Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Slovenské veľvyslanectvo v USA zorganizovalo medzinárodnú diskusiu o NATO

Washington 14. júna (TASR) - O rozšírení Severoatlantickej aliancie sa diskutovalo v týchto dňoch na pôde slovenského veľvyslanectva vo Washingtone, ktoré zorganizovalo diskusiu na tému Príprava na členstvo v NATO. Na túto tému, ktorá rezonuje vo všetkých postkomunistických krajinách, hovorili pracovníci a odborníci významných amerických think-tankov, zástupcovia rezortov obrany Rumunska, Slovenska, Česka, Bulharska a pobaltských krajín. Všetci sa zhodli na potrebe sústavnej komunikácie s americkou administratívou a Kongresom.

Bývalý poradca prezidenta Billa Clintona pre Európu Anthony Blinken a ďalší vplyvní americkí odborníci ocenili, že rámec diskusie na pôde slovenského veľvyslanectva tvorili celoeurópske pohľady. V diskusii odznelo, že pre budúci vývoj v Európe je dôležité, aké budú vzťahy Washingtonu s Moskvou. Bývalý poradca prezidenta Clintona a dnes významný analytik Centra pre strategické a medzinárodné štúdie A. Blinken v rozhovore pre TASR zdôraznil, že ak európski spojenci Washingtonu budú mať pocit, že vzťahy USA s Ruskom sú pozitívne, budú s väčším nadšením podporovať rozšírenie NATO smerom na východ vrátane pobaltských krajín. Ak však budú mať pocit, že americko-ruské vzťahy sú problematické, potom by mohli zohľadňovať obavy Ruska a bude ťažšie nájsť konsenzus v otázke rozšírenia Severoatlantickej aliancie.

Podľa Blinkena, ak Rusko odmietne americké snahy mať s Moskvou pragmatické vzťahy, prezident George W. Bush bude mať tromf v rukách. "Robil som, čo sa dalo, nie je to moja chyba, vinu nesie Vladimir Putin." Európske krajiny v takomto prípade nebudú môcť tvrdiť, že Spojené štáty sa nepokúšali mať pozitívne a konštruktívne vzťahy s Ruskom a Biely dom bude môcť naliehať na svojich európskych spojencov, aby z procesu rozšírenia nevylúčili pobaltské krajiny.

Spojené štáty a ich európski spojenci, ale aj ostatní spojenci vo svete musia podľa Blinkena čo najefektívnejšie spolupracovať, aby sa zabezpečila vízia celistvej a slobodnej Európy. Bývalý poradca prezidenta Clintona pre európske otázky však poukázal aj na nebezpečenstvo, ktoré môže rozšírenie ak nie ohroziť tak skomplikovať. Podľa jeho mienky pre niektorých európskych spojencov môže byť priveľa rozšírenie Severoatlantickej aliancie a súčasne aj realizácia plánov prezidenta Busha v oblasti národnej raketovej obrany.

Na budúci rok v novembri majú padnúť konkrétne rozhodnutia, kto v druhom kole dostane pozvanie do NATO a v tom istom časovom horizonte sa má budovať americká národná raketová obrana. Podľa Anthonyho Blinkena sú určité obavy, že tieto dve náročné úlohy by mohli byť pre alianciu priveľa. "Ak Európania povedia Američanom, že pre Rusko je myšlienka rozšírenia NATO a súbežne vybudovanie americkej národnej raketovej obrany neprijateľné, mohli by Washingtonu odporučiť, aby sa rozhodol pre jednu z úloh, alebo aby aspoň povedal, ktorá z nich má v koncepcii obrany prednosť," povedal Blinken. Bývalý poradca prezidenta Clintona v tejto súvislosti vyjadril obavy, že administratíva prezidenta Busha sa vysloví za národný protiraketový dáždnik a mohla by prijatie pobaltských krajín odložiť na neskôr.

