Pozrite si mapu konšpiračných bytov ŠtB (+ celý zoznam)

Ústav pamäti národa zverejnil prehľad prepožičaných a konšpiračných bytov na území Československa.

Ústav pamäti národa zverejnil prehľad zväzkov prepožičaných a konšpiračných bytov Hlavnej správy rozviedky (I. správy) uložených v archíve Ústavu pamäti národa.

Poznámka k mape: nie všetky čísla domov stále platia, niektoré ulice boli premenované. Môže sa preto stať, že niektoré adresy nie sú zobrazené korektne, prípadne na pôvodnej adrese sa môže nachádzať niečo iné.

Mapa ukazuje iba byty rozviedky, nie kontrarozviedky. Kontrarozviedka mala niekoľkonásobne viac konšpiračných bytov.

Ak ste našli v mape chybnú adresu, napíšte nám na web@sme.sk

ÚPN k prehľadu píše:

Zväzky I. správy prevzal Ústav pamäti národa bez evidenčných pomôcok. Zverejnený prehľad je výstupom projektu, ktorého cieľom je podrobné popísanie zväzkovej agendy I. správy. V prvej fáze (november 2012) ide o zväzky evidované od septembra 1969 do 31. decembra 1989.

Prepožičané a konšpiračné byty slúžili I. správe na jej operatívnu činnosť. Držiteľmi prepožičaných bytov boli tajní spolupracovníci ŠtB, ktorí svoj byt alebo jeho časť, ale aj svoju chatu či kanceláriu v čase svojej neprítomnosti požičiavali rozviedke. Tá ich využívala najmä na stretavanie sa jej príslušníkov s inými tajnými spolupracovníkmi. Držiteľmi konšpiračných bytov boli príslušníci rozviedky, ktorým bol na ich pravú alebo kryciu identitu pridelený byt slúžiaci len na operatívnu činnosť rozviedky - na stretávanie sa s tajnými spolupracovníkmi, ale aj na ubytovanie a školenie príslušníkov rozviedky.

Prehľad zväzkov konšpiračných a prepožičaných bytov zahŕňa registračné číslo zväzku, odbor zakladajúci zväzok, kategóriu (prepožičaný byt – PB / konšpiračný byt – KB), krycí názov zväzku, dátum zaevidovania zväzku, dátum uloženia zväzku do archívu. V prípade absencie niektorých údajov ide o údaje, ktoré buď neboli vo zväzku uvedené alebo sa v prípade údajov o uložení zväzku do archívu týkajú zväzkov uložených po 31. 12. 1989.

Zoznam zverejnených bytov

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?

Neprehliadnite tiež

Domov

Prieťahy sú stále problém. Žitňanská chce zrýchliť rozhodovanie na súdoch

Ministerstvo spravodlivosti sa snaží o efektívnejšie fungovanie justície.

Domov

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

Domov

Tibor Molek: Proti komunizmu sme bojovali pravdou, nie štvavosťou

„Za oblokmi rozhlasovej stanice Slobodná Európa som zostarol. Keďže boj proti komunizmu sa skončil, dal som sám, dobrovoľne výpoveď.“

Domov

Ihneď zveste dúhovú zástavu, vyzýva ombudsmanku SNS

Mária Patakyová vyvesila na úrade dúhovú vlajku ako podporu LGBTI komunity.