SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Pozrite si mapu konšpiračných bytov ŠtB (+ celý zoznam)

Ústav pamäti národa zverejnil prehľad prepožičaných a konšpiračných bytov na území Československa.

Ústav pamäti národa zverejnil prehľad zväzkov prepožičaných a konšpiračných bytov Hlavnej správy rozviedky (I. správy) uložených v archíve Ústavu pamäti národa.

Poznámka k mape: nie všetky čísla domov stále platia, niektoré ulice boli premenované. Môže sa preto stať, že niektoré adresy nie sú zobrazené korektne, prípadne na pôvodnej adrese sa môže nachádzať niečo iné.

Mapa ukazuje iba byty rozviedky, nie kontrarozviedky. Kontrarozviedka mala niekoľkonásobne viac konšpiračných bytov.

Ak ste našli v mape chybnú adresu, napíšte nám na web@sme.sk

ÚPN k prehľadu píše:

Zväzky I. správy prevzal Ústav pamäti národa bez evidenčných pomôcok. Zverejnený prehľad je výstupom projektu, ktorého cieľom je podrobné popísanie zväzkovej agendy I. správy. V prvej fáze (november 2012) ide o zväzky evidované od septembra 1969 do 31. decembra 1989.

Prepožičané a konšpiračné byty slúžili I. správe na jej operatívnu činnosť. Držiteľmi prepožičaných bytov boli tajní spolupracovníci ŠtB, ktorí svoj byt alebo jeho časť, ale aj svoju chatu či kanceláriu v čase svojej neprítomnosti požičiavali rozviedke. Tá ich využívala najmä na stretavanie sa jej príslušníkov s inými tajnými spolupracovníkmi. Držiteľmi konšpiračných bytov boli príslušníci rozviedky, ktorým bol na ich pravú alebo kryciu identitu pridelený byt slúžiaci len na operatívnu činnosť rozviedky - na stretávanie sa s tajnými spolupracovníkmi, ale aj na ubytovanie a školenie príslušníkov rozviedky.

Prehľad zväzkov konšpiračných a prepožičaných bytov zahŕňa registračné číslo zväzku, odbor zakladajúci zväzok, kategóriu (prepožičaný byt – PB / konšpiračný byt – KB), krycí názov zväzku, dátum zaevidovania zväzku, dátum uloženia zväzku do archívu. V prípade absencie niektorých údajov ide o údaje, ktoré buď neboli vo zväzku uvedené alebo sa v prípade údajov o uložení zväzku do archívu týkajú zväzkov uložených po 31. 12. 1989.

Zoznam zverejnených bytov

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ Michal Suchoba.

Ministerstvo spravodlivosti finišuje so žiadosťou o vydanie.

7 h

OĽaNO by volilo podstatne menej ľudí.

5 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Zavolajte mi vedcov

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

U Matoviča nepožívajú vedci a odborníci vyšší status ako v režime Fica.

11 h
Ilustračné foto.

Nejde iba o peniaze.

17 h