A. Blinken v rozhovore s TASR dodal, že ak Slovensko alebo niektoré iné krajiny dostanú na pražskom summite v roku 2002 pozvánku do NATO, podľa jeho mienky a skúseností z prvej vlny rozšírenia bude trvať asi 18 mesiacov, kým sa Slovensko stane riadnym členom Severoatlantickej aliancie.

G.W.Bush potvrdil v stredu po vrcholnej schôdzke lídrov členských krajín NATO v Bruseli, že Severoatlantická aliancia začne s ďalším kolom rozšírenia na budúcoročnom summite v Prahe. Slovensko a ostatné kandidátske krajiny sa tak dočkali veľmi silného signálu, že pražský summit prinesie pozvánku aspoň jednej z nich. Okrem Slovenska sa o členstvo usilujú Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko, Rumunsko, Macedónsko a Albánsko.


Vyšetrovanie tragickej dopravnej nehody Dušana S. v Rusku pokračuje

Moskva 14. júna (TASR) - Vyšetrovanie tragickej dopravnej nehody 52-ročného Slováka Dušana S. v Rusku, do ktorej 20. mája vyústila rodinná tragédia, naďalej pokračuje.

Prípad zatiaľ políciou v správnom stredisku Riazaň nebol uzatvorený napriek tomu, že občan SR s trvalým pobytom v Rusku po úmyselne spôsobenej havárii s tragickými následkami spáchal samovraždu a bol už aj pochovaný. TASR to dnes potvrdili oficiálne ruské policajné zdroje s tým, že vyšetrovanie v takýchto prípadoch, ktoré vyžadujú viacero expertíz, môže prebiehať až šesť mesiacov.

Pred tromi týždňami sa Dušan S. pod vplyvom alkoholu v ruskej Riazanskej oblasti v mestečku Puťatino, asi 200 kilometrov južne od Moskvy, zo žiarlivosti pokúsil prejsť autom svoju ruskú manželku. Pri náraze do predajného stánku so zmrzlinou na chodníku usmrtil pritom dve cudzie deti a ľahšie zranil jedného muža. Po krvavom incidente sa Dušan S. hodil pod kolesá nákladného auta a 21. mája zraneniam v nemocnici podľahol.

Poškodený muž podľa polície vypovedal, že deti si v stánku kúpili zmrzlinu a keď si prepočítali peniaze, 11-ročný chlapec a 12-ročné dievča sa rozhodli kúpiť si ešte jednu. Muž ich pustil v rade pred seba v tom momente sa na chodník vo vysokej rýchlosti vyrútilo osobné auto.

Podľa neoficiálnych informácií sa Dušan S. v minulosti podieľal na výstavbe plynovodu v Rusku a kvôli známosti v Rusku zostal a oženil sa. Pred pokusom o útok na vlastnú manželku, ktorá z incidentu vyviazla bez zranení, Dušan S. vo zvýšenej miere konzumoval alkoholické nápoje a podľa niektorých správ sa krátko aj liečil.


Česká TV3 sa ohradzuje proti šíreniu svojho programu na Slovensku

Praha 14. júna (TASR) Česká metropolitná televízia TV3 nesúhlasí s postupom niektorých prevádzkovateľov káblových televízií na Slovensku, ktorí šíria jej program bez súhlasu majiteľa stanice.

Podľa hovorkyne TV3 Barbory Bělíkovej televízia minulý rok na jeseň vypovedala zmluvy s väčšinou slovenských káblových spoločností. "Faktom však je, že niektoré káblové televízie signál TV3 šíria, a to dokonca za poplatok," sťažuje sa Bělíková.

Hovorkyňa dodala, že Galaxia, a.s., ktorá sa neskôr pretransformovala na TV3, a.s., mala v minulosti podpísané zmluvy so všetkými káblovými operátormi na Slovensku. V októbri 2000 sa však vedenie televízie rozhodlo všetky zmluvy vypovedať. Na rozoslané návrhy na ukončenie zmluvy však podľa Bělíkovej reagovalo len minimum káblových spoločností.

