BRATISLAVA. Kancelária verejného ochrancu práv (VOP), na čele ktorej stojí Jana Dubovcová, vypracovala správu o prieťahoch v súdnych konaniach na Slovensku. Jej znenie predstavila ombudsmanka na dnešnej tlačovej besede v Bratislave.
S analýzou a vyhodnocovaním takmer štyroch stoviek spisov nachádzajúcich sa v kancelárii VOP pomáhala právnička Martina Rosinová.
Prieťahy spôsobuje aj slabá organizácia práce
Ombudsmanka vypracovala niekoľko odporúčaní pre ministerstvo spravodlivosti, ktoré by mohli z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska pomôcť vyriešiť situáciu na slovenských súdoch.
Prieťahy podľa nej spôsobujú najmä nedostatočné kapacity na súdoch a preťaženosť súdnych znalcov.
Podľa ombudsmanky patrí "právo na konanie bez prieťahov medzi základné práva chránené ústavou".
Predsedovia súdov uvádzajú niekoľko príčin, prečo k takýmto situáciám dochádza. Tie spočívajú hlavne vo vysokom návale podaní na súdy a v ich nedostatočnej obsadenosti.
"Zistili sme aj iné príčiny prieťahov v súdnom konaní, napríklad nedostatočnú organizáciu práce na súde, zavinené konanie sudcu... ale najmä sme zistili určité objektívne problémy, ktoré sa na Slovensku vyskytujú dlhodobo a ktoré si vyžadujú aj zásah zo strany štátu," dodáva Dubovcová.
Objektívne zistenia sa týkajú najmä konaní, v ktorých je potrebné znalecké dokazovanie. Stáva sa, že znalec podá posudok neskoro. Dôvodom môže byť podľa Dubovcovej aj nízky počet súdnych znalcov.
Návrhy pre ministerstvo
Slovensko podľa Dubovcovej nemá stabilnú koncepciu súdnictva a s každým nástupom novej vlády prichádza aj nový prístup k justícii. To súdom nepomáha, keďže niektoré aj dobré opatrenia nestihnú nadobudnúť účinnosť.
Ombudsmanka ministerstvu spravodlivosti odporúča, aby vypracovalo koncepciu stabilizácie súdnictva s dlhodobým charakterom.
Z krátkodobých opatrení navrhuje, aby sa "ministerstvo spravodlivosti zaoberalo zoznamom súdnych znalcov, aby ho opätovne preverilo, aby ho doplnilo a dalo k dispozícii súdom".
Kancelária VOP chce navrhnúť, aby ministerstvo spravodlivosti ďalej vypracovalo a zverejnilo zoznam preťažených súdov, podľa ktorého by sa malo riadiť pri prideľovaní financií z rozpočtu. Tieto opatrenia je podľa ombudsmanky možné prijať a vykonať bez čakania.
Dubovcová a Rosinová vyhodnocovali spisy z činnosti VOP za roky 2008 až 2011, takisto aj podklady od Ústavného súdu SR za roky 2009 až 2011. Ústavný súd sám vykonáva projekt s touto témou, ktorý pravidelne vyhodnocuje. Dubovcová predloží správu Národnej rade SR ako súčasť riadnej správy o svojej činnosti.