BRATISLAVA. Osemročným gymnáziám hrozí, že od budúceho roka dostanú menej peňazí.
Šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň sa obáva, že to povedie k postupnému potlačeniu týchto škôl.
Minister školstva Dušan Čaplovič totiž predložil do pripomienkového konania nariadenie, podľa ktorého sa bude normatív na žiaka prvého až štvrtého ročníka osemročného gymnázia určovať rovnako ako na žiaka základnej školy.
"Zmena súvisí s rovnakou personálnou a prevádzkovou náročnosťou vzdelávania žiakov 1.- 4. ročníka osemročného gymnázia a žiakov základných škôl," povedal hovorca ministra Michal Kaliňák.
V súčasnosti dostávajú osemročné gymnáziá rovnaké normatívy na žiaka ako stredné školy.
Zmena uprostred roka
Zmena výpočtu normatívu na žiaka 1.-4. ročníka osemročného gymnázia podľa Kaliňáka súvisí aj s Národným programom reforiem na rok 2012, ktorý schválila minulá aj súčasná vláda.
"Pokiaľ vrátime normatívy na žiakov osemročných gymnázií na úroveň žiakov základných škôl, tak poprieme pôvodnú podstatu týchto gymnázií. Vznikli, aby rozvíjali talent detí, ale takto stratia zmysel," domnieva sa prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň.
Znížením normatívov podľa neho dôjde nepriamo k potlačeniu týchto gymnázií.
Pripomenul, že školy už teraz zápasia s akútnymi finančnými problémami. K zníženiu objemu peňazí má prísť uprostred školského roka.
Hovorca rezortu školstva pripomína, že ministerstvo môže na žiadosť zriaďovateľa dofinancovať náklady škôl prostredníctvom mechanizmu dohadovacieho konania.
K tomu je však Sadloň skeptický, keďže dohadovacie konanie je pomalé a rezort podľa neho "môže, ale aj nemusí" peniaze poskytnúť.
"Dohadovacím konaním nemáme dodnes kryté kreditové príplatky za akreditované vzdelávanie učiteľov," pripomenul.
Návrh kritizuje aj opozícia
Návrhom ministra Čaploviča nie je nadšený ani člen školského parlamentného výboru Miroslav Beblavý (SDKÚ), podľa ktorého to nepatrí do prvej desiatky priorít rezortu.
"Pre mňa je to ďalší príklad, že minister namiesto toho, aby riešil kľúčové problémy rezortu a rokoval s odborármi a ministrom financií o plánovanom štrajku, rieši svoje lásky a nelásky," doplnil.
Na Slovensku je 160 osemročných gymnázií, na ktorých študuje 26 249 žiakov.
Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) prišiel so zámerom, aby sa na osemročné gymnáziá mohlo dostať len päť percent ročníkovej populácie. Jeho nástupca Eugen Jurzyca (SDKÚ) tento plán dočasne pozastavil do roku 2013.
Minister Čaplovič ale pokračuje v snahách obmedziť odchod talentovaných detí zo základných škôl a od 1. septembra 2013 budú môcť tieto gymnáziá prijať maximálne päť percent ročníkovej populácie.