Pri takomto tempe vybavovania reštitúcií sa mnohí ľudia nedožijú vrátenia pôdy.
BRATISLAVA. „Vláda vytvorí podmienky na urýchlenie postupu usporiadania pozemkového vlastníctva tak, aby bolo zabezpečené efektívne využívanie poľnohospodárskych a lesných pozemkov ich vlastníkmi. Urýchli sa proces vybavovania reštitučných nárokov,“ píše sa v programovom vyhlásení vlády Roberta Fica.
Kabinet je pri moci viac ako sedem mesiacov, Slovenský pozemkový fond (SPF) však za ten čas nevybavuje žiadne reštitúcie, na ktoré majú tisícky ľudí právoplatné súdne rozhodnutia.
Vláda najskôr SPF schválne znefunkčnila odvolaním námestníka fondu z čias predchádzajúcej vlády.
Fico to vysvetľoval vetou, že „vo fonde bačujú krížom-krážom, akoby vôbec neboli voľby“. Nové vedenie dosadili v polovici augusta.
Päť z 10 656
Ani po tom však fond nevybavil jedinú reštitúciu. Prvé reštitúcie začne podľa webovej stránky SPF vybavovať na zasadnutí rady fondu, ktorá sa stretne 15. novembra.
Čo rieši
Slovenský pozemkový fond
- prenajíma a predáva štátne pozemky,
- mal by riešiť reštitučné nároky ľudí, ktoré im priznajú súdy,
- reštituované pozemky im vráti, prípadne ponúkne náhradné,
- spája sa s ním jedna z najväčších káuz prvej Ficovej vlády – zámena pozemkov pod Tatrami.
Na programe majú päť zmlúv, fakticky však ide len o dva reštitučné prípady – o pozemky pre fyzické osoby v Kráľovej nad Váhom a pôdu pre cirkev v obci Bystrany.
„Podľa evidencie reštitúcií ostáva ešte nevybavených 10 656 rozhodnutí,“ opisuje počet čakajúcich prípadov pozemkový fond.
Prečo fond takmer štvrť roka nevyriešil ani jedno z právoplatných súdnych rozhodnutí?
„Predkladanie reštitučných zmlúv s určitým časovým oneskoreným oproti iným právnym aktom je spôsobené aj zmenou pokynu generálneho riaditeľa SPF (...), ktorý nadobudol účinnosť 24. septembra,“ vysvetľoval hovorca fondu Ľudovít Kavjak.
Nemajú ľudí
Množstvo predkladaných materiálov je podľa hovorcu „určitou mierou limitované aj kapacitou ľudských zdrojov, ktorými SPF zabezpečuje zverejňovanie zmlúv podľa zákona najneskôr štrnásť dní pred zasadnutím Rady SPF na internetovej stránke“.
Takúto povinnosť zaviedla táto vláda a jej cieľom bolo zabrániť podobným prípadom ako škandalózne prevody pozemkov pod Tatrami z čias prvej Ficovej vlády.
Na koniec nevidia
„Nie je možné určiť termín konečného zavŕšenia reštitučných konaní,“ odpísal fond na otázku, kedy naplnia posledné súdne rozhodnutia.
Predsedu parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláša Hubu (OĽaNO) informácia o nečinnosti fondu prekvapila.
Povedal, že sa zastavenými reštitúciami budú zaoberať. Nevylučuje ani poslanecký prieskum vo fonde.
Ministerstvo pôdospodárstva, pod ktoré fond v minulosti patril, jeho nečinnosť komentovať nechce. Odkázalo nás priamo na fond.
Rýchlo to nešlo nikdy
Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (MostHíd) v minulosti presadzoval, aby štát reštituentom v prípade, že im nemôže vrátiť pôvodné pozemky, vyplácal peniaze. Teraz dostávajú náhradnú pôdu.
„Nová rada fondu očakáva, že bude vo svojej funkcii minimálne najbližších osem rokov a podľa toho si aj rozvrhli časový harmonogram,“ komentuje súčasné tempo SPF Simon.
Reštitúcie rýchlo neriešilo žiadne vedenie fondu. V roku 2011 ich podľa výročnej správy SPF za rok 2011 vyriešil len 673.

Beata
Balogová
