BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ubezpečuje členov iniciatívy "Vráťte deti domov", že on osobne i rezort diplomacie venujú prípadu detí Ivany Boórovej maximálnu pozornosť.
"Spolu s novým vedením Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže sme v nepretržitom, úzkom kontakte s dotknutou rodinou," tvrdí Lajčák.
Minister prijal starú mamu detí Eleonóru Študencovú, prípadu sa podľa vlastných slov venoval aj v diskusii s britskými politikmi, konkrétne s ministrom zahraničných vecí Williamom Hagueom a s ministrom pre Európu Davidom Lidingtonom.
"Priebežne, v nadväznosti na vývoj prípadu inštruujem náš zastupiteľský úrad v Londýne a to je len strohá ukážka doteraz podniknutých krokov," argumentuje Lajčák.
Ďalej tvrdí, že celý rad aktivít sa deje v praktickej rovine, bez mediálnej pozornosti.
"Naším cieľom je dostať dotknuté deti späť domov, na Slovensko, do starostlivosti ich starej mamy, pani Študencovej, a tejto ambícii sú prispôsobené všetky kroky zúčastnených aktérov. Necítim potrebu vylepšovať si svoj vlastný imidž na ťažkostiach ktoréhokoľvek z našich občanov," uvádza minister.
Je to na dobrej ceste, tvrdí Lajčák
Lajčák si myslí, že by nebolo vhodné siahnuť po mediálne pútavých aktivitách, akou by jeho účasť na plánovanej demonštrácii pred britským veľvyslanectvom v Bratislave bola.
"Svoju úlohu vidím v rokovaniach na náležitých fórach. Z nezávislých zdrojov pritom vieme, že takáto zaangažovanosť najvyšších miest prináša svoj efekt," dodáva Lajčák.
Právomoc ovplyvniť prípad po právnej stránke prináleží podľa neho na Slovensku výlučne Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. To je takisto mimoriadne aktívne a úzko spolupracuje s ministerstvom aj veľvyslanectvom v Londýne, tvrdí Lajčák.
"Verím, že prípad pani Boórovej je na najlepšej ceste, a ja by som veľmi nerád zmenil pozitívny kurz nesprávnymi krokmi," dodáva Lajčák.
Iniciatíva "Vráťte deti domov" poslala ministrovi otvorený list, v ktorom ho vyzvala, aby sa k nútenej adopcii dvoch maloletých synov Ivany Boórovej vo Veľkej Británii vyjadril.
Dnes sa v súvislosti s prípadom opäť zhromaždia ľudia pred britskou ambasádou v Bratislave, čím chcú Boórovej vyjadriť podporu. V utorok 13. novembra sa vo Veľkej Británii uskutoční druhý súd, na ktorom sa má rozhodnúť, či deti ostanú v opatere náhradnej matky, alebo ich úrady zveria do rúk starej mamy Eleonóry Študencovej.
Súd v Londýne obmedzil informovanie
BRATISLAVA. Odvolací súd v Londýne vydal nariadenie, ktorým obmedzuje informovanie v prípade odobratých maloletých slovenských detí.
Súd požiadal slovenské zastupiteľstvo v Londýne, aby toto nariadenie sprostredkovalo slovenským médiám, ktoré o prípade informujú.
"Takéto nariadenie je bežnou súčasťou prípadov, keď ide o maloleté deti a jeho cieľom je zabrániť verejnej identifikácii detí, rodičov, pestúnov a ľudí, ktorí vykonávajú každodennú starostlivosť o deti a ich zdravotné hodnotenie," informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Rezort diplomacie upozorňuje, že nariadenie súdu je dôležité najmä pre médiá, ktoré priamo informujú o prípade z Veľkej Británie, keďže sankcie vyplývajúce z tohto nariadenia sú vykonateľné na území, na ktoré sa vzťahuje jurisdikcia britského súdu.
"Ak neuposlúchnete toto nariadenie, môžete byť uznaný vinným z neuposlúchnutia súdneho príkazu a uväznený, potrestaný pokutou alebo zhabaním majetku. Mali by ste si nariadenie pozorne prečítať a odporúča sa čo najskôr konzultovať vec s právnym zástupcom," uvádza sa podľa ministerstva v nariadení.
Médiá tak nemôžu zverejňovať mená, adresu, fotografie a zábery odobratých detí, ich rodičov či pestúnov.