BRATISLAVA. Slovensko by malo využívať viac peňazí z eurofondov na pomoc vylúčeným rómskym komunitám. Vyplýva to z dokumentu Európskej komisie, ktorý v piatok našej vláde predstavil eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn.
V takzvanom pozičnom dokumente nám Brusel odporúča, na ktoré problémy sa zamerať pri čerpaní eurofondov počas programovacieho obdobia 2014 až 2020. V texte Komisia konštatuje, že je „veľmi sklamaná“ z prístupu, ktorý si Slovensko pri doterajšej pomoci Rómom z eurofondov zvolilo.
„Riešenie mnohých problémov týkajúcich sa vylúčených rómskych komunít by malo byť prioritou a značná časť dostupných zdrojov by mala by vynaložená na podporu ich sociálneho začlenenia,“ píše sa v dokumente.
Komisia nám odporúča zamerať sa najmä na vzdelanie rómskych detí, ktoré sú u nás často umiestňované do oddelených tried alebo priamo do osobitných škôl. Viac by sme sa mali zamerať aj na programy zdravotnej starostlivosti alebo finančnej gramotnosti.
„Programovanie eurofondov do budúceho finančného obdobia je priam historickou príležitosťou, ktorá môže priniesť zásadný zlom pre situáciu rómskej menšiny,“ povedala Katarína Mathernová zo Svetovej banky, ktorá situáciu menšiny podrobne analyzovala.
Odpoveďou je reforma
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, pod ktorého po novom rómska agenda spadá, odporúčania Komisie nadväzujú na staršiu kritiku. „My sa k týmto odporúčaniam hlásime, a preto robíme rómsku reformu,“ tvrdí.
Predstavovať ju minister začal spolu s novým splnomocnencom pre rómske komunity Petrom Pollákom (OĽaNO) pred tromi týždňami. Hoci každý týždeň plánovali predstaviť jednu zo šiestich oblastí, dosiaľ informovali iba o vzdelávaní a odvtedy sa odmlčali.
„Prezentácia reformy je viazaná na ministra, ktorý mal iné povinnosti. Je rozdiel, keď niečo povie minister a keď splnomocnenec,“ vysvetľuje Pollák. Jednou z vecí, ktorú nám pritom Európska komisia vyčíta v pozičnom dokumente, je i slabá pozícia rómskeho splnomocnenca.
„Mali sme tam kopu udalostí ako padnutý most, takže meškanie je moja vina,“ priznáva Kaliňák. Pri predstavovaní reformy však chce byť osobne. „Nie je to vec, ktorú robia úradníci, ale je to aj priamo moja robota.“
Bez mimovládok
Ďalší blok opatrení zameraných na vymožiteľnosť práva, plánujú predstaviť tento týždeň. Na rozdiel od témy vzdelania opatrenia nekonzultovali s mimovládnymi organizáciami.
„Je to téma, ktorú očakávam, že budú kritizovať. Tieto opatrenia si vyžadovali skôr stretnutia so starostami a obvodnými úradmi, ktorí majú priestupky na starosti,“ hovorí Pollák.
Bývalá splnomocnenkyňa pre rómske komunity Klára Orgovánová si myslí, že Kaliňák a Pollák sa s mimovládnymi organizáciami stretávajú aj tak skôr iba pre efekt. „Očakávam, že namiesto pompézneho divadla prídu konečne s návrhmi, ktoré bude možné aj realizovať.“
Viacerí starostovia i aktivisti po predstavení vzdelávacích opatrení upozornili, že ide o návrhy bez finančného krytia. Po zavedení povinnej predškolskej výchovy pre rómske deti by napríklad v niektorých obciach počet škôlkarov niekoľkonásobne prevýšil počet miest.
„Keď sa pýtate, odkiaľ budeme mať na opatrenia peniaze, tak od Európskej komisie ste práve dostali odpoveď,“ reagoval Kaliňák.

Beata
Balogová