"Niektoré káblové televízie zmluvu podpísali, iné nie, prevažnej väčšine však TV3, a.s. zmluvu vypovedala. Oficiálne by teda TV3 nemala byť na Slovensku šírená káblom," povedala Bělíková. Bývalý generálny riaditeľ TV3 Jan Obrman však na tlačovej konferencii k prvému výročiu vysielania stanice 23. mája povedal, že TV3 má v Bratislave prostredníctvom káblových rozvodov paradoxne väčšie pokrytie než v Prahe.

Súhlas prevádzkovateľov zahraničných televíznych staníc so šírením ich programu v ponuke slovenských káblových spoločností vyžaduje nový zákon o vysielaní a retranslácii, ktorý vlani na jeseň schválila Národná rada Slovenskej republiky.

Rada pre vysielanie a retransláciu teraz požaduje od všetkých prevádzkovateľov káblových televízií, aby jej tento súhlas do 60 dní poslali písomne.


Vyšetrovanie aféry Angolagate sa znovu skomplikovalo

Paríž 14. júna (TASR) - Generálna prokurátorka Dominique Commaretová v stredu v Paríži navrhla zrušenie stíhania, ktoré sa začalo na základe nezákonného predaja zbraní do Angoly. Ak trestné oddelenie kasačného súdu akceptuje návrh generálnej prokurátorky v afére predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94, v ktorej vystupujú ako hlavní protagonisti obchodník so zbraňami Pierre Falcone a jeho spoločník pôvodom z bývalého ZSSR Arkadij Gajdamak, potom advokátov i sudcov bude čakať mimoriadne náročná úloha, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.

Aféra predaja zbraní do Angoly, nazývaná aj Falconova aféra, alebo Angolagate, sa začala ako "banálna" operácia zameraná na pranie špinavých peňazí. Zrýchlenie v afére nastalo po tom, ako sudcovia urobili prehliadku v pracovni advokáta Allaina Guillouxa, daňového poradcu P. Falcona a A. Gajdamaka v afére predaja zbraní do Angoly. Úplne iný rozmer a obrat aféra nadobudla v júli 2000, po tom, ako do spisu pribudla sťažnosť za daňové nedoplatky, zameraná najmä na zbrojársku spoločnosť slovenskú ZŤS OSOS, ktorá zorganizovala v rokoch 1993-94 predaj zbraní do Angoly. Spoločnosť viedli Falcone a Gajdamak, uvádza denník Libération.

Na jeseň minulého roku sa všetko dostalo do rýchleho pohybu, keď sa vyšetrujúcim sudcom Philippovi Courroyovi a Isabelle Prévost-Desprezovej dostal do rúk materiál Falconovej sekretárky Isabelle Delubacovej. Tá bola zamestnaná v inej Falconom riadenej spoločnosti, Brenco France. Vyšetrujúci sudcovia zistili, že Falcone bol štedrým darcom, ktorý dobre riadil obchod udržiavaním dobrých vzťahov: v jeho kruhu bol napríklad bývalý poradca bývalého prezidenta Francoisa Mitterranda Jacques Attali, ktorý sa stal poradcom pre makroekonomické otázky na medzinárodnej úrovni, ďalej napríklad aj Jean-Christophe Mitterrand, syn bývalého francúzskeho prezidenta. Mitterrandovho syna sudcovia stíhali za spoluúčasť na nezákonnom predaji zbraní a navyše údajne dostal 10 miliónov frankov prostredníctvom Falconových spoločností. Vyšetrovatelia ďalej zistili, že Falcone poskytol združeniu blízkemu bývalému ministrovi vnútra Charlovi Pasquovi Francúzsko-Afrika-Orient 1,5 milióna frankov. Vyšetrovatelia postupne zistili, že vlastne vznikla "paralelná diplomacia", ktorá združovala ľudí z úplne protikladných politických táborov, ale "pôsobiskom" ktorých bola Afrika.

