Tupého.

22. februára 2006 - Polícia ani po tri a pol mesiaci pátrania neobjasnila vraždu žilinského študenta. Doposiaľ vyšetrovatelia vypočuli poškodených a rodinu zavraždeného študenta. Polícia tiež predviedla a vypočula už desiatky osôb, či už svedkov alebo podozrivých. Zaistila viacero biologických a vecných stôp a zbrane, ktoré skúmajú kriminalistickí experti. Polícia uskutočnila niekoľko stoviek bezpečnostných akcií vo vybraných pohostinských zariadeniach, v ktorých sa stretávajú záujmové osoby polície. Častokrát však išlo o miesta stretávania sa subkultúrnej mládeže.

23. februára 2006 - Otec zavraždeného študenta Daniela Tupého pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna skupinou neonacistov. Rektor univerzity František Gahér vyhlásil, že akademická pôda nebude akceptovať prejavy neonacizmu a rasizmu. Daniel Tupý starší vyjadril pochybnosti nad postupom polície a efektívnosťou ich práce.

14. marca 2006 - Študentská časť Akademického senátu FiF UK v Bratislave v súvislosti s vraždou študenta tejto školy Daniela Tupého vyzvala akademické obce na Slovensku, aby sa "občiansky zapojili do aktivít brániacich šíreniu scestnej neonacistickej ideológie v slovenskej spoločnosti, a to aj odmietnutím zmierňovania politiky fašistickej totality za slovenského štátu".

3. mája 2006 - Ani pol roka po vražde študenta Daniela Tupého nemala polícia v rukách jeho vrahov. Minister vnútra Martin Pado po rokovaní vlády napriek tomu tvrdil, že v oblasti boja proti extrémizmu neexistujú "zásadné problémy".

8. mája 2006 - Zavraždenie študenta Daniela Tupého a obete fašizmu si pripomenuli účastníci antifašistického happeningu, ktorý sa konal na Tyršovom nábreží, kde prišiel 21-ročný študent o život údajne rukami neonacistov.

13. júna 2006 - Polícia ani po vyše siedmich mesiacoch vyšetrovania neodhalila vrahov študenta Daniela Tupého.

18. septembra 2006 - Rektor UK František Gahér na slávnostnom otvorení nového akademického roka 2006/2007 zdôraznil, že univerzita vytrvalo nalieha, aby štátne orgány odhalili vrahov študenta Filozofickej fakulty UK Daniela Tupého. Pre novinárov dodal, že v tejto súvislosti sa už kontaktoval aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý sľúbil vyšetrenie tejto udalosti.

19. septembra 2006 - Polícia ani po viac ako 10 mesiacoch od vraždy študenta Tupého nezadržala jeho vrahov. Šéf ĽPR Daniel Milo postup polície komentoval slovami, že muži zákona prípadu venujú dostatočnú pozornosť.

8. októbra 2006 - Minútou ticha si uctili pamiatku zavraždeného študenta Daniela Tupého a 50-tisícový šek Sk odovzdali jeho otcovi kapitáni tímov Slovan Bratislava - MsHK ŠKP Žilina. Peniaze išli na výstavbu pomníka na počesť obetiam rasistickej neznášanlivosti.

13. októbra 2006 - Príprava Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Bratislave pokračovala osadením základovej pätky, na ktorej stojí socha. Organizátori však nemali dostatok peňazí, oslovili preto verejnosť, aby sa zapojila do finančnej zbierky.

30. októbra 2006 - Vyšetrovanie vraždy študenta Daniela Tupého smerovalo k tomu, že za zabitím stála skupina neonacistov, vyhlásil otec zavraždeného Daniel Tupý starší, ktorý má ako rodinný príslušník prístup k vyšetrovaciemu spisu. Polícia má podľa neho k dispozícii určité svedectvá a identikity možných páchateľov. Odmietol medializované informácie o tom, že za vraždou môžu stáť osoby z podsvetia. Problémom, ktorý brzdí vyšetrovanie, je podľa Tupého st. nedostatočná legislatíva. Tá bráni vyšetrovateľom získavať ďalšie dôkazy a svedectvá. Svedkovia podľa neho nie sú dostatočne chránení, a preto sa boja vypovedať proti páchateľom. Skostnatelé sú aj niektoré policajné postupy, myslí si otec zavraždeného študenta.

30. októbra 2006 - Univerzita Komenského v Bratislave spolu s rodinou a priateľmi Daniela Tupého vydala pri príležitosti výročia jeho zavraždenia knihu básní a myšlienok z pozostalosti Ticho po anjelovi. Rektor UK František Gahér s Tupým starším vyzvali verejnosť, aby prispela na zbierku na Pamätník obetiam extrémizmu.

