SME

Po novembri sme chceli čistý vzduch

V roku 1990 považovali ľudia za najväčší problém životné prostredie. O 20 rokov to môže byť rovnaké.

Po nežnej revolúcii trápilo podľa prieskumov ľudí najviac životné prostredie.Po nežnej revolúcii trápilo podľa prieskumov ľudí najviac životné prostredie. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Futurológ Ivan Klinec hovorí, že demokracia by mala mať prednosť pred ekonomikou.

BRATISLAVA. Za najpálčivejší problém v spoločnosti považovali ľudia v roku 1990 devastáciu životného prostredia.

Vyplýva to z výskumu, ktorý poskytol Inštitút pre verejné otázky.

Sociálne zabezpečenie a istoty, ktorých prísľub suverénne vyhral Robertovi Ficovi tento rok voľby, boli až na štvrtom mieste.

Nešlo o realitu

Prieskumy

Čo Slovákov najviac trápilo

1990
Devastácia životného prostredia Ekonomické problémy Národnostné vzťahy2000
Nezamestnanosť Životná úroveň Kriminalita, organizovaný zločin2010
Nezamestnanosť Životná úroveň Zdravotníctvo

SkryťVypnúť reklamu

zdroj: IVO

„Bola to situačná výchylka, nie reálna reflexia problémov,“ hovorí sociologička Oľga Gyarfášová.

Súvisí to podľa nej s tým, že časť ľudí z Verejnosti proti násiliu, prvého politického hnutia, ktoré stálo proti komunistickej strane, vychádzala z ochranárskeho prostredia.

„Keď sme vtedy robili prvé prieskumy, ktorú stranu by ľudia volili, vychádzali strane zelených vysoké čísla.“

Už o desať rokov bola na prvom mieste nezamestnanosť a zostala tam doteraz.

Ekonóm SAV Vladimír Baláž si myslí, že aj o 20 rokov bude viesť nedostatok pracovných príležitostí. „Technológie budú vytláčať ľudskú prácu a to aj vysoko kvalifikovanú.“

V prognóze za socializmu nikto nepredpokladal, že režim niekedy padne.

„Ak by niekto niečo také predpovedal, asi by skončil veľmi zle,“ hovorí ekonóm, prognostik a futurológ Ivan Klinec.

SkryťVypnúť reklamu

„V rokoch 1986 až 1988 sa robila Súhrnná prognóza do roku 2010 a vtedajší šéf Kabinetu pre súhrnnú prognózu chodil konzultovať každú stranu materiálu s poverenými pracovníkmi vedenia komunistickej strany.“

Aké témy sú dôležité podľa slovenských osobností?

Denník SME im dáva v pravidelnom seriáli možnosť poukázať na veci, ktoré považujú za významné. Strávia deň v redakcii, stanovia tému a spolupracujú s redaktormi pri jej spracovaní.

FOTO: ARCHÍV TASR

Opäť pôjde o vzduch

Klinec si myslí, že o dvadsať rokov bude hlavným problémom opäť životné prostredie, „ale v trochu širšej podobe, ktorú dnes poznáme ako udržateľný rozvoj“.

Deštrukcia životného prostredia podľa neho rýchlo postupuje a človek bude hľadať cesty, ako žiť v zdravšom prostredí.

Dnes existuje niekoľko desiatok svetových prognóz od politického usporiadania až po objavovanie vesmíru a zahŕňajú aj rôzne alternatívne katastrofické scenáre.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z nežiaducich vývojov je podľa Klinca aj vznik novej totality.

„Sloboda nie je samozrejmosť, treba si ju vybojovať a takisto bojovať o jej zachovanie.“ Prioritou človeka by podľa neho mala byť najprv demokracia, až potom ekonomika.

Najznámejšie prognózy podľa ekonóma, prognostika a futurológa Ivana Klinca:

Global Trends 2030 - Citizens in Interconnected and Polycentric Worlds (Globálne trendy 2030 - Občania vo vzájomne prepojenom a polycentrickom svete), ktorú spracoval European Union Institute for Security Studies

Global Trends 2030 - Alternative Worlds (Globálne trendy 2030 - alternatívne svety), ktorú v týchto dňoch vydáva americká CIA - NIC (National Intelligence Council)

Strategic Global Outlook 2030 (Strategicky globálny výhľad do roku 2030) Inštituútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied

SkryťVypnúť reklamu

Global Challenges (Globálne výzvy) najväčšieho futurologickeho projektu sveta The Millennium Project, ktoré sú súčasťou najnovšej správy 2012 State of the Future (Stav budúcnosti 2012)

Správa pre Rímsky klub 2052 - A Global Forecast for Next Forty Years (2052 - Globálna predpoveď pre najbližších 40 rokov), ktorej autorom je člen Rímskeho klubu Nor Jorgen Randers, a ktorá zahŕňa prognozu takisto aj na najbližších 20 rokov

Svet 2034 - Alternatívne scenáre budúceho vývoja spoločnosti a civilizácie, ktorá obsahuje 4 alternatívne scenáre budúceho vývoja

FOTO: SME - Vladimír Šimíček

Slobodu má zatiaľ stále kto brániť

Vie najlepšie porozprávať, čo sa za dvadsať rokov najviac zmenilo v životnom štýle spoločnosti, tvrdí o ňom Fedor Gál. Český profesor sociológie IVO MOŽNÝ hovorí, že ľudia niekedy vlastne ani nevedia, čo im chýba.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1990 vnímala spoločnosť podľa výskumov na Slovensku ako najväčší problém otázku životného prostredia. Z dnešného pohľadu sa to javí neuveriteľné, prečo to tak bolo?

