BRATISLAVA. „Od začiatku tvrdíme, že extrémne nízke ceny sa musia niekde prejaviť,“ povedal v nedeľu v Slovenskej televízii štátny tajomník ministerstva dopravy Andrej Holák.
Reagoval tak na otázky, či sa nemohla pod piatkové nešťastie podpísať aj nízka vysúťažená cena diaľničného úseku medzi Jánovcami a Jablonovom.
Súťaž s predpokladanou hodnotou 95 miliónov eur vyhralo konzorcium vedené Váhostavom. Ponúklo, že tento úsek postaví za necelých 60 miliónov eur.
Odborníci: Prebytky by nešli na bezpečnosť
Predseda KDH Ján Figeľ, ktorý bol ministrom dopravy, keď sa o úsek súťažilo, tvrdí, že nízke ceny s nešťastím nesúvisia.
„Považujem to buď za neodbornosť, alebo za úmysel, ktorý vedie k vytĺkaniu kapitálu na nešťastí, alebo nabiehaniu na novú vyššiu cenovú úroveň v prospech firiem,“ reagoval na Holákove slová.
Odborníci sa zhodujú, že aj keby výstavba diaľnic stála viac, bezpečnosť to nezaručí.
„Vždy sa robí za najnižšie náklady a radšej sa zvyšujú marže a zisky. Určite sa prebytky nebudú dávať do zvýšenia bezpečnosti,“ tvrdí Igor Tóth zo Slovenskej asociácie konzultačných inžinierov.
O cenách hovoria aj Česi
O probléme s nízkymi cenami sa diskutuje aj v Česku. Prezident tamojšieho Zväzu podnikateľov v stavebníctve Václav Matyáš si myslí, že štát sa pri výbere stavbárov nemá opierať iba o najnižšiu cenu.
Na druhej strane však podľa neho drahšie diaľnice nič nevyriešia, ak nebude fungovať aj kvalitný dozor.
Na ten upozorňuje aj Martin Bakoš, riaditeľ spoločnosti Amberg Engineering Slovakia, ktorá sa zaoberá stavebným dozorom.
„Keby tá diaľnica stála aj 95 miliónov eur, peniaze dá stavebná firma do zvýšenia kvality a bezpečnosti vtedy, keď to niekto poriadne kontroluje. Kontroloval niekto zhotoviteľa?“ pýta sa Bakoš.
O dozor nad diaľnicou sa už viac ako rok súťaží. Záujem prejavil aj Amberg Engineering. Kým sa súťaž skončí, dozoruje stavbu Národná diaľničná spoločnosť.
Podporná konštrukcia mosta bola nevhodná a navyše príliš štíhla, hovoria odborníci.
Prečítajte si článok >>

Beata
Balogová
