Podľa Asociácie nezávislých producentov bolo konanie autorky filmu Nemoc tretej moci Zuzany Piussi oprávnené, správne a potrebné vo verejnom záujme.
BRATISLAVA.Trestné oznámenie sudkyne Heleny Kožíkovej pre film Nemoc tretej moci režisérky Zuzany Piussi je útokom na slobodnú kontrolu moci, tvrdí Asociácia nezávislých producentov (ANP).
"Sudkyňa, v čase nakrúcania podpredsedníčka Súdnej rady, ako verejný činiteľ musí zniesť záujem verejnosti o jej bezúhonnosť. Režisérka svojím filmom nastavuje autentické zrkadlo práve tejto bezúhonnosti súdnej moci na Slovensku," uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytol prezident Asociácie nezávislých producentov Mário Homolka.
Prečítajte si rozhovor so Zuzanou Piussi
Vo verejnom záujme
"Konanie režisérky bolo oprávnené, správne a potrebné vo verejnom záujme," píše sa ďalej v stanovisku.
Asociácia uvádza, že sudkyňa Kožíková označila svoju smrteľne chorú kolegyňu za účelovo chorú (simulantku) a Súdna rada, ktorej bola pani Kožíková podpredsedníčkou, postihla takto označenú sudkyňu aj finančne. Tesne pred jej smrťou...
"Podozrenie, že išlo o pomstu za neochotu súdiť podľa ´odporúčania´, t.j. zaujato, neslobodne, nespravodlivo...je vysoko dôvodné na skúmanie v celospoločenskom záujme. Ak podpredsedníčka súdnej rady nie je ochotná vysvetliť dôvody svojho konania verejne, cez médiá, ktoré sa dožadujú odpovede, autor má právo hľadať tieto odpovede aj spôsobom, aký použila režisérka Zuzana Piussi," dodala producentská asociácia.
Fakt, že polícia podnet sudkyne Kožíkovej po preskúmaní nezamietla, ale začala vo veci trestné stíhanie, vypovedá podľa ANP aj o „zdraví“ dozorujúcej prokuratúry. "Snaha zastrašiť a umlčať tých, ktorí nastavujú zrkadlo, je totalitným rezíduom," napísal Homolka.
Prenasledovanie kritiky
V demokratickej krajine nie je možné prenasledovať a trestať autorov, umelcov, novinárov, alebo radových občanov, ktorí sa rozhodli kriticky vyjadriť k stavu vecí verejných.
"Ako producenti budeme vždy kritických tvorcov brániť a vytvárať im podmienky pre ich prácu. Ak sa proti tejto svojvôli spoločnosť nepostaví, vymknutie sa moci spod demokratickej kontroly bude na Slovensku dokonané," uviedli producenti s tým, že po viac ako 20 rokoch slobody nám hrozí aj vinou "nemoci tretej moci" karikatúra slobody.
Asociácia pripomína, že kritický dokumentárny film a investigatívna publicistika je súčasťou každej kinematografie v zdravej spoločnosti.
"Autori, ktorí pracujú na spoločensky závažných témach, majú možnosť použiť inštitút skrytej, či nevedomej kamery a nie sú povinní žiadať o súhlas so zverejnením záznamu konania osoby, na ktoré sa vzťahuje definícia verejne činnej osoby".
Podľa nich to platí predovšetkým v prípade, ak záznam súvisí so zneužitím právomocí či neetickým konaním onej osoby. Tieto pravidlá sú ukotvené v etických kódexoch novinárskych združení a okrem iného i v etickom kódexe pracovníkov britskej verejnoprávnej televízie BBC.
Rozhovor so sudkyňou
Dokument Zuzany Piussi Nemoc tretej moci obsahuje rozhovor s bývalou členkou Súdnej rady a vtedajšou predsedníčkou Okresného súdu Bratislava I sudkyňou Helenou Kožíkovou, ktorý sa týka známej a medializovanej kauzy zosnulej sudkyne Laukovej.
Kožíková sa na filmovom zázname rozpráva s dcérou zosnulej sudkyne Laukovej, ktorá jej kladie otázky týkajúce sa vyjadrení sudkyne Kožíkovej na adresu sudkyne Laukovej pred jej smrťou. Sudkyňa Kožíková má na filmovom zázname cez oči čierny pruh.
Po odvysielaní tohto filmu v televízii podala žalobu na RTVS za poškodenie dobrej povesti a trestné oznámenie, na základe čoho polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu.