Používaniu budovy stoja v ceste aj spory medzi rôznymi krajanskými organizáciami.
MLYNKY, BUDAPEŠŤ. Slováci v maďarských Mlynkoch majú v piatok posledný deň na to, aby si definitívne odsťahovali veci zo starého Slovenského domu v centre obce.
Nemajú však kam. V novom dome v Mlynkoch to po prvý a zatiaľ posledný raz žilo jediný deň na začiatku októbra, keď ho slávnostne otvorili Robert Fico a jeho maďarský kolega Viktor Orbán.
Stredisko pilišských Slovákov, ako sa budova oficiálne nazýva, je od odchodu premiérov uzamknuté, opustené a zíva prázdnotou.
Odviezli aj nábytok, ktorým bolo dočasne zariadené počas otvorenia. Spolu s taniermi a príbormi bol zapožičaný iba na túto príležitosť.
Bez kľúčaChronológia
Mlynky
2008: Slovákov vysťahovali zo starého domu. Štáty sa dohodli na stavbe nového, august 2011: dokončenie novej budovy, júl 2012: dohoda uzatvára spor o financovanie, 2. október 2012: slávnostné otvorenie nového domu.
Slovenská menšinová samospráva v Mlynkoch a regionálne slovenské združenia, ktoré tu už mali sídliť a organizovať kultúrne podujatia, od budovy ani nemajú kľúč.
Pri otváraní pritom dúfali, že tu do konca roka usporiadajú niekoľko akcií, od tradičného slovenského Mikuláša po zjazd Zväzu Slovákov v Maďarsku, najpočetnejšej slovenskej organizácie.
„Dnes už nepredpokladáme, že by sme dom mohli začať používať skôr než v januári,“ hovorí novinár a člen miestnej slovenskej samosprávy Imrich Fuhl.
Väčšina zariadenia zo starej budovy, ktorú musia vypratať, nemá kam ísť.
„Časť vecí musíme dať k miestnemu farárovi,“ povedal Jozef Havelka, bývalý predseda združenia pilišských Slovákov.
Do dnes už bývalého Slovenského domu sa nasťahujú samospráva a starosta obce Mlynky József Lendvai, ktorí v roku 2008 rozhodli vysťahovať miestne slovenské organizácie.
Tým sa spustil medzinárodný konflikt, o ktorom sa hovorilo aj v Bruseli.
Spor mala ukončiť dohoda slovenskej a maďarskej vlády o výstavbe nového domu, ktorú by oba štáty financovali rovným dielom. Stavba bola dokončená už v auguste minulého roku.
Otvoreniu najprv bránili skoro rok trvajúce spory medzi vládami o to, ako si podelia rastúce náklady.
Po podpísaní dohody o dofinancovaní v júli tohto roku sa zase čakalo na termín otvorenia, ktorý by vyhovoval obom premiérom.
Premiéri si na dom pripili. FOTO: SME – TIBOR SOMOGYI
Spory SlovákovZ toho, že dom ani po oficiálnom otvorení nemôžu používať, vinia pilišskí Slováci Celoštátnu slovenskú samosprávu.
Maďarská vláda totiž od začiatku trvala na tom, aby sa oficiálnym majiteľom budovy stala ona a miestni Slováci ju len užívali na základe zmluvy.
Slováci z Mlynkov a Zväz Slovákov v Maďarsku sú dlhodobo v opozícii voči súčasnému vedeniu celoštátnej samosprávy. Jej šéf Ján Fúzik popiera, že by mohol za nefunkčnosť domu.
„Všetky povolenia sú vybavené,“ povedal SME. Čakať podľa neho treba len na valné zasadanie celoštátnej samosprávy na konci novembra, ktoré musí všetko formálne schváliť.
„Samotná prevádzka domu je už len a len vecou slovenskej samosprávy v Maďarsku,“ povedal cez tlačový odbor premiér Fico.
Hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel tiež odpovedal, že slovenská vláda nie je zodpovedná za prevádzkovanie domu, a odkázal na celoštátnu krajanskú samosprávu.
FOTO SME – TIBOR SOMOGYI
Strácajú väčšinuMlynky sú jediná obec v Maďarsku, kde sa podľa výsledkov predposledného sčítania ľudu v roku 2001 k slovenskej národnosti hlásila viac ako polovica obyvateľov.
Výsledky vlaňajšieho sčítania ešte nie su známe, aj miestni Slováci však predpokladajú, že už väčšinu v obci stratili.
Podľa predsedníčky miestnej slovenskej menšinovej samosprávy Marty Demjénovej najmä preto, lebo sa do obce sťahuje veľa ľudí z blízkej Budapešti.
Svoju úlohu však zohral aj konflikt o budovu, ktorý mohol miestnych Slovákov zastrašiť či znechutiť.
Zo Slovenského domu v Mlynkoch by padla sánka aj Potemkinovi, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
