BRATISLAVA. Tlač propagačných materiálov, mínus 28-tisíc korún. Reklamné polepenie auta, mínus 8-tisíc. Prenájom kancelárie, mínus dvetisíc. XY vám drží palce, plus tritisíc korún.
Príjmy i výdavky kampane prezidentských kandidátov v Česku môžu voliči kontrolovať v reálnom čase.
Všetci kandidáti musia mať na kampaň takzvaný transparentný účet, do ktorého môže na internete nazrieť každý.
Až keď bude záujem
Na Slovensku takúto možnosť politici nemajú, i keď niektorí by záujem mali.
„Ak by každý kandidát takto ukazoval, z akých zdrojov a koľko peňazí minie na kampaň, bolo by to pozitívne,“ hovorí Andrej Kiska, ktorý už ohlásil kandidatúru na prezidenta.
U nás však zatiaľ transparentné účty neponúka žiadna banka. V Česku s tým začala eBanka už v roku 1998.
Transparentné účty zadarmo ponúkla mimovládkam, nadáciám či fondom, ktoré tak mohli podporovateľom otvoriť svoje účtovníctvo.
Postupne transparentné účty zaviedli aj ďalšie banky. „Dnes to už nie sú len mimovládne organizácie, ale aj fyzické osoby, spoločenstvá vlastníkov bytov, družstvá alebo poskytovatelia služieb s registračnými poplatkami,“ vraví hovorkyňa Fio banky Vendula Žaloudíková.
Banka dnes v Česku vedie asi 1100 takýchto účtov a uvažuje o ich zavedení aj na Slovensku. „Termín však dosiaľ stanovený nebol,“ povedala.
Tatrabanka, ktorej sestra v Česku transparentné účty tiež poskytuje, u nás o takejto možnosti zatiaľ neuvažuje.
V prípade, že o službu zaznamenáme zvýšený dopyt, budeme sa tejto alternatíve venovať,“ napísala hovorkyňa banky Marína Smolková.
Transparentný účet kandidáta na českého prezidenta Jana Fischera.
FOTO: REPROFOTO MF DNES
Sľúbili otvorené financie
Transparentné účty by politikom pomohli naplniť aj jeden zo záväzkov, ku ktorým sa prihlásili pred parlamentnými voľbami.
Všetkých šesť parlamentných strán sa vtedy pripojilo k výzve Transparency International Slovensko na prehľadnejšie financovanie politiky. Jedným z bodov bolo aj zavedenie povinného deklarovania príjmov a výdavkov kandidátov.
Práve po skúsenosti s otvoreným účtom chce kandidát na českého prezidenta Jan Fischer dosiahnuť zmeny vo financovaní politických strán, povedal denníku SME.
Čistotu kazia chyby
Matej Kurian z Transparency tvrdí, že kampaň cez transparentný účet by bola silným signálom o otvorenosti.
„Očakávať, že by iba účty výrazne ovplyvnili čistotu politických kampaní, by však bolo asi prehnané,“ dodáva.
Upozorňuje, že v Česku našli aktivisti chyby systému. Transparentným účtovníctvom sa dlho hrdila aj vládna strana TOP 09, neskôr sa však ukázalo, že v inej banke má aj ďalší „neverejný“ účet.
„Pre obyčajného človeka je pomerne ťažko odkontrolovať, či sú údaje na účte kompletné a či stranu, alebo kandidáta nefinancuje aj niekto iný,“ hovorí Kurian.
Ďalšiu chybu využili práve Fischerovi odporcovia. Banka si za transakcie účtovala sedem českých korún. Chodia mu desiatky halierových príspevkov, ktoré ho oberali o peniaze. Poplatky mu napokon banka zrušila.

Beata
Balogová
