BRATISLAVA. Skúmanie dejín európskej integrácie a inštitúcií by malo byť zjednodušené.
Únia sa rozhodla formálne potvrdiť, že svoje historické archívy bude ukladať na jednom mieste - v Európskom univerzitnom inštitúte vo Florencii (EUI), kde majú byť sprístupnené verejnosti.
Vyplýva to z návrhu nariadenia Rady Únie, s ktorým súhlasí aj Slovensko.
Európske orgány ešte v roku 1983 nariadili, aby európske inštitúcie zriadili historické archívy a po 30 rokoch ich sprístupnili verejnosti.
O rok neskôr sa Európsky parlament, Rada a Komisia dohodli, že svoje historické archívy uložia vo Florencii, aby tam boli prístupné verejnosti.
Rada teraz pripravila nariadenie, ktoré dávnejšie dohody a prax v tejto oblasti aj formálne potvrdzuje a dáva im právny rámec.
"Formálne sa uznáva súčasná situácia, keďže väčšina inštitúcií, ktoré svoje archívy otvorili, ich už uložila v EUI," uvádza sa v dôvodovej správe nariadenia.
Vo Florencii sa ukladajú len archívne dokumenty, ktoré vznikli na papieri. Za uloženie elektronických dokumentov majú byť zodpovední ich pôvodcovia.
Náklady na archivovanie dokumentov v Florencii platí Únia, priestory a ich vybavenie poskytuje bezplatne talianska vláda.
"Účelom ukladania historických archívov inštitúcií v EUI je poskytnúť prístup do archívov na jedinom mieste, podporiť ich prezeranie a podnietiť výskum dejín európskej integrácie a európskych inštitúcií," konštatuje správa.
Tri najväčšie inštitúcie, Európsky parlament, Rada a Komisia, ako aj Európsky dvor audítorov, Európsky hospodársky a sociálny výbor a Európska investičná banka už svoje historické archívy vo Florencii ukladajú.
Súdny dvor a Európska centrálna banka požiadali o výnimku ukladať svoje historické archívy v Európskom univerzitnom inštitúte.