BRATISLAVA. Príčinou havárie bolo zrejme zlyhanie podpernej konštrukcie, hovorí odborník na stavanie mostov Miroslav Maťaščík.
„Ale mám zatiaľ minimum informácií, takže nechcem robiť závery.“
Dôvody zlyhania konštrukcie podľa neho môžu byť rôzne. „V zásade by zlyhať nemala, ale možností je veľmi veľa. Je to komplexný problém a stačí, keď zlyhá jeden prvok.“
Chyba musela byť v samotnej podpornej konštrukcii, jej zlom uložení, alebo v nesprávnom výpočte statika.
Tvrdí to iný odborník, ktorý situáciu na stavbe diaľnice Jánovce – Jablonov pozná a na stavbe bol.
Zásadná chyba„Pod jedným poľom tá konštrukcia nevydržala. A podľa fotografických záberov si myslím, že rovnakým štýlom to bolo postavené pod celým mostom,“ predpokladá expert, ktorý sa k prípadu vyjadril len pod zárukou anonymity.
Meno nechce zverejniť z obavy, že firmy, ktoré sa na stavbe podieľajú, majú kvalitných právnikov a určite sa budú snažiť z havárie vyviniť.
Ak bol zle upravený podklad konštrukcie, mohol podľa neho pri vibráciách povoliť. Keďže súčasťou podkladu je štrkový vankúš, stačí napríklad, ak pár dní prší a dážď časť štrku vymyje.
„V každom prípade išlo o zásadnú chybu zo strany zhotoviteľa.“
FOTO: SME - Ján Krošlák
Ako rátajú staticiStatici pri projektovaní nosnosti konštrukcií zvyčajne rátajú s rezervou 25 až 30 percent. K zrúteniu v tomto prípade došlo zrejme ešte pred tým, ako tam stihli vyliať väčšie množstvo betónu.
Ak mal mať betónový koberec hrúbku 25 centimetrov, ide celkovo zhruba o 300 kubíkov hmoty. Platí to pri jedenásťmetrovej šírke a 33-metrovej dĺžke mosta.
Mohlo sa stať aj to, že konštrukcia bola zhrdzavená alebo inak poškodená.
Miroslav Maťaščík si na podobný prípad na Slovensku nespomína.
„V zahraničí sa to stáva pri exponovanejších typoch konštukcií, výstavba mostov je náročná profesia a neradno nič podceniť.“
Aj ďalší oslovení odborníci boli v piatok pri komentovaní možných príčin veľmi opatrní.
„Môže to byť čokoľvek. Technologické postupy, materiály, chyba v projektovaní,“ povedal Martin Bakoš, konateľ firmy Amberg Engineering, ktorá robí stavebné dozory.
Pri diskusiách o cenách za diaľnice už dlho zaznieva aj to, že menej peňazí na ich výstavbu znamená aj menšiu bezpečnosť, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Spoločnosť Semos vyjadrila ľútosť nad tragédiou
vyhlásenie
V Bratislave sa v lete zrútila garážPre pád strechy garáže vraj obvinili statika. Polícia prípad nekomentuje, výstavba zápasí s problémami.
BRATISLAVA. Medzi dvoma vežami rozostavaného bratislavského komplexu 3nity je niekoľkometrová diera.
Vznikla prvého júla, keď sa zrútila strecha poschodovej garáže s wellness centrom. Doteraz ju neopravili. Pri páde sa nik nezranil.
V jednej z troch veží už boli nasťahovaní ľudia. Developer za dôvod pádu vyhlásil chybu v statických výpočtoch.
Obvinili statikaStatik projektu vinu odmieta. Pád vraj spôsobilo viacero chýb.
O obvinení statika z prečinu všeobecného ohrozenia pred pár týždňami informovala televízia Markíza.
Polícia prípad naďalej vyšetruje a nechce sa vyjadrovať.
Dcérska spoločnosť developera Nadlan je v konkurze, na nepredané byty z jedinej obývanej veže si robí nárok hlavný veriteľ Volksbank.
Prichystané vedrá s vodouObyvatelia sa pre nedoplatky Nadlanu boja, že im vypnú elektrinu v spoločných priestoroch, čo by znamenalo zastavenie výťahov a tmu na chodbách.
Vodu by im odstavili úplne, lebo má spoločný uzáver. „Všetci máme doma pripravené vedrá a fľaše vody,“ vraví obyvateľ bytovky.
Komplex lákal na bývanie na úrovni, prisťahovali sa najmä mladé rodiny zo strednej vrstvy.
Dnes nie je jasné, či sa vôbec dokončí. Pôvodne malo byť 66 bytov v dražbe, tá sa nakoniec nekonala.
Michal Durdovanský

Beata
Balogová
