BRATISLAVA. Exekútor môže od bývalého prezidenta Michala Kováča vymáhať peniaze pre bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu.
Kováč má Lexovi vyplatiť odškodné 3319 eur za výroky, že stál za zavlečením jeho syna do Rakúska v roku 1995. V júni tak rozhodol Krajský súd v Bratislave.
Únos
Kde bola SIS
akciu kontroloval Ivan Lexa, komunikoval cez špeciálnu rádiostanicu, napísal v správe z roku 1999 exriaditeľ SIS Vladimír Mitro, rádio Twist vo februári 1999 zverejnilo úryvok nahrávky hlasu podobného Lexovi , ktorý niekomu oznamuje ukončenie akcie. „...štyri jedna, strieborný Mercedes, Hainburg, policajná stanica. Stojí pred tým, a keď tam nebude stáť, už ho majú policajti v Hainburgu.“ Kováč mladší mal strieborný mercedes BLD 4641, účasť SIS na zavlečení je opísaná v obžalobe , ktorú prokuratúra podala v novembri 2000. Súdy stíhanie zastavili pre Mečiarove amnestie, Radičovej vláda sa Kováčovi ospravedlnila , že podozrenia z účasti štátnych orgánov nemohli byť vyšetrené, podiel štátneho orgánu na zavlečení skonštatoval rakúsky súd .
Súd prikázal exprezidentovi napísať Lexovi aj ospravedlňujúci list, v ktorom vyjadrí ľútosť nad kriminalizovaním jeho osoby.
Kováč odškodné ani list doteraz Lexovi nezaslal. Bránil sa na Ústavnom súde, ktorý jeho sťažnosť minulý týždeň odmietol.
Exprezident vraví, že podaním sťažnosti na Ústavný súd mu „nebežali lehoty“, dokedy mal záležitosť s Lexom usporiadať. Podľa rozsudku krajského súdu to mal spraviť do troch dní od právoplatnosti rozsudku.
Kováč dostáva doživotnú rentu
Lexa sa môže domáhať splnenia rozsudku podaním návrhu na začatie exekúcie, hovorí právnik Peter Wilfling spolupracujúci s Via Iuris.
„Exekútor by mohol vysúdenú sumu stiahnuť z účtu Michala Kováča, pričom by bol povinný platiť aj trovy exekúcie.
Zároveň za nesplnenie povinnosti ospravedlniť sa by mohol exekútor uložiť Michalovi Kováčovi pokutu až do výšky 30-tisíc eur.“
Či sa Lexa obrátil na exekútora, sa zistiť nepodarilo. „Nebudem na to odpovedať,“ reagoval Lexov advokát Ľubomír Hlbočan.
Osemdesiatdvaročný exprezident s podlomeným zdravím žije vo svojej vile v bratislavskej Dúbravke.
Bývalá premiérka Iveta Radičová mu vlani poskytla zo svojej rezervy 20-tisíc na chod kancelárie a opatrovateľku. Od štátu dostáva doživotnú rentu 995 eur.
Ústavný súd neriešil podstatu
Ústavný súd sa nezaoberal tým, či Kováčovi bolo upreté právo na slobodu prejavu a právo na spravodlivé súdne konanie.
Jeho sťažnosť odmietol ako „neprípustnú“, čo zákon pripúšťa v prípade, že Kováč nevyužil všetky opravné prostriedky.
Pravdepodobne mu vyčíta, že nepodal dovolanie na Najvyšší súd. Kováč sa dôvody dozvie, keď dostane vyrozumenie z Ústavného súdu.
Právnik Tomáš Kamenec, ktorý zastupuje aj vydavateľstvo denníka SME, upozorňuje, že Ústavný súd už veľakrát prijal sťažnosti, hoci sťažovatelia nevyužili dovolania. „Vôbec to nepovažoval za prekážku.“
Kováč sa s výsledkom súdneho sporu, ktorý trval šestnásť rokov, odmieta zmieriť, chce sa sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Rozhodnutie v spore medzi Lexom a Kováčom je namierené proti verejnosti, píše Juraj Hrabko
Čítajte komentár (piano) >>
Smer by amnestie odsúdil
Opozícia považuje prehru Kováča na súde za škandalóznu a tragickú. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský chce opäť rokovať so Smerom o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara, ktoré zabránili potrestaniu vinníkov únosu Kováča ml.
Parlament naposledy riešil zrušenie amnestií za Radičovej vlády, návrh neprešiel pre neochotu Smeru.
Premiér Robert Fico zopakoval, že Mečiarove amnestie považuje za „morálny suterén, bohužiaľ, z právneho hľadiska sú nezrušiteľné“.
Opozičným stranám ponúka možnosť schváliť návrh ústavného zákona, ktorý by amnestie len odsúdil. „Zdá sa mi to nedostatočné.
Pokúsime sa Smer presvedčiť, aby zahlasoval za zrušenie. Bez vyrovnania sa s minulosťou sa len ťažko pohneme dopredu,“ reagoval Hrušovský.

Beata
Balogová
