BRATISLAVA. Až keď sa vyriešia ekonomické a sociálne problémy, prídu na rad registrované partnerstvá, odkázal poslanec Smeru Ľuboš Blaha neheterosexuálom.
Smer v parlamente v utorok nepodporil návrh zákona SaS, aby mali páry rovnakého pohlavia práva ako manželia. Zákon tak nemal šancu prejsť.
Blaha na portáli jetotak.sk napísal, že registrované partnerstvá nepovolili aj preto, že voliči Smeru by zmenu zatiaľ neprijali a spoločnosť je v mnohom netolerantná.
Blaha: Niektorí ešte nevideli Afričana
„Na niektorých dedinách na Slovensku ešte v živote nevideli Afričana, nehovoriac o výstrednejších prejavoch kontrakultúr či o romantických prejavoch príslušníkov sexuálnych menšín.“
Priznáva, že „ľudské práva nemožno ľuďom odnímať len pre naše estetické preferencie – to by sme o chvíľku museli zakazovať sobáše aj šeredným, rozkysnutým či slizkým heterosexuálom“.
Aktivistka bojujúca za práva LGBT ľudí Romana Schlesinger mu vyčíta, že sa vyhovára na ekonomické problémy. „Kedy ich Slovensko bude mať vyriešené? Od revolúcie sa snaží a stále sú nové.“
Zo Smeru ani jeden politik návrh SaS nepodporil, siedmi sa zdržali. Okrem Blahu aj Otto Brixi. Tvrdí, že proti registrovaným partnerstvám nič nemá.
Prečo nebol za? Návrh bol nedostatočný, SaS ho mala presadzovať, keď bola vo vláde a rozprava bola príliš spolitizovaná, vyratúva Brixi.
Borec je pripravený na diskusiu
„Za politikárčenie ľudia LGBT nemôžu,“ vraví europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, ktorá sa v Smere neheterosexuálov otvorene zastáva.
Očakáva, že strana príde s vlastnou úpravou registrovaných partnerstiev. „Ľudia LGBT si to zaslúžia.“
Minister spravodlivosti Tomáš Borec sľubuje požiadavky LGBT komunity vypočuť.
„Ministerstvo je pripravené na diskusiu o hľadaní riešení, ako zjednodušiť život ľuďom, ktorí spolu žijú aj v inom ako manželskom zväzku, a to bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.“
Za zákon hlasovalo v utorok iba 14 poslancov. Na hlasovaní chýbala aj časť klubu SaS. Šéf SaS Richard Sulík nestihol prísť, ďalší štyria dovolenkujú v cudzine.

Beata
Balogová