3. novembra 2006 - Pamiatke študenta Daniela Tupého venovali organizátori benefičný koncert Trepot krídel na Námestí Andreja Hlinku v Žiline. Iniciátorom koncertu bol Danielov kamarát Tomáš Dlábik, pripravil ho spolu s občianskym združením Ľudia proti rasizmu a mestom Žilina.

4. novembra 2006 - Polícii sa nateraz v prípade vraždy Daniela Tupého podarilo vylúčiť všetky medializované verzie, podľa ktorých majú útok na svedomí muži z podsvetia. Polícia začala pracovať na verzii, že na Daniela a jeho priateľov zaútočila skupina neonacistov.

27. februára 2008 - Minister vnútra SR Robert Kaliňák na tlačovej konferencii potvrdil, že po necelom dva a pol roku, ktoré uplynuli od vraždy študenta Daniela Tupého, polícia obvinila v tejto kauze jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Minister potvrdil, že vzhľadom tieto osoby pripomínajú svoju príslušnosť k extrémistickým hnutiam.

17. marca 2008 - Krajský súd v Bratislave (KS) zamietol sťažnosti trojice obvinených v prípade vraždy študenta Daniela Tupého voči vzatiu do väzby, Richard H. Dávid V. a Ján S. zostali teda naďalej za mrežami.

26. mája 2008 - V súvislosti s kauzou Daniela Tupého zadržali príslušníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Karola P. Zadržaný mal údajne ovplyvňovať jedného z utajených svedkov v kauze Tupý a dopustiť sa tým trestného činu marenia spravodlivosti.

29. mája 2008 - Karol P., ktorého zadržala polícia, pretože mal ovplyvňovať utajeného svedka v kauze vraždy Daniela Tupého, išiel do väzby. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I.

3. júna 2008 - V kauze vraždy študenta Daniela Tupého polícia obvinila ďalšie dve osoby. Ide o Róberta J. a Michala B., ktorých obvinili z trestných činov výtržníctva a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. Dvojica mala byť prítomná na mieste činu vraždy D. Tupého.

10. júna 2008 - Michal B. a Róbert J., ďalší obvinení v kauze vraždy študenta Daniela Tupého, budú stíhaní na slobode. Vyšetrovateľ tak rozhodol po tom, čo od oboch prijal záruky, že sa nebudú vyhýbať trestnému stíhaniu.

17. júna 2008 - Krajský súd v Bratislave rozhodol, že Karol P., ktorý mal ovplyvňovať utajeného svedka v kauze vraždy Daniela Tupého, ostáva naďalej vo väzbe.

25. júla 2008 - Trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I na svojom verejnom zasadnutí predĺžil väzbu trom hlavným obvineným v kauze vraždy študenta Daniela Tupého - Richardovi H., Dávidovi V. a Jánovi S. o ďalšie dva mesiace - do 26. októbra 2008. Dôvodom rozhodnutia predĺžiť lehotu trvania väzby o dva mesiace bola predložená argumentácia prokurátorky, že je potrebné ešte vykonať vyšetrovacie úkony.

1. októbra 2008 - Okresný súd Bratislava I na svojom verejnom zasadnutí rozhodol, že prepustil z väzby dvoch údajných útočníkov na študenta Daniela Tupého - Dávida V. a Jána S. Naopak, súd rozhodol, že vo väzbe zostáva Richard H. Keďže však voči rozhodnutiu podala sťažnosť prokurátorka, zostávajú vo väzbe naďalej všetci traja.

23. októbra 2008 - Krajský súd v Bratislave (KS) rozhodol o prepustení z vyšetrovacej väzby dvoch údajných útočníkov na študenta Daniela Tupého - Jána S. a Dávida V. Súd ďalej rozhodol, že u údajného hlavného útočníka Richarda H. naďalej trvajú dôvody na väzbu.

26. januára 2009 - Po viac ako troch rokoch a dvoch mesiacoch, ktoré uplynuli od vraždy Daniela Tupého na bratislavskom Tyršovom námestí, sa začalo na Okresnom súde Bratislava I po prvý raz hlavné pojednávanie s údajnými útočníkmi na študenta Univerzity Komenského v Bratislave.

29. januára 2009 - V kauze vraždy študenta Daniela Tupého pred bratislavským okresným súdom vypovedal prvý z významných svedkov Milan L. Vypovedal, že v čase vraždy 4. novembra 2005 boli na Tyršovom nábreží iba Michal B., Róbert J., osoba pod prezývkou Grco, ktorý v minulosti spáchal samovraždu, a Marek K., ktorého však nevedel s určitosťou označiť. Ďalší obžalovaní Richard H., Dávid V. a Ján S. tam podľa neho neboli. Michal B. a Róbert J. podľa svedka kopali osobu, ktorá ležala na zemi a Grco narábal nožmi. Obhajoba jeho výpoveď spochybnila a označila ju za nedôveryhodnú.

