Zákaz fajčenia sa má rozšíriť aj na kultúrne zariadenia a športoviská.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:39 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva opäť prichádza s návrhom od apríla úplne zakázať fajčenie v obchodných domoch. Obmedzenie už viackrát neprešlo.
Ministerku Zuzanu Zvolenskú na ďalší pokus presvedčil najmä prieskum Ústavu informácií a prognóz školstva.
„Som šokovaná, že fajčí takmer 40-tisíc žiakov v základných školách.“ To je asi každý dvanásty žiak.
Hlavný hygienik Ivan Rovný hovorí, že aj keď zmena prejde, s návrhmi proti fajčeniu nekončia.
Veľmi inšpiratívny je podľa neho taliansky zákon, ktorý „zakazuje fajčiť aj v prítomnosti tehotných žien a detí“.
Prevádzkarka: Položí nás to
Mnohí zákazníci centier návrh vítajú. „Aj teraz sme museli s malou zrýchliť krok pri jednej z reštaurácií, kde sa dym šíril náramne,“ hovoril Jaroslav Janovec v bratislavskom centre Eurovea.
Prevádzkari vidia diskrimináciu. „Položí nás to, drvivá väčšina našich zákazníkov sú fajčiari. Mentalita Slovákov ešte nie je taká, aby si šli zapáliť von, radšej pôjdu na kávu inde,“ obáva sa Danka Micheľová, majiteľka kaviarne v prešovskom centre Max.
Rovný sa odvoláva na príklad Írska, kde sa po niekoľkých mesiacoch od zákazu vrátili tržby kaviarnikov na rovnakú úroveň. Tam však zákaz fajčenia platí pre všetky zariadenia.
Ministerstvo plánuje aj ďalšie sprísnenia. Zákaz fajčenia má platiť aj v prevádzkach, kam sa jedlo iba priváža, fajčiť by sa nedalo už ani v školských areáloch, kultúrnych zariadeniach, na výstaviskách či športoviskách.
Zvýšiť sa majú aj pokuty za porušenie zákona. Dnes prevádzkovateľom, ak nedodržia zákaz, hrozí sankcia 331 eur až 3319 eur, po novom by to bolo 500 až 15-tisíc eur.
Lekárka menej fajčiarov nevidí
S návrhmi prichádza ministerstvo v čase, keď Európska komisia zverejnila prieskum o fajčení, ktorý vyšiel pre Slovensko povzbudivo.
K fajčeniu sa u nás priznalo 23 percent obyvateľov. Z 27 krajín únie fajčí menej ľudí len vo Švédsku. Ľudia na Slovensku podľa prieskumu vyfajčia denne v priemere najmenej cigariet, dvanásť.
„Ako lekárka musím povedať, že ja takéto zníženie v praxi nepozorujem. Naopak, počet pacientov s pľúcnymi ochoreniami, ktoré sú dôsledkom fajčenia, stále stúpa,“ oponuje hlavná odborníčka ministerstva pre pneumológiu Marta Hájková.
Posledný národný prieskum, ktorý robili úrady verejného zdravotníctva vlani v decembri, ukázal, že pravidelne fajčí vyše 28 percent obyvateľov Slovenska, 18 percent si zapáli každý deň.

Beata
Balogová
