Minister školstva chce riešiť, čo všetko by mali deti preberať o revolúcii.
BRATISLAVA. Ani po školskej reforme sa žiaci neučia viac o nežnej revolúcii.
Základné školy v týchto dňoch dostávajú novú učebnicu dejepisu pre deviatakov. Zvrhnutiu totality venuje pár viet.
„Učivo sa v podstate nerozšírilo, opis udalostí je priveľmi strohý, je to nevyužitá šanca,“ hodnotí učiteľka dejepisu v Bratislave Eva Šuchterová.
„Nič o revolúcii nepridali,“ hovorí aj Branislav Poliačik zo Základnej školy Petra Jilemnického vo Zvolene. Tínedžeri podľa neho nemajú o prevrat záujem.
„Aj keď poviem Pražská jar či normalizácia, akoby som na nich hovoril cudzou rečou. Deti baví akurát druhá svetová vojna, pretože Hitler je fenomén.“
Podrobnejšie je v novej knihe opísaná éra komunizmu. Spomína, ako sa robili nesplniteľné päťročné plány, stavali sídliská či vysídľovaciu akciu B.
Ostala jedna hodina
Základné školy aj po reforme, na ktorú tento školský rok nabehli už všetci žiaci, venujú novembru 1989 jednu vyučovaciu hodinu v deviatej triede.
„Je to nedostatočné,“ vraví Erika Potočová, učiteľka dejepisu zo Spojenej školy Tilgnerova v Bratislave.
Šuchterová sa snaží deťom podrobnejšie priblížiť nástup demokracie aj spomienkami, ako bola na námestí štrngať kľúčmi a či sa splnili očakávania ľudí.
V škole aj púšťajú videá a chodia na diskusie s tvárami revolúcie.
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru si myslí, že o páde socializmu by sa nemali žiaci dozvedať len z dejepisu či z náuky o spoločnosti.
Chce rokovať so Štátnym pedagogickým ústavom, čo plánuje presadiť, nespresnil.
Učebnica sa nekončí rozdelením federácie ako tá predtým, ale vstupom do Únie a NATO.
Vládnutie Vladimíra Mečiara, ktoré skomplikovalo zaradenie krajiny do západných štruktúr, opisuje ako obdobie, keď boli „problémy s fungovaním demokracie“.
Na strednej to isté
Stredné školy dosiaľ čakajú na nové dejepisy. Revolúciu tiež rozoberajú iba okrajovo, z kníh spred siedmich rokov.
„Učivo berieme na jednej hodine v treťom ročníku,“ vraví Oľga Fieberová, dejepisárka z bratislavského Gymnázia Laca Novomeského.
Iba jeden zo štyroch oslovených maturantov gymnázia vedel povedať, že prvým československým prezidentom po novembrových udalostiach bol Václav Havel a čo bola Verejnosť proti násiliu.
Autor: Lenka Nemečková

Beata
Balogová