5. februára 2009 - Okresný súd Bratislava V rozhodol o prepustení Dávida V. z väzby, v ktorej bol pre iný skutok, nesúvisiaci s vraždou D. Tupého. Rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť, pretože prokuratúra podala sťažnosť, o ktorej musel rozhodnúť Krajský súd v Bratislave.

12. februára 2009 - Richard H., obžalovaný z vraždy študenta Daniela Tupého, ostal vo väzbe. Krajský súd v Bratislave vyhovel sťažnosti krajskej prokuratúry.

17. marca 2009 - Okresný súd Bratislava V prepustil na slobodu Dávida V., obžalovaného v prípade vraždy študenta Daniela Tupého. Stalo sa tak po tom, ako súd prijal od neho peňažnú záruku a písomný sľub a prepustil ho na slobodu.

1. júna 2009 - Okresný súd Bratislava I. vzal do väzby obžalovaného Milana L., jedného z korunných svedkov v kauze vraždy študenta Daniela Tupého.

10. júna 2009 - Senát bratislavského okresného súdu zamietol návrh otca zavraždeného študenta Daniela Tupého, aby obžalovaní v tejto kauze a utajovaní svedkovia išli na detektor lži. Prokurátorka zároveň priznala, že v tomto prípade je v dôkaznej núdzi.

11. júna 2009 - Jeden z utajovaných svedkov v kauze vraždy študenta Daniela Tupého odmietol vypovedať a zároveň poprel svoje pôvodné slová z výpovede v prípravnom konaní. Podľa jeho slov nebol na Tyršovom námestí v čase vraždy. Svedok odmietol odpovedať na otázky prokurátorky, bol ochotný odpovedať len na otázky obhajcov obžalovaných. Tí však žiadne otázky nemali. Dokazovanie v prípade sa tak skončilo.

12. júna 2009 - Prokurátorka navrhla uznať Richarda H. vinným z vraždy študenta Daniela Tupého. Navrhla pre neho trest v hornej polovici trestnej sadzby vo väzení s najprísnejším strážením. Richardovi H. hrozilo 10 až 15 rokov. Zvyšným obžalovaným z útoku z novembra 2005 navrhla trest v dolnej polovici trestnej sadzby v zariadení s minimálnou ostrahou. Obžaloba nemá v kauze vraždy študenta Daniela Tupého nespochybniteľný dôkaz, priznala prokurátorka. Obhajca Richarda H. navrhol, aby prokurátorka ustúpila od obžaloby v celom rozsahu.

16. júna 2009 - Obžalovaných v kauze vraždy študenta Daniela Tupého rozsudkom oslobodil Okresný súd Bratislava I. Súd neuznal za vinného Richarda H., ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva.

21. decembra 2009 - Okresný súd Bratislava I prepustil z väzby bývalého utajeného svedka v kauze vraždy Daniela Tupého Milana L.

7. júla 2010 - Odchádzajúci šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vyjadril myšlienku, že pri vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého sa urobili chyby už na mieste činu. Ako ďalej poznamenal po poslednej schôdzi terajšej vlády, súčasné vedenie ministerstva a polície prípad prevzalo po trištvrte roku, kedy sa urobili zásadné veci, ktoré považuje za chyby, a tak sa veľmi ťažko vyšetrovalo.

1. novembra 2010 - Ministerstvo vnútra zrušilo špecializovaný tím na vyšetrenie vraždy študenta Daniela Tupého a vrah teda už päť rokov uniká spravodlivosti, keď sa kauza po neúspešnom súdnom procese skončila v slepej uličke.

4. novembra 2010 - V kauze dosiaľ nevyjasnenej vraždy študenta Daniela Tupého už vypočuli ďalších svedkov. "Boli urobené nové úkony vo veci," informoval minister vnútra Daniel Lipšic počas pietnej spomienky na zavraždeného vysokoškoláka na Tyršovom nábreží v Bratislave. Lipšic upozornil, že prípad nebude medializovať. Otca Daniela Tupého, naopak, táto zmena nepríjemne prekvapila. "Je to vlastne krok naspäť," komentoval na mieste vraždy svojho syna.

9. januára 2011 - Bratislavská mafia ponúkla vysokú odmenu za mená nových svedkov v prípade vraždy Daniela Tupého. Potvrdili to dva od seba nezávislé zdroje. Televízia Markíza uviedla vo svojom hlavnom spravodajstve, že podsvetie ponúka 200.000 eur za mená ľudí, ktorí minulý rok vypovedali na polícii a sú ochotní podať v kauze nové fakty.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 097
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 741
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 3 053
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 220
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 866
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 543
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 340
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 277
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu