BANSKÁ BYSTRICA. Doživotne odsúdeného údajného bosa zločineckej skupiny Mikuláša Černáka nebudú súdiť za staršiu vraždu Imricha Oláha z roku 1997.
Prokurátor odboru osobitného určenia síce podal v lete na Černáka v tomto prípade obžalobu z vraždy spolupáchateľstvom, ale súd jeho trestné stíhanie zastavil.
"Okresný súd má za to, že trest, ku ktorému by mohlo predmetné trestné stíhanie viesť, je celkom bez významu popri treste odňatia slobody na doživotie, ktorý bol obžalovanému Mikulášovi Č. už právoplatne uložený pre iný trestný čin," uviedla hovorkyňa Krajského súdu Banská Bystrica Nina Spurná.
Prokurátor podal sťažnosť
Prokurátor podal proti uvedenému rozhodnutiu sťažnosť, ktorú predložia na rozhodnutie Krajskému súdu v Banskej Bystrici.
Prísnejší trest od doživotia je už len doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. To sa však na Černákov prípad nevzťahuje.
Vražda Oláha, ako aj zvyšné skutky, ktoré mu prokuratúra pripisuje, sa totiž stali v čase platnosti tzv. starého trestného zákona, ktorý takýto trest ešte nepripúšťal. Zaviedol sa až trestným zákonom platným od 1. januára 2006.
"S poukazom na zásadu zákazu retroaktivity tento trestný zákon by sa mohol použiť len ak by bol pre páchateľa priaznivejší, čo v tomto prípade nie je," dodala Spurná.
Imricha Oláha zavraždili 4. októbra 1997.
„Motívom malo byť, že poškodený mal záujem na fyzickom odstránení Mikuláša Č. prostredníctvom inej osoby, ktorú by sme mohli zaradiť medzi členov podsvetia na území Slovenskej republiky,“ povedal začiatkom októbra riaditeľ odboru osobitného určenia GP Peter Šufliarsky.
Obeť mali uškrtiť káblom
Oláh bol v minulosti s Jánom R. obvinený aj v starej kauze vraždy Róberta Remiáša, ktorému vybuchlo auto v Bratislave, ale obvinenie neskôr zrušili.
Mikuláš Černák s najmenej piatimi ďalšími ľuďmi podľa prokuratúry uškrtili obeť šnúrou z počítača v Banskej Bystrici. Telo odviezli za mesto a zakopali do nelegálneho hrobu.
Mŕtvolu našli 12. októbra 2005, už 27. októbra Černákovi a ďalším ľuďom vzniesli obvinenie, v marci 2012 sa skončilo prípravné konanie.
Prokurátor odboru osobitného určenia GP podal obžalobu po štyroch mesiacoch.
Policajný prezident Tibor Gašpar v októbri dodal, že v prípade vypočuli 50 svedkov a urobili dve domové prehliadky ako aj dve rekonštrukcie a šesť znaleckých posudkov.