BRATISLAVA. Neziskové organizácie sa obávajú, že prídu o značnú časť príjmov a môžu zostať ochromené. Mnohé pritom pomáhajú seniorom, deťom, zdravotne postihnutým či zveľaďujú životné prostredie.
Vyše desaťtisíc združení, nadácií či klubov dnes vykonáva verejnoprospešné služby aj vďaka dvom percentám z dane, ktoré im z príjmov môžu poukázať firmy. Podiel dane sa však od budúceho roku začne znižovať a ak budú chcieť firmy pomáhať ako doteraz, čoraz väčšiu časť peňazí budú musieť darovať zo zisku.
V čase hospodárskej krízy to neziskové organizácie desí. Desiatky z nich preto včera zverejnili výzvu, v ktorej ministerstvo financií žiadajú o trojročný odklad.
„Pre aktívnych občanov bude zníženie také výrazné a pre podnikateľov také demotivujúce, že môže znamenať nenahraditeľný výpadok financií znamenajúci výpadok verejnoprospešných aktivít,“ napísali.
Pavel Hrica z nadácie Pontis hovorí, že doplatiť na to môžu aj malé združenia, ktoré si vytvárajú napríklad domovy dôchodcov alebo škôlky. Od samospráv majú často peniaze iba na základný chod a ich rozvoj je závislý od príjmov miestnych firiem alebo nadácií, ktoré prerozdeľujú peniaze veľkých podnikov.
„Ak im vypadnú príjmy z dvoch percent, budú musieť tlačiť na obce, lebo nebudú mať za čo opraviť ihrisko, zatepliť budovu alebo vymeniť okná,“ hovorí Hrica.
Ministerstvo financií včera neodpovedalo, či bude s odkladom súhlasiť. Splnomocnenec vlády pre občiansku spoločnosť Filip Vagač však už s úradníkmi rokuje.
„Ministerstvo pripúšťa kompromis, ktorý by znamenal pomalšie znižovanie percenta z dane,“ povedal včera. Podrobnosti zatiaľ dohodnuté nie sú.
Dôležité je podľa Vagača aj to, aby štát vytvoril ďalšie mechanizmy na podporu tretieho sektora. Napríklad charitatívne lotérie, ktorých výťažok pôjde na verejnoprospešnú činnosť, alebo charitatívnu reklamu.
Za rok 2011 získali organizácie z dvoch percent od ľudí aj firiem takmer 42 miliónov eur. Najviac, až 2,6 milióna eur, prijala Nadácia SPP.

Beata
Balogová
