Bratislava 11. septembra (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) mieni v nasledujúcom volebnom období motivovať nezamestnaných nájsť si prácu aj zvýšením rozdielu medzi minimálnou mzdou a sociálnymi dávkami. Podľa podpredsedníčky SMK Edit Bauerovej prichádza do úvahy úprava minimálneho zárobku na 50 %, perspektívne až na 60 % priemernej mzdy v hospodárstve.
Ako povedala na dnešnej tlačovej besede, strana bude tiež presadzovať, aby dospelí práceschopní ľudia nedostávali dávky sociálnej pomoci "do daru", ale aby si ich museli zaslúžiť. V prípade zmeny kompetenčného zákona by mohli obce, vyplácajúce spomínané dávky, zapojiť týchto ľudí do rôznych prác, napríklad aj do čistenia vodných tokov po povodniach. Ako zdôraznil predseda SMK Béla Bugár, obec by tak mala úžitok z peňazí, ktoré tak či tak musí štát nezamestnanému vyplatiť, a eliminovala by sa aj prípadná čierna práca. Takéto opatrenie by sa však netýkalo vyplácania podpory v nezamestnanosti, ktoré funguje na poistnom princípe, spresnila E. Bauerová. Zvyšovanie zamestnanosti by malo podporiť aj zlepšenie poradenských služieb v rámci Národného úradu práce a individuálny prístup k jednotlivým skupinám nezamestnaných.
Sociálna politika SMK je podľa E. Bauerovej jednoznačne orientovaná na rodinu, ktorú je potrebné v období starnutia obyvateľstva ešte viac podporovať. V tomto smere budú opatrenia orientované na daňové úľavy aspoň pre rodiny s najnižšími príjmami, v ktorých deti študujú na stredných a vysokých školách. Takýchto rodín, ako uviedla E. Bauerová, je asi 18 % zo všetkých zarábajúcich, pričom výpadok v daňových príjmoch by malo nahradiť rozširovanie skupiny domácností s vyššou životnou úrovňou.
SMK plánuje v budúcej vláde tiež zaviesť nový systém financovania sociálnych služieb s jasným licencovaním jednotlivých zariadení a štátnym dozorom a urýchliť dôchodkovú reformu. Transformovať celý dôchodkový systém iba na kapitalizačný, v ktorom by si všetci odkladali poistné príspevky len na vlastný dôchodok pri súčasnom garantovaní práv súčasných a budúcich dôchodcov, však nepovažuje E. Bauerová za možné. "Ročne sa na dôchodkoch vypláca zhruba 70 miliárd korún a toto nie je možné vykryť zo štátneho rozpočtu, ktorý má len asi trikrát takú výšku," zdôraznila E. Bauerová.