Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. „Mám relevantné informácie, že zvuk existuje.“ O nahrávke, ktorá by preukazovala spis Gorila, to vyhlásil poslanec Alojz Hlina. Tvrdí, že „je preukázateľné, že je o zvuk záujem“.
V utorňajšom vyhlásení píše, že Slovensku hrozí bezpečnostné riziko, ak sa k nahrávkam dostanú cudzie spravodajské služby a budú vydierať politikov.
Novinár Tom Nicholson, ktorý sa prípadom zaoberá a o kauze napísal aj knihu, slová o zvukovej nahrávke označil za blud. „Z toho, čo viem, sa žiadna stopa po zvuku nenašla.“
SIS už v minulosti oficiálne poprela, že by z akcie Gorila existoval zvukový záznam. Potvrdila len, že akcia prebehla.
Povolenie odpočúvať byt na Vazovovej ulici vydal Krajský súd v Bratislave. V byte Zoltána Vargu sa podľa spisu schádzal šéf Penty Jaroslav Haščák s politikmi.
V spise zverejnenom na internete sa píše, že nahrávku predal Pente bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš. Zamaskovať to mali tým, že jeho firma neskôr pre Pentu napísala analýzu o zdravotníctve.
„Arpáš mi potvrdil, že platba prebehla, ale za štúdiu, ktorú pre Pentu robil,“ povedal Nicholson s tým, že bývalý vysoký funkcionár SIS popiera, že by niekedy nahrávky mal.
„Ak by zvuk existoval, použilo by sa to pred voľbami tento rok,“ myslí si Nicholson.
O nahrávke nevedia ani bývalý a súčasný minister vnútra Daniel Lipšic a Robert Kaliňák. Exminister Hlinovi odporučil, aby čo najskôr kontaktoval šéfa vyšetrovacieho tímu Gorily. „Hovoril som o tom s kompetentnými,“ tvrdí Hlina.
SIS aj polícia odmietli na Hlinu reagovať. Hlina bol do utorka poslancom výboru na kontrolu SIS. Po jeho odchode z klubu OĽaNO ho nahradil Branislav Škripek.

Beata
Balogová
