BRATISLAVA. Šéf SaS Richard Sulík v utorok nepodporil povolenie registrovaných partnerstiev, čo je jedna z hlavných tém jeho strany.
SaS
Čo navrhovali
- registrované partnerstvá by získali práva ako manželia,
- partneri by sa smeli navzájom zastupovať v bežných veciach,
- mali by vzájomnú vyživovaciu povinnosť,
- mali by nárok na vdovecké a vdovské po partnerovi.
Na hlasovaní o návrhu SaS neboli ani ďalší štyria straníci. Jozef Kollár, Juraj Droba, Jozef Mihál a Ľubomír Galko sú v zahraničí.
„Som nešťastný, ako to dopadlo. Mrzí ma, že Richard Sulík neprišiel. Ospravedlnil sa, že hlasovanie nestihol, prijal som to,“ komentoval jeden z predkladateľov návrhu Martin Poliačik.
Za to, aby páry rovnakého pohlavia mali práva ako manželia v parlamente hlasovalo 14 zo 128 hlasujúcich poslancov.
Sulík reagoval, že sa zdržal na schôdzke. „Meškal len niekoľko minút, lebo bol na pracovnom stretnutí. Žiaľ, hlasovanie o registrovanom partnerstve bolo prvé,“ odkázal po Tatiane Tóthovej.
Mihál si lieči oko v Turecku
Droba patril aj k predkladateľom návrhu, teraz neúčasť vysvetľuje tým, že schôdza Národnej rady sa neplánovane natiahla aj na tento týždeň, na ktorý mal už pol roka vybavenú cestu do USA na prezidentské voľby.
„LGBT komunite som môj postoj dal jasne najavo minulotýždňovým príspevkom do parlamentnej rozpravy,“ napísal Droba.
Kollár odmietol prezradiť, kam vycestoval. „Riadne som sa ospravedlnil predsedovi parlamentu. To je všetko, čo vám poviem.“
Kde dovolenkuje, neprezradil ani Galko. „Parlament v tomto čase zasadať nemal. Som riadne ospravedlnený.“
Mihál tvrdí, že prvýkrát v tomto roku išiel na dovolenku, je na predĺženom víkende v Turecku.
„Lekár mi odporúčal aspoň trochu oddychu, možno ste si všimli krvavé oko, s ktorým som chodil.“
Fořt má pochopenie
Bývalý poslanec SaS Stanislav Fořt, ktorý ako prvý z parlamentu zverejnil, že je gay, svojich niekdajších kolegov chápe. „Mali dlhodobo plánované cesty a v prípade pána Sulíka ťažko ho podozrievať, že registrované partnerstvá neschvaľuje.“
Podobne reagovali aktivisti za práva neheterosexuálov. „Najväčším sklamaním je Smer. Sociálna demokracia v Európe s týmto problém nemá,“ upozorňuje manažérka Qcentra Romana Schlesinger.
Odmietavý postoj vyčíta aj Mostu-Hídu, za bol iba Rudolf Chmel. „Strana presadzuje menšinovú politiku, ale asi iba národnostnú.“

Beata
Balogová
