Slovenský premiér si vie predstaviť väčšiu spoluprácu s Bulharskom v oblasti energetiky a automobilového priemyslu.
BRATISLAVA. Je jedno, či je vláda v tomto okamihu ľavicová alebo pravicová, chceme ukázať Európe, že na Slovensku aj v Bulharsku sú vlády pripravené splniť si domácu úlohu mať zdravé verejné financie a hospodársky rast.
Na pondelkovej tlačovej konferencii po rokovaní s predsedom vlády Bulharskej republiky Bojkom Borisovom to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico (Smer).
Spája nás automobilový priemysel
"Za rozhodnutia, ktoré robíme, musia obe vlády zaplatiť vysokú politickú daň, ale v rozhovore, ktorý sme mali, sme potvrdili, že toto je jediná cesta, ktorú môžeme ponúknuť občanom našich krajín," deklaroval Fico.
Podľa jeho slov naše krajiny nie sú spojené len Dunajom, ale spája ich aj cyrilo-metodská tradícia, členstvo v EÚ a NATO a tradičné priateľské vzťahy našich ľudí v oblasti turizmu, kultúry a podnikania.
"Od roku 1999 ide o prvú oficiálnu návštevu predsedu vlády Bulharskej republiky na Slovensku, preto očakávame, že táto návšteva bude impulzom na hospodársku spoluprácu," povedal premiér.
Vo sfére spolupráce vidí dve perspektívne oblasti, a to energetiku a automobilový priemysel.
"Podporujeme tiež ambície Bulharska, pokiaľ ide o vstup do Schengenu a verím, že zaznie aj náš spoločný hlas v EÚ vo veci financovania odstavovania atómových blokov," podotkol.
Medzi lídrami sa hovorilo aj o turistickom ruchu. "Bulharsko sa opäť stáva tradičnou destináciou pre našich turistov. Bol by som rád, keby aj bulharskí turisti našli Slovensko," uviedol Fico.
Borisov: V Schengene sme už dávno
Borisov s úsmevom vyhlásil, že jeho krajina je v Schengene už dávno. "Sme jediná nádej na hranici EÚ pri hraniciach s Tureckom. Bulharsko musí každý deň platiť obrovské peniaze, aby mohlo prichýliť utečencov zo Sýrie. Míňame obrovské peniaze, aby sme chránili hranice únie," povedal.
"My sme už splnili 100 percent pre vstup do Schengenu, ak zavedú 120-percentné kritériá, aj Slovensko ich bude plniť. Môžete pokojne spať, Bulharsko to zvláda," odvetil na novinársku otázku.
Borisov v pondelok pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.
Témou spoločného rokovania s Ficom boli bilaterálne otázky, možnosti prehĺbenia vzájomnej spolupráce medzi Slovenskom a Bulharskom v rôznych oblastiach spoločného záujmu, spolupráca oboch krajín v integračných zoskupeniach, európska agenda a aktuálne zahraničnopolitické otázky.
V utorok (13.11.) ráno sa obaja premiéri spoločne na nitrianskom Výstavisku Agrokomplex zúčastnia na otvorení 6. kooperačnej burzy, ktorú organizuje SARIO v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR.
Bulharská republika je partnerskou krajinou tohto ročníka podujatia. V Bratislave sa bulharský premiér stretol aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.
V máji 2013 budú spoločne rokovať vlády
BRATISLAVA. Slovenská vláda by podľa Fica a Borisova mala po prvý raz spoločne rokovať s bulharskou.
Rokovanie by malo byť na návrh Borisova budúci rok, keď si pripomíname príchod svätých Cyrila a Metoda na naše územie.
„Možno ako vhodný termín by sa zdal byť koniec mája 2013. V tom čase by mal Slovensko navštíviť bulharský prezident. Nič nám teda nebráni, aby slovenská vláda neprišla na návštevu do Bulharska,“ povedal Fico.
Slovenská vláda mala na konci októbra historicky prvé spoločné rokovanie s českou vládou v Uherskom Hradišti a Trenčíne.
Bulharská strana takéto rokovania robieva s izraelskou, tureckou, rumunskou a gréckou vládou.
„Je to veľmi dobrá prax, ktorou sa dá vyriešiť veľa vecí naraz,“ povedal Borisov. Spoločné rokovanie by malo byť 24. mája.
Premiér Fico hovorí, že okrem symbolického významu treba rokovanie využiť aj na konkrétne dohody.
Šéfovia rezortov diplomacií majú cestu už teraz začať pripravovať tak, aby bolo možné podpísať aj ekonomické dohody.
(sita)