SME

Obama u nás? Skôr Fico v Amerike

Staronový americký prezident Barack Obama by mohol navštíviť Európu. Slovensko zrejme nie.

BRATISLAVA. Muž v úrade amerického prezidenta sa nemení, Európa vrátane Slovenska verí, že priority jeho zahraničnej politiky áno.

„Je čas, aby vzťahy s Európou dostali osobné stelesnenie a aby ju prezident Obama prišiel navštíviť,“ hovorí pre SME bývalý veľvyslanec v Spojených štátoch, Martin Bútora.

To by mohla byť príležitosť pre našu diplomaciu pozvať Baracka Obamu prvý raz na Slovensko.

Príjme pozvanie?

„Americký prezident nezvykne navštíviť jednu krajinu, ale v rámci európskeho turné by sme mohli mať šancu. Máme v Spojených štátoch nového veľvyslanca a na Slovensku novú vládu. To sú v diplomacii dva silné momenty, ktoré sa dajú využiť,“ hovorí Bútora.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatné Slovensko navštívil iba jeden americký prezident – George Bush vo februári 2005, keď prišiel do Bratislavy na americko-ruský summit.

„Návšteva vtedy Slovensko výrazne zviditeľnila a prispela k posilneniu nášho zahraničnopolitického postavenia,“ hovorí Mikuláš Dzurinda, ktorý bol vtedy premiérom.

Návšteva Obamu na Slovensku nie je podľa neho veľmi reálna.

„Slovenská vláda by sa mala usilovať minimálne o prijatie predsedu vlády v Bielom dome,“ dodáva expremiér. To si myslí aj analytik Dušan Fischer z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.

„Obamova návšteva Európy je v najbližších mesiacoch reálna. Či si vyberie Slovensko, na to v súčasnosti dôvod nevidím. Reálnejšia je preto návšteva premiéra Fica vo Washingtone, D.C. Bude to však závisieť od zahranično-politických priorít americkej vlády a úsilia našej diplomacie.“

SkryťVypnúť reklamu

Či sa o to bude naša diplomacia snažiť, ministerstvo zahraničných vecí jasne nepovedalo.

„Nepochybujeme, že veľmi dobrá spolupráca bude pokračovať aj naďalej, vrátane kontaktov na najvyššej úrovni,“ uviedlo ministerstvo v stanovisku s tým, že už začiatkom decembra ide do Spojených štátov štátny tajomník Peter Burian a pobyt využije aj na prvé bilaterálne rokovania s novou administratívou.

O stretnutie sa už snažili

Premiér Robert Fico sa o stretnutie s prezidentom Obamom snažil už v lete 2009.

„Aj keby to bolo len pár minút,“ mal vtedy povedať Fico na stretnutí s americkým chargé d'affaires v Bratislave.

„Jeho cieľom je predvolebná fotografia s prezidentom Obamom.“ Stretnutie americký diplomat opísali v jednej z depeší, ktoré zverejnil WikiLeaks.

SkryťVypnúť reklamu

Fico nakoniec pozvánku do Bieleho domu nedostal a odišiel na návštevu Ruska.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 096
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 181
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 276
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 6 540
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 028
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 044
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 222
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu