Bývalý prezident podľa súdu nesmie Lexu viniť z únosu svojho syna, ani keby to bola pravda.
BRATISLAVA. Prezident Kanadsko-slovenskej obchodnej komory (KSOK) Joseph Burza chce uhradiť odškodné za bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča, ktorú musí zaplatiť exriaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi.
Rozhodnutie súdu Burzu pobúrilo
Kováč spolu s manželkou Emíliou sú čestným členmi Kanadsko-slovenskej obchodnej komory.
Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave natoľko pobúrilo Burzu, že sa rozhodol zastať čestného člena svojej komory a pomôže exprezidentovi odvolať sa na medzinárodný súd v Štrasburgu.
V prípade zamietnutia tohto súdu vyplatí odškodné vo výške 3319 eur, ktoré uložil Kováčovi súd v Bratislave.
Podľa súdu sa má exprezident okrem zaplatenia odškodného písomne ospravedlniť Lexovi za výroky o tom, že stojí za zvlečením jeho syna do Rakúska.
Lexa podal na Kováča žalobu ešte v roku 1996, keď riadil tajnú službu a Kováč bol prezidentom. Okrem iného ho zažaloval za výrok: „pracovníci SIS a jej technika sa podieľali na zavlečení môjho syna do Rakúska, pričom bez vedomia riaditeľa tajnej služby by sa takáto akcia nemohla uskutočniť“.
Sťažnosť Kováča proti takémuto verdiktu zamietol minulý týždeň Ústavný súd ako neprípustnú.
Bývalý prezident nesmie podľa súdu viniť Lexu z únosu svojho syna, ani keby to bola pravda. Prípad nikdy pre amnestie Vladimíra Mečiara nevyšetrili.
Rozhodnutie v spore medzi Lexom a Kováčom bolo namierené proti verejnosti, píše Juraj Hrabko
Čítajte komentár >>
Borec ľudsky chápe, ako Kováč postupoval
Minister spravodlivosti Tomáš Borec v súvislosti s postupom Kováča v jeho spore s Lexom povedal, že ho ľudsky chápe "pokiaľ postupoval tak, ako postupoval".
Samotné súdne verdikty v tejto, ale ani žiadnej inej kauze nechce Borec komentovať.
"Viac k tomu nechcem nič povedať," dodal a zdôraznil, že v systéme trojdelenia moci medzi výkonnou, zákonodarnou a súdnou nesmie výkonná ani zákonodarná zasahovať do tej justičnej tak, že by akýmkoľvek spôsobom komentovala jej rozhodnutia.
Borec poukázal na príklad Veľkej Británie v známej kauze adopcií, ktorý ani britské ministerstvo zahraničných vecí, ani spravodlivosti neboli ochotné akokoľvek komentovať rozhodnutia.
"U nás sa to stalo, bohužiaľ, zvykom, že sa komentujú rozhodnutia jednotlivých súdov politikmi. Mne to pripadá veľmi populistické, lacné a rozhodne nie v súlade s demokratickými princípmi, ako by mala fungovať výkonná moc voči súdnej," tvrdí Borec.
Kováč pôjde do Štrasburgu
Bývalý prezident Kováč Borecovo stanovisko víta. "To ukazuje cestu zo slepej uličky, do ktorej sa náš systém dostáva v dôsledku neprimeraných rozhodnutí, ktorými sa potom očierňuje celý systém," povedal Kováč.
Takéto verdikty podľa neho nie sú v súlade s hodnotami, za ktoré sme bojovali, ale naopak ukazujú mieru nespravodlivosti, ktorá je umožnená dnešným správaním niektorých sudcov.
Rozhodnutie ústavného súdu o odmietnutí sťažnosti zatiaľ nemá na papieri, ale po jeho doručení má v pláne brániť sa aj pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.
"Treba obhajovať dobré meno Slovenska, práve takéto niektoré rozhodnutia ho zotierajú," dodal.
Kde bola pri únose SIS
akciu kontroloval Ivan Lexa, komunikoval cez špeciálnu rádiostanicu, napísal v správe z roku 1999 exriaditeľ SIS Vladimír Mitro,
rádio Twist vo februári 1999 zverejnilo úryvok nahrávky hlasu podobného Lexovi, ktorý niekomu oznamuje ukončenie akcie. „...štyri jedna, strieborný Mercedes, Hainburg, policajná stanica. Stojí pred tým, a keď tam nebude stáť, už ho majú policajti v Hainburgu.“ Kováč mladší mal strieborný mercedes BLD 4641,
účasť SIS na zavlečení je opísaná v obžalobe, ktorú prokuratúra podala v novembri 2000. Súdy stíhanie zastavili pre Mečiarove amnestie,
Radičovej vláda sa Kováčovi ospravedlnila, že podozrenia z účasti štátnych orgánov nemohli byť vyšetrené,
podiel štátneho orgánu na zavlečení skonštatoval rakúsky súd.
Mária Mihaliková