Hlavnou prekážkou vo vyšetrovaní sa stal dekrét z roku 1939 o potieraní nezákonného obchodu so zbraňami. Podľa neho sa stíhanie za toto porušenie zákona môže začať až po tom, ako v predmetnej veci podá sťažnosť ministerstvo obrany. Táto sťažnosť chýbala, keď sudcovia Ph. Courroye a I. Prévost-Desprezová vyšetrovali Falconovu aféru. Ministerstvo obrany 25. januára tohto roku sťažnosť podalo. Potom, 23. februára, odbor vyšetrovania pri odvolacom súde v Paríži schválil prácu oboch vyšetrovacích sudcov na základe sťažnosti francúzskeho daňového úradu za daňové nedoplatky. Stredajšie rozhodnutie generálnej prokurátorky Commaretovej má opačný charakter. Ak odbor trestných činov akceptuje rozhodnutie generálnej prokurátorky, spis Angolagate sa vráti do iného odboru vyšetrovania. Ten bude musieť maximálne obozretne postupovať v afére a vyhnúť sa časti venovanej predaju zbraní.

Okrem toho sa v afére vyšetrujú aj iné motívy, napríklad zneužitie spoločenského majetku, zneužitie vplyvu alebo daňové nedoplatky. Odpoveď kasačného súdu má byť známa 27. júna, uzatvára Libération.


Kleiber vylučuje možnosť, že by sa na pražskom summite NATO nik nepozval

Brusel 14. júna (TASR) - Námestník generálneho tajomníka NATO pre politické záležitosti Klaus-Peter Kleiber na stretnutí s delegáciou slovenskej parlamentnej skupiny pre rýchlu integráciu Slovenska do NATO v Bruseli vylúčil dnes možnosť, že po stredajšom minisummite NATO nepozvú na pražskom summite aliancie v roku 2002 žiadnu krajinu.

Slovensko pri plnení akčného plánu pre členstvo v uplynulom období zaznamenalo podľa neho výrazný pokrok a patrí medzi popredných uchádzačov o vstup do NATO.

Klaus-Peter Kleiber však zdôraznil, že by bolo veľkou chybou, keby tento signál Slovensko považovalo za dôvod poľaviť v úsilí pri príprave na vstup do NATO. O konkrétnych kandidátoch sa začne hovoriť až po treťom kole vyhodnotenia akčného plánu pre členstvo, čiže až v máji roku 2002.

TASR o tom dnes informoval vedúci delegácie Peter Weiss.


Pre falošné lustrácie vypočujú aj Slovákov, vrátane exministra Langoša

Praha 14. júna (TASR) - Českí vyšetrovatelia, ktorí sa zaoberajú prípadom 117 neoprávnených negatívnych lustračných osvedčení pracovníkov bývalej vojenskej kontrarozviedky, v týchto dňoch pripravujú predvolania na výsluch pre viac ako sto osôb. V prípade viac ako 20 slovenských občanov, medzi ktorými by mal byť aj bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš, česká polícia v najbližšom čase požiada o spoluprácu kolegov zo Slovenska, uviedol dnes pre TASR šéf osobitného odboru vyšetrovania Martin Hádek.

"Máme v ruke materiál, ktorý dokazuje, že o tom pán minister Langoš vedel," uviedol Hádek v súvislosti so stredajším vyhlásením ministra vnútra ČR Stanislava Grossa, podľa ktorého minister Langoš a jeho námestník Jan Ruml o neoprávnených lustráciách boli informovaní. Gross, ktorý už po odhalení škandálu vinu pripisoval vtedajšiemu ministerstvu vnútra, vyhlásil, že o tom existujú písomné materiály.

Podľa Hádka vyšetrovatelia skompletizovali materiály týkajúce sa celej kauzy. Majú k dispozícii zoznam viac ako sto osôb, z ktorých vyše 20 žije na Slovensku. K predvolaniu bývalého ministra vnútra Langoša by mohlo dôjsť najskôr v polovici celého vyšetrovania, ktoré potrvá najmenej tri mesiace.

"Tu je problém ten, že ak nepreukážeme úmysel, tak je celá záležitosť premlčaná. Došlo k nej v roku 1991-92 a u trestného činu marenia úkonov verejného činiteľa z nedbalosti je päťročná premlčacia lehota," dodal Hádek. Zároveň uviedol, že vyšetrovatelia majú "pomerne značné indície na konkrétnu osobu," vec je však potrebné ďalej preskúmať.

Minister Gross začiatkom mesiaca informoval o objave 114 neoprávnených negatívnych lustrácií agentov bývalej vojenskej kontrarozviedky, ktoré boli vydané v rokoch 1991-92. Neskôr sa našli ďalšie tri falošné osvedčenia z roku 1993. V tejto súvislosti Gross podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Zodpovednosť za škandál podľa Grossa nesie vtedajšie ministerstvo vnútra. Langoš, ktorý pôsobil na čele rezortu v rokoch 1990-92, a jeho vtedajší námestník Jan Ruml však akúkoľvek vinu odmietajú. Zodpovednosť podľa nich padá na vtedajší rezort obrany, pod ktorý bola prevedená vojenská kontrarozviedka.


Rádio Twist sa bude znovu usilovať o licenciu v Českej republike

Praha 14. júna (TASR) - Hneď ako to bude možné, bude sa slovenské Rádio Twist opäť snažiť získať licenciu pre rozhlasové vysielanie v Českej republike. TASR to dnes potvrdil zástupca spoločnosti Rádio Twist Praha Daniel Harvan i generálny riaditeľ rozhlasovej stanice Andrej Hryc.

Twist sa neúspešne uchádzal o licenciu na pražskú frekvenciu 90,3 FM, ktorú Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie udelila pardubickej spoločnosti 4S Production s projektom bulvárneho spravodajského Rádia Express.

"Prehraté konanie berieme ako prvú etapu snahy začať vysielanie v Českej republike," povedal Harvan. Twist podľa neho čaká na chvíľu, keď sa uvoľní ďalšia frekvencia. "Tá tu však v súčasnosti nie je," dodal Harvan. Podobne na otázku, kedy sa Twist pokúsi znovu získať licenciu v ČR, odpovedal i Andrej Hryc: "Hneď, ako to bude možné.

Spoločnosť Rádio Twist podľa Harvana preferuje získanie licencie v Prahe, nebráni sa však ani inými regiónom. "To je otázka, ktorú sme zatiaľ nevyriešili," povedal Harvan. "Pôvodne nám išlo najmä o Prahu, pretože tá sa nám zdala byť pre rádio, ktoré vysiela iba v slovenčine, ideálnym štartovacím prostredím."


Minister Stank informoval v Kanade o produkcii obranného priemyslu SR

Ottawa 14. júna (TASR) - Minister obrany SR Jozef Stank sa dnes v rámci oficiálnej návštevy Kanady stretol s predstaviteľmi Asociácie obranného priemyslu Kanady vedených jej prezidentom Patrickom OďDonellom.

Priemyselníci informovali ministra obrany SR o systéme spolupráce výrobcov špeciálnej techniky s kanadským ministerstvom národnej obrany. Ministerstvo priamo riadi štyri vojenské výskumné ústavy a jednu výskumno-vývojovú obrannú skupinu. Podniky využívajú výsledky uvedených zariadení v rámci svojej produkcie, čím rezort obrany prispieva k domácej výrobe špeciálnej techniky. Kanadský rezort obrany zabezpečuje aj testovanie tejto techniky, čo však neznamená, že armáda ju automaticky nakúpi. Technika totiž musí prejsť verejnou súťažou.

Minister Stank konštatoval, že hoci produkcia špeciálnej techniky na Slovensku oproti obdobiu spred 11 rokov veľmi výrazne poklesla, podniky obranného priemyslu sú schopné vyrábať kvalitné systémy, kompatibilné s výzbrojou NATO. Ako príklad uviedol samohybnú húfnicu Zuzana, odmínovací systém Božena, obrnený transportér Aligátor či modernizovaný tank T 72.

Slovenský rezort obrany v rámci vývoja a výskumu tiež spolupracuje s domácim obranným priemyslom, informoval Stank. Vzájomná spolupráca je dôležitá aj preto, že výrobky získajú konkurencieschopnosť na medzinárodných trhoch až po tom, keď sú zavedené domácej armáde.

Stank zdôraznil, že rezort obrany v súčasnosti v rámci prípravy na vstup do NATO pripravuje novú koncepciu ozbrojených síl SR model 2010. Armáda SR bude zavádzať do výzbroje len tie systémy, ktoré bude potrebovať v súvislosti so zabezpečením obrany v rámci uvedenej koncepcie a v súlade s obranným plánovaním rezortu. Minister uviedol, že v tejto etape očakáva možnú spoluprácu slovenských podnikov aj s kanadskými partnermi.

Ako TASR informoval hovorca MO SR, na záver oficiálnej návštevy Kanady Stank navštívil Technický skúšobný ústav Ministerstva národnej obrany Kanady. Jeho riaditeľ Malcom Bright predstavil ministrovi činnosť ústavu pri zavádzaní nových vojenských technológií do kanadskej armády. Stank pozval Brighta na konferenciu, ktorá sa bude venovať problematike skúšobníctva v ozbrojených silách a uskutoční sa ako sprievodné podujatie výstavy špeciálnej techniky IDEE 2002 v Trenčíne.


Maďarská republika písomne odpovedala na stanovisko MZV SR

Budapešť 14. júna (TASR) - Písomnú odpoveď maďarskej strany na stanovisko Ministerstva zahraničných vecí SR k pripravovanému krajanskému zákonu, ktoré 7. júna prevzal v Bratislave z rúk štátneho tajomníka rezortu Jaroslava Chleba maďarský veľvyslanec v SR Miklós Boros, odovzdali dnes v Budapešti zástupcovi veľvyslanectva SR v Maďarsku. Slovenského chargé dďaffaires Milana Kurucza informovali o obsahu odpovede ústne už pred dvoma dňami.

Maďarsko sa podobne ako viacero susedných krajín, vrátane Slovenska - rozhodlo vypracovať zákon o krajanoch v súvislosti so zodpovednosťou za zachovanie stability regiónu, uvádza sa v dokumente.

Zachovanie identity menšín, ich budúcnosť v rodnej zemi, ako aj zachovanie multikultúrnych spoločností v strednej Európe sú spoločným záujmom. Zákon nie je v rozpore s princípmi medzinárodného práva, jeho teoretickou bázou je práve medzinárodné právo a vývoj ľudských a menšinových práv v uplynulom desaťročí, uvádza sa podľa komuniké hovorcu maďarského rezortu zahraničných vecí v maďarskej reakcii.

Podľa rovnakého zdroja pomoc zachovaniu menšinovej identity, ktorú si zákon kladie za cieľ, neznamená diskrimináciu, ale prispieva k vytvoreniu skutočnej rovnosti medzi príslušníkmi menšiny a väčšinového národa. Zákon nie je založený na etnickom princípe, ale na princípe slobodnej voľby a hlásenia sa k identite, pričom nemá mimoteritoriálnu účinnosť. Ani maďarský zákon neuvádza do praxe iný právny vzťah ako zákon o zahraničných Slovákoch a neoberá menšiny žijúce v Maďarskej republike o žiadne organizačné, ani materiálne zdroje, konštatuje sa v maďarskom stanovisku. Budapešť v ňom opätovne pripomína, že Maďarská republika podporuje, aby aj Slovensko zvýšilo podporu slovenskej komunity žijúcej v Maďarsku.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí súčasne opakovane potvrdzuje pripravenosť Budapešti prediskutovať všetky konkrétne pripomienky slovenskej strany na expertnej úrovni, pripomína na konkrétnych príkladoch, že tak bolo aj doteraz a ubezpečuje, že má záujem o ďalšie prehĺbenie a rozšírenie dvojstranných maďarsko-slovenských vzťahoch, ktoré sa ako podčiarkuje dokument - v uplynulom období potešiteľne rozvíjajú.


Európski ľudovci vyzvali na ukončenie prístupových rokovaní v roku 2002

Göteborg 14. júna (TASR) - Summit európskych ľudových a kresťanských strán dnes v Göteborgu vyzval Európsku úniu (EÚ), aby ukončila prístupové rokovania s najlepšie pripravenými kandidátmi v roku 2002 a aby sa nové členské krajiny zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004.

Na summite Európskej ľudovej strany (EPP) a partnerských strán sa zúčastnil aj slovenský premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. "Zhodli sme sa na tom, že EÚ by mala byť pripravená potvrdiť svoj cieľ - ukončiť negociácie v priebehu roku 2002 s tými krajinami, ktoré budú najlepšie pripravené," povedal Dzurinda pre TASR.

Podľa jeho slov ide o veľmi silné posolstvo. "Ak by aj summit EÚ prijal takúto deklaráciu, znamenalo by to, že v roku 2004 už budú prvé nové krajiny členmi EÚ a kandidáti týchto nových štátov by už samozrejme boli účastníkmi volieb do EP," povedal premiér SR.

Ak však vrcholná schôdzka európskej pätnástky v piatok a v sobotu takýto silný záväzok neprijme, nebude slovenský premiér sklamaný. "Proces rozširovania je nezvratný a toto je najpodstatnejšie, čo očakávam od summitu. A v tomto ma Göteborg sklamať nemôže," dodal Dzurinda, ktorý sa do druhého najväčšieho švédskeho mesta vráti v sobotu, aby absolvoval spoločný obed s lídrami členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

Podľa premiéra musí Slovensko využiť tzv. cestovný poriadok rozšírenia a v priebehu tohto a budúceho roka vyjednať všetky kapitoly, "aby sme sa definitívne zaradili medzi tie krajiny, o ktoré bude únia rozšírená ako o prvé". "Toto je strategický cieľ a ten nemôže nijako negatívne ovplyvniť summit v Göteborgu," dodal Dzurinda.

Na dnešnom summite EPP a partnerských strán sa zúčastnili okrem iných aj nový taliansky premiér Silvio Berlusconi, maďarský premiér Viktor Orbán, predsedníčka EP Nicole Fontainová a ďalší.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 17 426
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 626
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 569
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 255
 5. Kam do tepla v januári? 1 861
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 798
 7. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 638
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 623
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 484
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 924

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

Neprehliadnite tiež

PRÍBEHY PAMÄTNÍKOV OD POST BELLUM

Ruth Mittelmannová: Pred pochodom smrti ju zachránili ženy z vypálených Lidic

Ravensbrück prežila len vďaka cudzej pomoci, väčšina rodiny také šťastie nemalo.

V Slovenskom krase je okolo 1 350 jaskýň a priepastí

Obce vidia aj negatíva, pre chránené územie prišli o podielové dane.

Nicholsonová: Kaliňákovi trvalo desať rokov, aby zistil čo sa deje v osadách

Poslankyňa SaS kritizovala Kaliňáka za návrh nového zákona.

Galko vyčítal Gajdošovi obstarávanie transportérov, ten v ňom nevidí problém

Galko kritizoval ministra obrany za to, že rezort obišiel pri obrnených vozidlách verejné obstarávanie.