Agentúrne spravodajstvo sme o 19:51 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Vláda nedostatočne obhajuje záujmy štátu pred Európskym súdom pre ľudské práva v spore so Štefanom Harabinom, myslí si bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Zo Štrasburgu získala vyjadrenie vlády k práve prebiehajúcemu sporu. Dá sa to iba osobne v Štrasburgu, kam Žitňanská vyslala svojho asistenta. Ministerstvo spravodlivosti doteraz vyjadrenie odmietalo poskytnúť.
Harabin žaluje Slovensko za to, že ho Ústavný súd potrestal pokutou v podobe 70-percentnej zrážky zo mzdy na jeden rok.
Ústavný súd
Harabin a trest
- jún 2011 – Ústavný súd rozhodol, že Harabin sa disciplinárne previnil,
- jún 2012 – vláda poslala do Štrasburgu stanovisko v ktorom pripúšťa, že Harabin má pravdu.
Urobil tak potom, čo predseda Najvyššieho súdu neumožnil na súde kontrolu z ministerstva financií. Harabin žiada doplatiť ušlú mzdu – asi 52-tisíc eur a navyše ako odškodné stotisíc eur.
Vláda v stanovisku pripúšťa, že Ústavný súd sa mohol mýliť a necháva vec na voľnú úvahu súdu. Tiež mu odporúča, aby Harabina odškodnil „v závislosti od zisteného porušenia práv“.
„Vláda týmto bráni záujmy Štefana Harabina, nie Slovenska,“ myslí si Žitňanská a premiérovi navrhuje, aby odvolal ministra spravodlivosti Tomáša Boreca.
Vláda by sa podľa nej v takomto spore mala jednoznačne zastávať rozhodnutia Ústavného súdu, hoci to podľa nej nemusí byť vždy príjemná pozícia.
Žitňanská hovorí, že by bolo čestnejšie, keby ministerstvo spravodlivosti uzavrelo s Harabinom zmier, ak si myslí, že mal pravdu. „Museli by za to otvorene hlasovať, čo je nepopulárne.“
Vláda: Zmier nechceme
Slovensko v Štrasburgu zastupuje Marica Pirošíková. Ona aj Borec tvrdia, že Harabinovi nepomáhajú.
„Ide o štandardné vyjadrenie vlády k požiadavkám sťažovateľa na spravodlivé zadosťučinenie, ktoré súd berie do úvahy iba v prípade, ak dospeje k záveru o porušení práv sťažovateľa,“ napísali v stanovisku.
Žitňanská tvrdí, že je to absurdné. Za jej ministrovania vláda poslala do Štrasburgu stanovisko, že považuje Harabinove nároky za neopodstatnené.
„Na žiadnom mieste v stanovisku vláda porušenie sťažovateľových práv neuznala ani nepripustila, že rozhodnutie Ústavného súdu bolo chybné,“ tvrdí ministerstvo.
Vraj len upozornili, že Ústavný súd v inom prípade rozhodol naopak. Išlo o kontrolu na Najvyššom súde, ktorú neumožnil jeho predchádzajúci šéf Milan Karabín. Kontrolovať ho vtedy chcel Harabin ako minister spravodlivosti.
Ministerstvo hovorí, že rozdielne stanoviská v identickej veci sú bežné.
Harabin na otázku, či mu stanovisko vlády pomôže, povedal, že súd sa rozhoduje na základe vlastných zistení. Žitňanskú nazval podpredsedníčkou „gorilej strany“.
Rozhodnú čoskoro
Súd vynesie rozsudok 20. novembra. V prospech Harabina hovorí aj rozhodnutie ministra financií Petra Kažimíra zo Smeru, ktorý zrušil rozhodnutie Ivana Mikloša z SDKÚ o pokute 33tisíc eur pre Najvyšší súd.

Beata
Balogová
