Bratislava 12. septembra (TASR) - Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin od svojho pôsobenia v justícii od roku 1980 považuje Jána Čarnogurského za odborne najslabšieho ministra rezortu spravodlivosti.
Podľa neho minister Čarnogurský pri hodnotení práce rezortu za uplynulé štyri roky opomenul skutočnosť, že neprijal zmysluplnú a efektívnu koncepciu stabilizácie justície. "Minister spravodlivosti sa výraznou mierou osobne pričinil o vnesenie chaosu až deštrukcie do riadenia rezortu justície," spresnil Harabin a dodal, že neustále porušoval zákony, ako i základný zákon štátu, Ústavu SR. Ide napríklad o zriadenie oddelenia pre dokumentáciu zločinov komunizmu, umožnenie vykonať justičné skúšky niekoľkým zamestnancom Ministerstva spravodlivosti SR, akceptovanie manipulovania so spismi na Okresnom súde v Žiline jeho predsedom Hrnčiarom, ktorý mal za následok porušovanie ústavného práva na zákonného sudcu. Svojou nekvalifikovanosťou prispel minister aj k likvidácii disciplinárnych senátov. Justícii podľa Harabina neprospeli ani personálne čistky, ktoré Čarnogurský inicioval po nástupe do funkcie.
Zavedenie "manažmentu" v justícii sa obmedzilo iba na administratívnu stránku a nerieši problém súdneho manažmentu komplexne. Navyše súčasný projekt v praxi konanie na súdoch nezrýchľuje a dokonca vytvára priestor advokátom na výber "vhodných sudcov" podaním viacerých žalôb v tej istej veci.
Orientácia na silnú politizáciu justície zo strany ministra zapríčinila podľa Harabina okrem rozdelenia sudcovského stavu i výrazné predĺženie súdneho konania a evidentné zníženie vymožiteľnosti práva.
Najslabším miestom rezortu sa stala legislatívna práca poznačená neodbornosťou a chaotickým prístupom, uvádza sa vo vyhlásení predsedu NS SR. Absentovalo nadviazanie na existujúce výsledky rekodifikácie základných justičných kódexov, semináre na zefektívnenie rozhodovacej činnosti súdov v nadväznosti na znalosť judikatúry najvyššieho súdu, ústavného súdu, ako i štrasburského a luxemburského súdu.
Je nepochybné, že nástupca ministra Čarnogurského na poste šéfa rezortu bude mať nesmierne veľa práce, aby dosiahol aspoň stav, v akom rezort prebral pri nástupe do funkcie v roku 1998.
Činnosť Jána Čarnogurského vo funkcii ministra spravodlivosti prispela k nie práve pozitívnemu ohlasu v hodnotiacich správach EK za roky 2000 a 2001 a premietla sa i do správy osobitného spravodajcu OSN Datoď Param Cumaraswamyho, uvádza Harabin. Výhrady ku kritizovaniu rozhodnutí nezávislých súdov mal aj spravodajca Európskeho parlamentu pre SR Jan Marinus Wiersma.
*mm pa
NNNN