Agentúrne spravodajstvo sme o 20:03 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica tvrdí, že užívateľom drog by bolo lepšie nedávať tresty, ale alternatívu k nim.
Tak ako sa to už robí v niektorých krajinách.
„Buď ide do liečby, dovtedy sa zastaví trestné stíhanie, alebo ak nie je závislý, robia sa tzv. drogové súdy,“ navrhuje Okruhlica.
Ide o povinnosť navštevovať certifikované zariadenie, v ktorom sa zistí, či je závislý a potrebuje liečbu, alebo nie.
Za drogy stíhali dvetisíc osôb
Na Slovensku za posledné dva roky nestúpol počet užívateľov drog, počet trestov za ne áno.
Ukázala to výročná správa o užívaní drog v Európe, ktorú vo štvrtok predstavili zástupcovia Národného monitorovacieho centra pre drogy.
Najviac, o vyše šesť percent, stúpol za posledné dva roky počet osôb stíhaných za drogové trestné činy. Kým v roku 2010 ich bolo 1891, vlani už 2012.
„Úplne súhlasím s tým, že treba hľadať alternatívne riešenie, ktorého následkom nie je žiaden záznam v registri trestov malého užívateľa,“ hovorí poslanec Martin Poliačik z SaS.
Opatrnejší v hodnotení odborníkovho návrhu boli poslanci za vládnuci Smer.
„Treba sa tým zaoberať a prejsť si všetky za a proti,“ povedal Richard Raši, predseda parlamentného zdravotníckeho výboru.
Americké štáty marihuanu legalizovali
Jeho kolega Ľuboš Blaha sa priamej reakcii na návrh vyhol s tým, že je to odborný problém.
„Je dôležité, aby sme závislým ľuďom pomáhali zbaviť sa závislosti a chránili verejnosť pred drogami.“
V Spojených štátoch v referendách minulý týždeň v štátoch Colorado a Washington občania rozhodli o zlegalizovaní malého množstva marihuany.
Užívateľ môže mať pri sebe 28 gramov marihuany.
Žltačka typu C ničí našich narkomanov
Chorobu identifikovali u šesťtisíc narkomanov, mnohí o nej nevedia.
BRATISLAVA. Vírusový zápal pečene respektíve žltačka typu C je najväčší problém drogovej scény u nás, povedal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre liečbu drogových závislosti Ľubomír Okruhlica.
„Infikovaných bude šesťtisíc,“ hovorí o počte identifikovaných užívateľov drog nakazených hepatitídou typu C. Odhaduje, že okrem nich je nakazených ďalších asi desať percent.
Inkubačná doba ochorenia môže byť až dvadsať rokov. Odborník teda očakáva, že v budúcnosti sa prejaví u oveľa väčšieho počtu ľudí.
„Je to časovaná bomba,“ tvrdí Okruhlica. V celej Európe boli zverejnené výročné správy o drogovej problematike.
Žltačka typu C neustupuje, pretože časť chorých má nevyhovujúci genotyp, iní stále berú drogy a asi polovica z nakazených o infekcii vôbec nevie, keďže nemá príznaky.
Hepatitída C sa prejavuje cirhózou alebo karcinómom pečene.

Beata
Balogová
