SME

Trnavský hypermarket preveruje inšpektorát práce

Podnet od bývalého zamestnanca trnavského hypermarketu preverujú inšpektori práce. Manažéri spoločnosti mali na neho údajne vyvíjať psychický nátlak.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

TRNAVA. Dohody o ukončení pracovného pomeru, ktoré podpísalo niekoľko, dnes už bývalých, zamestnancov hypermarketu Tesco v Trnave, mali byť podľa ich slov vynútené. Prepustení zamestnanci tvrdia, že manažéri hypermarketu ich k podpisu prinútili pod psychickým nátlakom a s vyhrážkami.

„Ľudí si dnu volali po jednom a nútili ich podpísať dohodu. Kto nechcel podpísať, tomu sa vyhrážali, že ho preradia a urobia mu také peklo, že v robote aj tak nevydrží. Niektorí z kancelárie odchádzali s plačom,“ opisuje situáciu jedna z prepustených. Jej meno máme v redakcii, z obavy o svoju ďalšiu pracovnú budúcnosť si ho však neželala zverejniť. Podľa slov inej ženy, malo takto prísť o zamestnanie viac ako desať ľudí, väčšinou dlhoročných zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpektori práce konajú

V súvislosti s ukončením pracovného pomeru v trnavskom obchodnom reťazci podal podnet na Inšpektorát práce v Trnave len jeden človek. Hovorí sa v ňom aj o preraďovaní zamestnancov na inú pracovnú pozíciu. „Podnet je predmetom previerky inšpektormi práce a predpokladá sa jeho ukončenie v priebehu novembra,“ uviedli pre MY Trnavské noviny príslušní zamestnanci inšpektorátu. Podľa našich informácií ho prijali v polovici októbra, šetrenie by malo byť ukončené v zákonnej tridsaťdňovej lehote.

Nátlak odmietajú

Stanovisko za spoločnosť Tesco Stores SR poskytla manažérka komunikácie Zuzana Lošáková. Jej vyjadrenie bolo stručné, slová bývalých zamestnancov v ňom nekomentovala. „Pracovné pomery boli ukončené dohodou v zmysle platnej legislatívy. Ukončenie pracovného pomeru dohodou je založené na dobrovoľnosti a je vždy dohodu oboch zúčastnených strán,“ napísala Lošáková.

SkryťVypnúť reklamu

Objavili sa však špekulácie, že za prepúšťaním vo viacerých spoločnostiach na Slovensku by mohla byť novela zákonníka práce. Podľa informácií, ktoré priniesol denník SME, na možné znižovanie stavov ešte pred koncom tohto roka upozornili štyri obchodné komory.

O prácu prichádzajú práve zamestnanci, ktorí pracujú v spoločnostiach viac ako päť rokov, a ktorým novela zákonníka garantuje odstupné aj výpovednú lehotu. Prepúšťanie od januára by bolo preto pre firmy oveľa drahšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 496
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 097
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 649
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 536
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 864
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 797
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 366
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 785
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Štadión AS Trenčín.

Klub tvrdí, že v ohrození nie je.


Sportnet, TASR
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom po siedmom zápase finále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HC Košice - HK Nitra

Mal veľkú zásluhu aj na stavbe kultúry klubu, povedal Spilar.


TASR
Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Gennaro Gattuso počas zápasu 3. predkola Európskej konferenčnej Ružomberok - Hajduk Split

S mužstvom skončil na treťom mieste.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu