BRATISLAVA. Bývalý minister dopravy Ján Figeľ (KDH) v piatok vyzval súčasného šéfa rezortu dopravy Jána Počiatka (Smer), aby zverejnil dodatok k zmluve o dielo alebo pokyn na zmenu, ktorým sa povolili zmeny pri výstavbe mosta pri Kurimanoch.
Rozostavaný most, ktorý je súčasťou úseku D1 na Spiši, spadol v piatok 2. novembra. Pri tragédii zahynuli štyria ľudia.
V tendri naceňovali inú podperu mosta, než spadla. Prečítajte si článok
Na moste bola iná podpera
"Vyzývam ministra Počiatka a Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS), aby zverejnili dodatok k zmluve o dielo alebo pokyn na zmenu, ktorým boli povolené zmeny pri výstavbe mosta," uviedol Figeľ.
Podľa jeho slov bola pri výstavbe mosta pri Kurimanoch použitá posuvná podporná konštrukcia, ktorá tam ale nemala čo robiť.
Podľa súťažných podkladov a tiež zmluvy o dielo mal dodávateľ stavby použiť výsuvnú skruž, ktorá sa nedotýka zeme. Je upevnená na pilieroch mosta a posúva sa popri nich.
V prípade, že chceli stavebníci spraviť takéto zmeny vo výstavbe, museli to byť podľa Figeľa investorom odsúhlasené stavby, ktorým je NDS, a zároveň aj dozorom, ktorým je tiež NDS.
Aby sa tak mohlo stať, musel byť vydaný pokyn na takúto zmenu, prípadne musel byť uzatvorený dodatok k zmluve, ktorý by to dovoľoval.
Podpera mala podľa KDH pôvodne vyzerať inak. Ako na ilustračnom obrázku vpravo. FOTO – KDH
Počiatek klame, tvrdí šéf KDH
Podľa Figeľa tak súčasný šéf rezortu dopravy klame, keď tvrdí, že NDS nenesie žiadnu zodpovednosť za tragédiu, ktorá sa na stavbe stala.
"Problém je v tom, že dozor nebol počas betonáže na stavbe prítomný," doplnil Figeľ. Je podľa neho jedno, či to bol externý alebo interný dozor. "Zákon platí rovnako pre každého," podotkol.
Minister Počiatek však tvrdí, že posuvné skruže ako spôsob výstavby sú jasne uvedené vo Figeľom súťaženom projekte aj v technickej správe, ktorá je súčasťou projektovej dokumentácie.
Zároveň vyčíta exministrovi dopravy, že začal stavbu aj napriek tomu, že nebol zabezpečený externý dozor na ňu.
"Sám sa prihlásil k nominácii dozoru, ktorý paradoxne sám kritizuje," uviedol vo štvrtok Počiatek. Plná zodpovednosť je tak podľa jeho slov na zhotoviteľovi.
Geoconsult tvrdí, že projektovanie mostov nezanedbal
BRATISLAVA. Spoločnosť Geoconsult, spol. s r.o., ktorá dodala projektovú dokumentáciu aj pre stavbu prvého a druhého úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov v celkovej dĺžke 18,5 kilometra, tvrdí, že pri projektovaní akýchkoľvek mostov nikdy nič nezanedbala.
"Podperné skruže nie sú predmetom projektovej dokumentácie mostov," uviedol riaditeľ Geoconsultu Igor Jakubík v spojitosti s tragédiou pri betónovaní mosta na prvom úseku diaľnice pri Levoči.
V dôsledku zlyhania podpernej konštrukcie presne pred týždňom spadla časť rozostavaného mosta, pričom nešťastie si vyžiadalo štyri životy a dvanásť, prevažne ťažko zranených stavbárov.
NDS vykonáva stavebný dozor interne
O vykonávanie externého dozoru na stavbe oboch úsekov diaľnice Jánovce - Jablonov sa uchádza aj firma BUNG Slovensko s.r.o.
"Máme vedomosť, že si Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dozoruje predmetnú stavbu vlastnými kapacitami, no nevieme dostatočne posúdiť ani vyjadriť sa, v akom režime funguje dozorná činnosť na stavbe a ako je v tejto záležitosti zainteresovaný stavebný dozor," informoval riaditeľ spoločnosti Miroslav Marčák.
Reagoval tak na otázku o možnosti zlyhania stavebného dozoru na stavbe prvého, deväťkilometrového úseku diaľnice Jánovce - Jablonov.
BUNG vyslovil ľútosť nad nešťastím. "V prípade externého dozoru sú obstarávateľom v zmluve o výkone činnosti jasne stanovené povinnosti a právomoci stavebného dozoru v zmysle zmluvných podmienok, resp. zvláštnych zmluvných podmienok," dodal Marčák.
BUNG pôsobí na Slovensku od roku 2004 ako externý dozor, okrem železničných stavieb, vodárenských a cestných projektov dozorovala pre NDS stavby D3 Hričovské Podhradie - Žilina, Strážov, prvého a druhého úseku D1 Sverepec - Vrtižer, ako aj D1 Studenec - Beharovce a D1 Mengusovce - Jánovce.
Rezort dopravy sa vyhovára na minulé vedenie
Možné zlyhanie stavebného dozoru pri nešťastí na stavbe mosta na diaľnici pri Levoči nedávno pripustil konateľ a generálny riaditeľ inžiniersko-projektovej spoločnosti Amberg Engineering Slovakia, s.r.o. Martin Bakoš.
Ak by podľa neho NDS, ktorá stavebný dozor vykonáva interne, zabezpečila dostatočný počet skúsených odborníkov pre jednotlivé procesy a bezprostredne pred betonážou skontrolovala debnenie a podperné konštrukcie, ako aj jej súlad s predloženým projektom a technologickým postupom, tak mohla odhaliť nedostatky.
V takom prípade, tvrdí Bakoš, by stavebný dozor mohol pozastaviť práce pre ohrozenie bezpečnosti a zabrániť možným komplikáciám.
NDS vyhlásila tender na externý dozor pre stavbu úsekov D1 Jánovce - Jablonov ešte pred dvoma rokmi. Keďže súťaž pre námietky uchádzačov doteraz neuzavrela, na stavbe diaľnice vykonáva vlastný stavebný dozor.
Prečo nebola súťaž na externý stavebný dozor dodnes ukončená, na to sa podľa ministerstva dopravy treba spýtať bývalého vedenia rezortu.
"My sme túto súťaž zdedili zablokovanú na Úrade pre verejné obstarávanie, a preto sme s tým bohužiaľ nevedeli nič urobiť," uviedol hovorca ministerstva Martin Kóňa.
(sita)