V prieskume Európskej únie sa k fajčeniu priznalo 23 percent Slovákov a rovnaké percento Portugalcov. Lepšie sú na tom už iba Švédi. Najviac fajčiarov je v Grécku.
BRUSEL, BRATISLAVA. Typický slovenský fajčiar spotreboval v roku 2012 v priemere takmer 12 cigariet denne, čo je najmenej v Európskej únii. Oproti prieskumu spred troch rokov ide o pokles o zhruba dve cigarety denne.
Európskym priemerom je štrnásť vyfajčených cigariet denne. Lídrami sú Cyperčania s viac ako 20 cigaretami.
Polovica Slovákov prestala fajčiť - pre peniaze Nadpriemerne dobre obstálo Slovensko aj v rebríčku obyvateľov, ktorí prestali s fajčením. Počet bývalých fajčiarov u nás od roku 2006 vzrástol najrýchlejšie v Európskej únii. V súčasnosti predstavuje 22 percent.
Nadpolovičná väčšina bývalých slovenských fajčiarov v tejto súvislosti priznala, že odložila cigarety z finančných a zdravotných dôvodov. Menej než polovica z nich uviedla, že ich k tomu doviedli rodina, priatelia alebo partner.
Prieskum vznikol v marci na požiadavku Európskej komisie na vzorke 27-tisíc Európanov.
Výsledky hovoria, že v súčasnosti fajčí približne 28 percent Európanov. Najviac ľudí fajčí:
v Grécku - 40 percent, v Bulharsku - 36 percent v Lotyšsku - 36 percent v Rakúsku - 33 percent v Španielsku - 33 percent Naopak najmenej:
na Slovensku - 23 percent v Portugalsku - 23 percent vo Švédsku - 13 percent Česká republika patrí k priemeru. K fajčeniu sa v roku 2012 priznalo 29 percent jej obyvateľov.
Na grafe vyzerajú štatistiky všetkých krajín nasledovne:
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Ahgb_aUC1VgydFl5US15RjNjX2pwbUlubk5BRjNGMVE&transpose=0&headers=1&range=A1%3AB28&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":"Left vertical axis title","minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"fontSize":16},"region":"150","booleanRole":"certainty","title":"Chart title","height":371,"animation":{"duration":0},"colors":["#e6b8af","#cc4125","#000000"],"width":500,"displayMode":"regions","resolution":"countries","hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"Horizontal axis title","minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}},"state":{},"view":{},"chartType":"GeoChart","chartName":"Chart 1"}
Najčastejšie fajčia muži Z prieskumu tiež vyplynulo, že častejšie fajčia muži (32 %) ako ženy (24) a že problém fajčenia sa najviac dotýka nezamestnaných (49), manuálne pracujúcich ľudí (38) a podnikateľov (34).
Cigarety sa nevyhýbajú ani mládeži. V rozmedzí rokov 15 a 24 rokov fajčí 29 percent Európanov.
Eurobarometer uvádza, že na choroby súvisiace s tabakovými výrobkami zomrie každoročne približne 695-tisíc Európanov. Odhaduje sa, že fajčenie stojí krajiny Európskej únie najmenej 100 biliónov eur.

Beata
Balogová
