Vláda podľa opozičných politikov ani viac ako pol roka po voľbách nekoná a nepredkladá zákony, ktoré by zlepšili situáciu v justícii.
BRATISLAVA. Parlament by na mimoriadnej schôdzi mal diskutovať o stave v justícii.
Navrhujú to opozičné strany SDKÚ, KDH a Most-Híd, ktoré v piatok doručili do parlamentu žiadosť o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Národnej rady.
Súdy nemajú dôveru ľudí
„Vedie nás k tomu to, že justičný systém na Slovensku dlhodobo požíva nízku mieru dôvery verejnosti a v poslednom mesiaci bola slovenská verejnosť opakovane konfrontovaná s informáciami, ktoré túto nedôveru ešte viac prehlbujú,“ konštatovala pred novinármi poslankyňa za SDKÚ Lucia Žitňanská.
Ako príklad uviedla výsledok sporu medzi exprezidentom Michalom Kováčom a bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom, v ktorom súd rozhodol, že Kováč by sa Lexovi mal ospravedlniť.
Tento prípad a jemu podobné podľa Žitňanskej utvrdzujú pocit, že justičná spravodlivosť funguje len pre pár vyvolených a v konečných dôsledkoch sa znižuje dôvera občanov v justičný systém a právny štát.
Vláda podľa opozičných politikov ani viac ako pol roka po voľbách nekoná a nepredkladá zákony, ktoré by zlepšili situáciu v justícii.
Spravodlivosť iba žmurká, tvrdí Gál
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa pri tejto príležitosti obracia na všetkých poslancov, aby sa ešte raz vrátili a "vytvorili možnosť prijať ústavný zákon, ktorým by sme zrušili amnestie“.
Podľa Hrušovského nejde o revanš, ale odkrytie tváre minulosti slovenskej politiky, aby sa budúce generácie nemuseli „za nás hanbiť“.
Podľa Gábora Gála z Mosta-Híd na Slovensku nefunguje spravodlivosť, ale funguje klientelizmus, korupcia a justičná svojvôľa.
Spravodlivosť by mala byť slepá, niektorí vyvolení si ju na Slovensku podľa Gála prispôsobili tak, že na nich „len žmurká“.
Parlament by podľa opozičných politikov mal prijať uznesenie, ktoré bude hovoriť o znepokojení z prehlbujúceho sa stavu znižovania dôveryhodnosti justície.
Zároveň by mala národná rada požiadať vládu o predloženie správy o opatreniach, ktoré by mali zvýšiť dôveryhodnosť justície.
V roku 1996 bolo Slovensko čiernou dierou Európy. V roku 2012 sa zdá, že v tej diere zostala trčať tunajšia spravodlivosť, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Zmajkovičovej sa myšlienka schôdze nepáči
Národná rada má podľa jej podpredsedníčky Renáty Zmajkovičovej (Smer) slúžiť na riešenie akútnych situácií krajiny a nie na traumatizovanie občanov kauzou, ktorú nie je možné vyriešiť jediným zasadaním.
Ako povedala v reakcii na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu tromi opozičnými stranami, ak sa vie o dlhodobom a pretrvávajúcom probléme, týkajúcom sa nízkej dôveryhodnosti justície, je povinnosťou každého poslanca predkladať konkrétne návrhy na riešenie a nie iba zasadať a konštatovať, aký je daný stav.
„Otázka kvalitného výkonu v súdnictve a prokuratúre sa nachádza aj v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2012 - 2016, potrebuje určitý časový priestor na riešenie aktuálnych problémov a jedna schôdze NR SR nemôže priniesť očakávaný výsledok,“ zdôraznila.
Madej vidí priestor pre normálnu prácu sudcov
V justícii konečne vznikol priestor pre normálnu prácu sudcov a prestalo sa politikárčiť, povedal v reakcii na iniciatívu Ľudovej platformy predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer).
"Poslanecký klub Smeru sa ešte poradí o tom, ako sa zachová," odvetil Madej na otázku, či poslanci vládneho Smeru program mimoriadnej schôdze podporia, keďže bez toho sa rokovanie nemôže začať.
Madej zároveň upozornil, že z hľadiska trojdelenia moci si treba uvedomiť, že zákonodarná moc by do súdnej moci zasahovať nemala.
"Diskusia je možná o personálnom či technickom zabezpečení súdov, ktorú treba podporovať," myslí si.
Schôdzu podporujú aj SaS a Obyčajní
Postup konzervatívnych pravicových strán, ktoré schôdzu zvolávajú bez podpory svojho bývalého koaličného partnera SaS, liberálom podľa poslanca Daniela Krajcera neprekáža.
„Držíme im palce, nech im táto iniciatíva v parlamente vyjde,“ povedal Krajcer.
"Určite schôdzu podporíme, povieme si tam svoje. Aj náš názor je, že stav súdnictva na seba veľmi nepekným spôsobom upozornil v posledných týždňoch," povedal líder SaS Richard Sulík.
Za program mimoriadneho rokovania parlamentu sú pripravení zahlasovať aj Obyčajní. "Justícia je v katastrofálnom stave, ale obávam sa, že Smer-SD toto nepodporí, lebo by mu to bolo trošku nepríjemné sa o tom baviť," povedal šéf hnutia Igor Matovič.
Ministerstvo: Za problémy justície môžu aj necitlivé experimenty z minulosti
Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) vníma reálne problémy justície, ktoré sú aj dôsledkom necitlivých justičných experimentov a politizácie súdnictva z minulých volebných období.
Jeho rezort preto pripravuje celý rad odborných riešení legislatívnej i nelegislatívnej povahy, ktoré vytvoria predpoklady pre zvyšovanie vymožiteľnosti práva a posilňovanie dôveryhodnosti justície.
Ministerstvo tak reagovalo na krok opozičných strán, ktoré iniciovali zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom hovoriť o nepriaznivej situácii v justícii.
Borec v súvislosti s pripravovanými riešeniami spomenul komplexnú rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku, racionalizáciu trestnej politiky či odstraňovanie deficitu v oblasti elektronizácie justície.
"Tieto opatrenia sú uvedené v legislatívnom pláne na toto volebné obdobie. Koncepciu stabilizácie a modernizácie súdnictva plánuje ministerstvo predložiť v prvom polroku 2013," avizoval.
Podľa jeho slov ak ide o sudcovské zákony a zmeny prijaté v minulom volebnom období, tie v súčasnosti preskúmava Ústavný súd SR a nebolo by vhodné navrhovať zmeny skôr, ako budú známe jednotlivé rozhodnutia.
V záujme zvyšovania kvality súdnictva ministerstvo spravodlivosti (MS) napríklad plánuje obnoviť systém vzdelávania budúcich sudcov, a to za súčasného ponechania systému otvorených výberových konaní.
"Riešenie ďalších problémov týkajúcich sa súdnictva, vrátane otázky zmrazenia valorizácie platov sudcov a sudcovskej imunity, budú v krátkom čase predmetom rokovania za účasti predstaviteľov justície a Ústavného súdu pod gesciou predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), na ktoré budú pozvané aj opozičné politické strany," uistil Borec.
Zároveň vyjadril želanie, aby diskusie o smerovaní justície prebiehali na odbornej úrovni a neboli zaťažované populistickými vyhláseniami.
(tasr)