BRATISLAVA. Lekári, ktorí majú v nemocniciach najnižšie platy, si ich vedia zvýšiť prácou inde. Aj to ukazujú štatistiky platov vo fakultných a univerzitných nemocniciach, ktoré ministerstvo zdravotníctva sprístupnilo denníku SME.
Štruktúra platov lekárov ukázala, že veľká časť tých najslabšie zarábajúcich nepracuje v nemocnici na plný úväzok. Je teda logické, že ich platy sú nižšie. Zároveň však môžu pracovať aj vo svojich súkromných ambulanciách či učiť na školách.
Najmä Bratislava a Martin
Plný úväzok nemajú v nemocniciach najmä lekári, ktorí zarábajú do 1500 eur.
V univerzitných nemocniciach v Bratislave a v Martine, kde je skupina najmenej zarábajúcich lekárov najväčšia, majú čiastočný úväzok až dve tretiny z nich.
V ostatných nemocniciach na čiastočný úväzok pracuje minimálne tretina lekárov zo skupiny, ktorá zarába najmenej.
Nejde pritom iba o neskúsených lekárov, ktorí v nemocniciach iba začínajú.
„Niektorí lekári, keďže sme univerzitná nemocnica, sú zamestnancami Jesséniovej lekárskej fakulty UK v Martine a u nás majú čiastočný úväzok,“ vysvetľuje hovorkyňa martinskej nemocnice Katarína Kapustová.
O tom, kde inde majú lekári úväzky, nemocnice nechceli veľmi hovoriť. Martinská nemocnica to podľa jej hovorkyne neeviduje.
„Univerzitná nemocnica Bratislava sa k platom svojich zamestnancov už vyjadrila,“ reagovala zasa jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská. Úväzky mimo nemocnice majú aj lepšie zarábajúci lekári, tých je však výrazne menej.
Súkromníci
„Mnoho 'neplnoúväzkových', respektíve 'viacúväzkových' lekárov z nemocníc zvykne mávať ďalšie úväzky u súkromných poskytovateľov alebo prevádzkujú svoju vlastnú lekársku prax,“ vysvetľuje analytik Dušan Zachar z ekonomického inštitútu INEKO. Týka sa to podľa neho najmä nemocničných špecialistov.
Lekár, ktorý pracuje pre viac poskytovateľov, môže túto pozíciu zneužívať, vraví Zachar.
Lekár, ktorý sedí na dvoch stoličkách, môže podľa Zachara robiť stratové a komplikované zákroky v štátnej nemocnici. A v súkromnej praxi potom urobí drahšie zákroky, pretože tam dostane peniaze priamo, a nie cez nemocnicu.
Analytik Roman Mužík z Health Policy Institute hovorí, že tak môže dochádzať až „k tunelovaniu a sprenevere zdrojov v zdravotníctve“.
Obidvaja experti sa zhodujú, že pri viacerých úväzkoch je otázna aj kvalita poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Beata
Balogová