„Pretože si životné prostredie už v osemdesiatych rokoch vybudovalo pozíciu verejného problému, jediného režimom pripúšťaného.“

Ktorá skupina ľudí je podľa vás s vývojom po novembri najspokojnejšia a ktorá je najviac rozčarovaná?

„Nedávno zosnulý veľký český sociológ Milan Petrusek to vyjadril presne: Šťastní bohatí producenti, nešťastní chudobní konzumenti.“

Čo je najväčšie očakávanie, ktoré sa nenaplnilo?

„Že nám konzum bude stačiť k šťastiu, to ostatné že už príde samo.“

Je to tradičná ponosa, že ľudia teraz podliehajú konzumu. Nestáli však aj pred rokom 1989 hodiny v rade na banány, len to bolo v nedôstojných podmienkach?

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia stále vedia, že tie najlepšie veci v živote si človek za peniaze nekúpi. Možnosti konzumu sa však zmenili viac, ako si dnes vieme predstaviť - neboli to len banány, nedal sa zohnať ani toaletný papier alebo dámske vložky. V pohrebnej službe občas chýbali aj rakvy. Ale keď to už všetko človek má, nemôže byť z toho nadšený, však? Veľa ľudí je dnes nešťastných z toho, že nevedia, čo im vlastne chýba. Stávajú sa konzumentmi médií, ktoré ich zásobujú dôvodmi na ich nespokojnosť.“

Čo si myslíte, že sa najviac zmenilo v životnom štýle klasickej rodiny?

„Život je pre ňu pestrejší, má viac priestoru na rozhodovanie. Takže to má ťažšie. Až to mnohých tak desí, že radšej žiadnu rodinu nezakladajú. Najsmutnejšie na tom je, že práve vzdelaným mladým ľuďom chýba odvaha najčastejšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo je pre vás za 23 rokov od zmeny najpríjemnejším prekvapením v živote spoločnosti?

„To príjemné je, že život spoločnosti tak dlho po tej významnej zmene plynul ako rieka, bez väčších perejí či vodopádov. A že zdravie a ľudský vek, čo sú najlepšie kontrolné ukazovatele kvality života, sa zlepšili viac, ako sme si dokázali predstaviť.“

A čo naopak najnepríjemnejším?

„To nepríjemné je, že sa starí šíbri a ich mladé klony tak rýchlo a tak dokonale vždy naučia novým pravidlám hry a že ma to bude na staré kolená tak znechucovať.“

Aký význam ľudia pripisujú hodnotám, ako sú sloboda prejavu, tlače, pohybu? Malý, lebo ich už považujú za prirodzené?

„Áno, ale aspoň v českej spoločnosti je dosť ľudí, ktorí, keby im na tieto hodnoty niekto siahol, budú si ich brániť. Na Slovensku to nie je inak. Pre mladšie generácie je sloboda už taká samozrejmá ako vzduch a dýchanie. Dnes už je viditeľnejšie, že sloboda je možná iba v riziku. Niekedy sa bojím, či je tých, ktorých to neodradí, v nastupujúcej generácii dosť. Ale zatiaľ ich vždy dosť bolo, tak zrejme aj ďalej bude.“

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku boli začiatkom roka veľké gorilie protesty proti súčasným politickým stranám a najvplyvnejším podnikateľským skupinám. Ako spontánne vypukli, tak sa aj rýchlo skončili. O čom to hovorí?

„Že nikto nič lepšie, ako je tá stará pomalá klasická demokracia, stále nevymyslel.“

Môže sa stať, že by sa spoločenská nespokojnosť zmenila na nejaký vytrvalý protest?

„V dejinách spoločnosti, tak ako v celej prírode, je možné všetko. Po dvadsiatich kravách tučných teraz asi prídu kravy chudé, a ako na to budú ľudia reagovať, je dosť nepredvídateľné. Niekedy sa mi zdá, že dejiny vlastne tvoria ľahostajní a extrémisti.“

Monika Tódová

Téma Fedora Gála

FEDOR GÁL zakladal Verejnosť proti násiliu, pracoval v Prognostickom ústave. Spoločnosť by podľa neho mala premýšlať o budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je vaša téma a prečo ste si ju vybrali?

„Jeden môj starý kamarát svojho času poznamenal: Budúcnosť je kryštalicky jasná, iba minulosť sa neustále mení. Jasne, vtipný bonmot, ale súčasne kus pravdy. Minulosť zväčša interpretujú súčasníci a príliš často ich vedú aktuálne záujmy a potreby. Ťažko, napríklad, od marxistického historika očakávať, že sa mu bude páčiť kapitalizmus, alebo od Fica, že si spomenie na november 1989. Premýšľanie o možných budúcnostiach však má trochu iný význam. Ide o uvažovanie o rizikách a šanciach vývoja. A to je vždy užitočné. Nielen preto, že sa možno v časovom predstihu pripravovať na spoločenské karamboly, ale hlavne preto, že si tým pestujeme schopnosť prekračovať, aspoň v myšlienkach, horizont „tu a teraz“. Hovorí sa tomu aktívne sociálne učenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa stane o dvadsať rokov podľa vás?

„Tak to fakt neviem. Budúcnosť formujeme našimi dnešnými rozhodnutiami. Napríklad tými, ktoré zadlžia naše deti rozhadzovačnou politikou socialistického štátu.“

Čo budete robiť 17. novembra?

„Dúfam, že ma v Prahe navštívi brat Egon s rodinou. Všetky pozvania na oficiálne oslavy a spomienkové akcie som odmietol. Nie preto, že by som nevedel, že ide o významný, možno najvýznamnejší deň našich novodobých dejín, ale preto, že nemám rád oficiality. Nikdy som ich nemal rád.“

Monika Tódová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu