Bratislava 12. septembra (TASR) - Pri príležitosti 240. výročia vzniku vysokého technického školstva na Slovensku dnes v aule Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave udelili prezidentovi Rudolfovi Schusterovi čestný titul Doctor honoris causa.
Prezident, ktorý túto vzdelávaciu inštitúciu absolvoval v roku 1950, zaželal budúcim inžinierom mnoho úspechov predovšetkým v domácom prostredí a vyslovil nádej, že po skončení štúdia nebudú musieť hľadať uplatnenie v zahraničí. Pedagógom poprial také podmienky, aby neboli nútení riešiť základné existenčné problémy, ale sa mohli naplno venovať vedeckej práci.
Za nositeľku pokroku označil v slávnostnom prejave rektor STU Ľudovít Molnár technickú inteligenciu. V tejto súvislosti vyjadril nádej, že technické vzdelávanie a jeho spoločenský kredit dosiahne rovnakú úroveň ako v období najväčšej slávy Banskej akadémie v Banskej Štiavnici.
Pozvaní hostia z maďarských, poľských, rakúskych a českých univerzít pri tejto príležitosti dostali pamätnú medailu od akademického sochára Milana Lukáča. Popoludní budú oslavy pokračovať konferenciou, na ktorej sa vyše 400 účastníkov bude zaoberať otázkami vodného hospodárstva, ekonomiky, baníctva, hutníctva či geodeticko-kartografickou, chemickou a mineralogicko-geologickou problematikou. Vo večerných hodinách sa diskutujúci i hostia presunú do Banskej Štiavnice, kde budú pokračovať oslavy 240. výročia slovenského baníckeho vysokého školstva.
Počiatky vysokého technického školstva na Slovensku sú späté so vznikom Banskej akadémie v Banskej Štiavnici v roku 1762. Tu sa po prvý raz začali technické disciplíny prednášať univerzitným spôsobom. Vyučovacie metódy štiavnickej akadémie prevzala aj prvá vysoká škola tohto druhu na svete - Parížska polytechnika (1794). V roku 1763 tu zriadili Katedru chémie a mineralógie, o rok neskôr Katedru matematiky a mechaniky a v roku 1770 Katedru náuky o banských dielach. Štúdium trvalo tri roky, v poslednom ročníku bolo súčasťou prednášok i lesníctvo. V roku 1809 sa štiavnická akadémia zmenila na Banskú a lesnícku akadémiu, takmer o sto rokov na to na Vysokú školu banskú a lesnícku. Škola pretrvala až do roku 1919.